PEKING, BRATISLAVA. Pred súdnou miestnosťou v priemyselnom meste Š-ťia-čung včera postávali smutné rodiny. Vyčkávali na rozsudky v melamínovom škandále, ktorý prepukol koncom posledného leta.
Po oznámení trestov nastalo sklamanie. Hlavná tvár kauzy, šéfka mliekarenskej firmy Sanlu Group Tchien Wen-chuaová, dostala doživotie. „Podľa mňa ju mali zastreliť. Smrť za smrť," hovorila podľa Reuters nahnevane stará mama dievčatka, ktoré v lete zomrelo na zlyhanie obličiek.
Pokrútené štatistikyNeskôr sa zrútila a museli ju podopierať príbuznýí. Situáciu tejto rodiny ešte zhoršuje fakt, že ich dieťa úrady nezahrnuli do štatistiky obetí. Nemajú teda nárok na odškodné. Úrady sa tak snažia znižovať oficiálne čísla obetí.
Tie hovoria, že melamín zabil šesť bábätiek a zdravotné problémy spôsobil tristo tisícom ďalších. Po vypití melamínového mlieka mali ťažkosti s obličkami a vyprázdňovaním. Skutočné čísla obetí však môžu byť niekoľkonásobne väčšie.
Vláda si dala záležať, aby potrestala aspoň najviditeľnejšie postavy kauzy a stihla to ešte pred čínskym Novým rokom. Počas tohto sviatku sa stretávajú celé rodiny, ktoré by rozsudky mohli upokojiť.
Dvom mužom súd vymeral trest smrti, ďalším desiatim doživotie. Všetci ohrozili verejnú bezpečnosť, predávali jedovaté mlieko alebo privierali oči nad indíciami, že produkt škodí malým deťom.
Hrdelný trest čaká riaditeľa laboratória, ktoré vyrábalo melamín. Prášok predával sprostredkovateľom, ktorý ho pridávali do vodou riedeného mlieka. Zarobil tak vyše milión dolárov.
Súdy za odškodnenieMnoho rodín postihnutých detí však zostáva nespokojných. Tvrdia, že vláda si vytipovala pár obetí, aby upokojila verejnú mienku a ukázala, že súdy fungujú spravodlivo.
„Myslím, že odsúdení sú obetné baránky. Potrestaná by mala byť aj asociácia producentov mlieka a ľudia zodpovední za kontrolu kvality," povedal otec chorého dieťaťa Liu Donglin agentúre AFP.
Aby aspoň trochu zmiernila napätie, vláda prikázala 22 mliekarňam, aby rodinám zaplatili odškodné 160 miliónov.
Mnohí však nedostali nič alebo smiešnych tristo dolárov. Dvesto rodín sa preto rozhodlo firmy zažalovať.
Fakty o škandáleČo je melamín?
- Prášok používaný na výrobu plastov, lepidiel, či ako doplnková látka do hnojív.
Prečo ho pridávali do mlieka?
- Je bohatý na dusík a relatívne lacný. Pridaním do vodou riedeného mlieka naoko zvyšuje úroveň bielkovín.
Kto doplatil na toxické mlieko?
- Najmenej šesť detí zomrelo a 300tisíc ochorelo. Vyše 80 percent postihnutých bolo mladších ako dva roky.
Kto pridal melamín do mlieka?
- Nečestní priekupníci, ktorí predávali mlieko z fariem mliekárenským firmám. (reuters)
reuters