SME
Štvrtok, 26. november, 2020 | Meniny má KornelKrížovkyKrížovky

Obama sa po oslavách pustil do práce. Začal Guantánamom

Nový americký prezident nariadil zastavenie stíhania väzňov na kontroverznej základni.

(Zdroj: SITA / AP)

Prvé rozhodnutie nového amerického prezidenta sa týkalo väzenia v Guantáname. Jeho telefonáty zdvíhali na Blízkom východe.

WASHINGTON, BRATISLAVA. Barack Obama má za sebou prvý deň v novej práci v Bielom dome. Čerstvo inaugurovaný americký prezident včera ráno premiérovo zasadol za stôl v Oválnej pracovni. Našiel tam pozdrav od svojho predchodcu. Podpis bol podľa Obamovho hovorcu Roberta Gibbsa jasný: od štyridsiateho tretieho, pre štyridsiateho štvrtého.

Aký odkaz zanechal George Bush Barackovi Obamovi, hovorca nespresnil. V každom prípade prvé pracovné telefonáty nového lídra USA smerovali na Blízky východ. Obama si postupne obvolal lídrov Izraela, Palestíny, Jordánska aj Egypta. Sľuboval, že bude pracovať na mieri. V Gaze zatiaľ panuje po troch týždňoch vojny prímerie.

Neskôr sa mal prezident stretnúť so svojimi ekonomickými poradcami a vojenskými veliteľmi. Chcel prebrať najdôležitejšie problémy súčasnej Ameriky: krízu a vojny v Iraku a Afganistane. Svoje prvé rozhodnutie však vydal Obama ešte v utorok. Smerovalo na Kubu, kde majú Spojené štáty zadržiavacie zariadenie pre väzňov podozrivých z terorizmu.

Nariadil dočasne pozastaviť stíhanie väzňov v kontroverznej americkej väznici v Guantáname.

Nový prezident si ešte ani nevyzul tanečné topánky, v ktorých s manželkou Michelle pretancoval utorkový večer, a už nariadil na štyri mesiace pozastaviť stíhanie väzňov na americkej základni. Má to byť prvý krok k zatvoreniu väzenia.

((lokacia))

Prvý deň Obamu

 • Ešte v utorok nariadil štvormesačné zastavenie stíhania väzňov na základni Guantánamo.
 • Včera ráno obvolal lídrov Blízkeho východu. Sľuboval, že bude pracovať na mieri.
 • Zúčastnil sa na omši v národnej katedrále vo Washingtone.
 • Sľúbil „éru otvorenosti“. Vydal nariadenia týkajúce sa etiky a transparentnosti.

Kam s väzňami?

Väznica na kubánskom ostrove, kde Američania držia zajatcov vo vojne proti terorizmu, kritizujú ľudskoprávne organizácie aj ich najbližší spojenci z Európy. Vyčítajú im aj kontroverznú techniku vypočúvania – simulované topenie.

Bushova Amerika si tým poškodila povesť, Obamova Amerika to chce teraz napraviť. Európska komisia, podobne ako organizácia Amnesty International, ktorá nazvali väzenie „gulagom“, Obamovo prvé rozhodnutie privítali.

guant.jpg

Na zatvorenie Guantánama vyzývali Baracka Obamu minulý týždeň aj demonštranti vo Washingtone.

FOTO - SITA/AP

Nový prezident chce počas pozastaveného obdobia prehodnotiť systém stíhania na základni. V súčasnosti, slovami reportéra BBC, je v úlohe väzniteľa, sudcu aj poroty americká armáda. Najväčšou otázkou však pre novú administratívu zostáva, kam presunie väzňov po zatvorení väzenia.

V súčasnosti na Guantáname držia okolo 250 ľudí. Z toho zhruba 60 z nich už Američania uznali za nevinných. Sú medzi nimi muži z Líbye, Alžírska či moslimskí Ujguri z Číny. Pre týchto mužov však stále nenašli krajinu, ktorá by ich prijala. A vzhľadom na perzekúcie, ktorým by čelili vo svojej vlastnej krajine, ich tam vydať nechcú.
John Bellinger, poradca Bushovej ministerky zahraničia Condoleezzy Riceovej cez BBC, varoval Obamu, že splnenie jeho sľubu nebude také ľahké. Očakáva silné tlaky verejnosti, keď bude chcieť premiestniť väzňov na americkú pôdu. „Nikto ich nebude chcieť mať vo svojom dvore,“ povedal. Amerika sa preto snaží o svoje problémy s Guantánamom podeliť.

Prosbu o prijatie väzňov dostali v predchádzajúcich mesiacoch viacerí americkí spojenci. Akceptovalo ju však iba Portugalsko s tým, že Británia túto možnosť zvažuje. Napríklad Austrália všetky prosby zamietla s tým, že väzni by ohrozovali jej bezpečnosť.

Slovensko zatiaľ neoslovil

Požiadavku na prijatie väzňov z Guantánama dostalo od Bushovej administratívy aj Slovensko. Podľa ministerstva zahraničia ju však zamietlo.

Obamova vláda zatiaľ Slovákov, na rozdiel od iných krajín, v tejto veci nekontaktovala. Krajiny Európskej únie by sa mali spoločným postupom pri podieľaní sa na zatvorení Guantánama zaoberať budúci pondelok.
Doteraz jedinou krajinou, ktorá prijala väzňov z Guantánama, napriek tomu, že s nimi nič nemá spoločné, je Albánsko. Abu Bark, príslušník moslimských Ujgurov, je jedným z nich.

Ako vyrozprával pre portál Balkaninsight.com, snažil sa migrovať z Číny do západnej Európy, keď ho v zime 2001 zadržali v Pakistane. Američania uznali jeho nevinu až po piatich rokoch väznenia v Guantáname.

Obama plesal dlho do noci

Americký prezidentský pár tancoval na desiatich plesoch. Všetci boli najviac zvedaví na prvú dámu.

Prezidentský pár si musel prvú noc v Bielom dome vytancovať na desiatich inauguračných plesoch. „Úplne na začiatok, ako super vyzerá moja žena?“ zažartoval Barack Obama na plese, ktorý navštívili ako prvý.

Jedným z najväčších očakávaní večera v skutočnosti bolo, v akých šatách príde Michelle Obamová. „Som nadšený,“ povedal CNN 26­ročný Jason Wu, ktorý svetlé šaty s kvietkami navrhol, „robil som ich podľa toho, že Obama so sebou prináša svieži vánok, zmenu“.

VIDEO: Prezident tancuje s prvou dámou, spieva Beyonce

Rodákov pozdravil Aloha

saty_tasr_ap.jpgBarack Obama s manželkou navštívili ako prvý Susedský inauguračný ples. „Ja som sa venoval práci v susedstve, moja kampaň bola organizovaná susedstvo pri susedstve, tento ples najlepšie vystihuje ducha kampane,“ prihovoril sa prítomným Barack Obama.

„Aloha,“ pozdravil plesajúcich na bále štátov Illinois a Havaj. Na plese Vrchného veliteľa si prezident zatancoval s jednou z vojačiek a poďakoval vojakom i veteránom.

„Je úžasné byť obklopený tými najlepšími a najstatočnejšími Američanmi.“

Na báloch tancovalo v utorok večer tisíce Američanov. Do kroku im hrali skupiny a speváci z každého žánru. Kým niekde však ešte hodinu po začiatku plesu stáli hostia v róbach v radoch na ulici, inde museli piť nápoje z plastových pohárov.

Naopak, na málo luxusu sa určite nesťažovali hostia Ľudového plesu. Pre chudobných z celej krajiny ho usporiadal podnikateľ Earl W. Stafford.

„Teraz dovoľte, aby som si zatancoval s tou, ktorá ma sem priviedla, ktorá robí všetko to, čo ja. Iba opačne a vo vysokých opätkoch,” žartoval uvoľnený Obama.

Obama okúzlil aj tancom

S manželkou sa vlnili pri pesničke Shakiry i Stevieho Wondera, ktorého skladby nechýbali na žiadnom Obamovom mítingu. „Hneď vidíte, že je čierny, podľa pohybov,“ komentoval podľa agentúry AP Obamov tanec komik Jamie Foxx.

VIDEO: Na plese si zaspieval aj Sting a Stevie Wonder

Na posledných oslavách sa nový prvý pár zúčastnil iba po päť minút. Aby sa neskoro po polnoci vrátili domov a aspoň na chvíľu si oddýchli. Nasledujúce štyri roky budú pre Baracka Obamu hocičím, len nie oddychom.

Na inauguračnom bále žiarila najmä Michelle Obamová (hore). Zaspievali jej aj Stevie Wonder či zarastený Sting.

FOTO - TASR/AP, REUTERS

Z Washingtonu od našej dopisovateľky
Anetty Kubalovej
Z Busha je znova rančer z Texasu

Už bývalý americký prezident sa odsťahoval z Bieleho domu do svojho rodného štátu.

WASHINGTON. George Bush naposledy zamával, s manželkou nastúpil do vrtuľníka a pre Washington sa stal históriou. Pre neho sa však začína nový život. Bez pravidelných brífingov, bez rozhodnutí, ktoré budú ovplyvňovať svet.

texas.jpg

Bush sa pohľadom z vrtuľníka lúči s Kapitolom.

FOTO - REUTERS

Barack Obama stál s manželkou na schodoch a vrtuľníku s bývalým prvým párom Ameriky mával na rozlúčku. Istý televízny komentátor poznamenal: „Tak a teraz to patrí už im. Kapitol, Biely dom a aj vrtuľník.“
Pilot vrtuľníka zamieril od Kapitolu k Bielemu domu, manželom Bushovcom spravil okruh nad ich bývalým domovom a zamieril k letisku.

Na palube Boeingu 747, ktorým Bush precestoval svet a ktorému už viac nemohli povedať Air Force One, pretože v ňom nesedel úradujúci prezident, za sebou nechával Washington plný ľudí, ktorí oslavovali nového prezidenta. Bushovci sa vracali do Texasu.

George Bush hlavné mesto opustil ako najnepopulárnejší prezident v histórii. Doma ho však privítali ako hrdinu. Tisíce ľudí čakali na prílet bývalého prezidenta, aby ho v Texase, kde vyrástol, pozdravili.

S transparentmi s modrobielym písmenom W. „Bol to radostný zážitok byť prezidentom, ale nič sa nedá porovnať so západom slnka v Texase,“ opätoval sympatie Bush Texasanom. „Dnes môžem konečne povedať šesť slov, na ktoré som musel chvíľu čakať: Je to dobrý pocit byť doma.“

Anetta Kubalová
Čína vyčiarkla Obamove slová o komunizme

Peking cenzuroval prejav amerického prezidenta. Poplach vyvolali jeho slová o zavretých disidentoch.

PEKING, BRATISLAVA. „Spomeňte si, že minulé generácie čelili komunizmu a fašizmu nielen raketami a tankami, ale aj silnými spojenectvami,“ burácal pred Kapitolom Obama.

Čínska štátna televízia CCTV jeho prejav vysielala naživo. Pri slovách o komunizme však prepla do štúdia, kde zmätená moderátorka zachraňovala situáciu otázkou o ekonomike.

Podobne sa zachovali aj ostatné médiá. Citát o komunizme a „umlčovaní disidentov“ v prepisoch prejavu vynechali. Bez cenzúry ho zverejnil iba web hongkonskej televízie Phoenix.

Čína sa musí vyhnúť samoľúbosti a konfrontácie s Washingtonom.

Chu Ťin–tao,
posolstvo čínskeho prezidenta straníkom

Ignorant Obama?

Peking je z nástupu Obamu nervózny. Hlásna trúba strany China Daily ocenila zlepšenie vzťahov počas Bushovej vlády a obáva sa, aby nový prezident tento úspech nezmaril. „Viacerí sa obávajú, že nový prezident bude ignorovať ťažko dosiahnutý pokrok,“ píše sa v úvodníku. Čím by mohol Obama vzťahy narušiť, denník nekonkretizoval.

Čína v posledné mesiace intenzívne diskutuje, čo by mohla vyťažiť z finančnej krízy. Chopí sa príležitosti a bude intenzívnejšie vo svete presadzovať svoje záujmy? Alebo je lepšie byť opatrný? „Časť ľudí verí, že prichádza čínska éra, mnoho je však presvedčených o tom, že by si mali šetriť energiu na riešenie vlastných problémov,“ opísal súčasné prúdy zahraničnopolitický žurnalista Džang Ťianťing v analýze Reuters.

Peking má problémy s obrovskými sociálnymi rozdielmi, politickými nepokojmi a zničeným životným prostredím, ktoré už ohrozuje rast. Ten sa aj napriek tomu tohto roku vyšplhá na osem percent. Čína pritom nedávno ohlásila, že jej ekonomika predbehla Nemecko a je už tretia najväčšia po Japonsku a Spojených štátoch.

Prezident Chu Ťin-tao však vyzýva straníkov na opatrnosť. Pre Čínu vraj môže byť nebezpečné pokúšať sa ohroziť vojenskú, hospodársku i politickú silu Američanov.

Čína vystrkuje rožky

Podľa ekonómov je však isté, že Peking z krízy vyjde ako ázijská veľmoc číslo jeden a zatieni Japonsko a Indiu. To môže povzbudiť aj jeho mocenské chúťky. Asertívny začína byť už dnes a testuje, čo si môže dovoliť. Vlani napríklad zrušil summit s EÚ, pretože ho nahnevalo stretnutie francúzskeho prezidenta s dalajlámom. Vojenské lode zase poslal do Adenského zálivu proti pirátom.

Štefan Hudec
Moslimov potešili reči o rešpekte

Arabský a moslimský svet považuje slová Obamu o rešpekte za pekné gesto. Chce si však počkať na činy.

WASHINGTON, BRATISLAVA. Arabi a moslimovia ocenili slová Baracka Obamu o „novej ceste, založenej na vzájomnom záujme a rešpekte“, píše agentúra Reuters. Mnohí však tvrdia, že si počkajú na činy, aby sa presvedčili o ich úprimnosti.

Inauguráciu Baracka Obamu sledoval aj arabský svet. Nádeji Ameriky patrili titulky novín aj v Egypte.

FOTO - ČTK/AP

Po ôsmich rokoch prezidentovania Georgea Busha, ktorý začal vojny v dvoch moslimských krajinách a bezvýhradne podporoval Izrael, si moslimovia sľubujú od Obamu obrat vo vzájomných vzťahoch.

„Je to nové smerovanie, ktoré určite nie je tým, čo sledovala Bushova administratíva,“ citoval Reuters egyptského šéfa diplomacie Ahmeda Mahera. „Je to symbolické gesto moslimskému svetu, že ho považujú za súčasť sveta,“ sršal optimizmom aj Hilal Chašan, politológ z Americkej univerzity v Bejrúte.

Mnohí moslimovia však od inauguračného prejavu Baracka Obamu čakali viac. Prekáža im, že sa vyhol masakru v Gaze. „Čakáme na skutky. Jeho slová boli pekné, ale chceme vidieť činy,“ vysvetľoval pre Reuters Abdelilah Benkirane, šéf opozičnej strany v Maroku.

Analytici ocenili, že Obama si zvolil pre odkaz moslimom slovo rešpekt. Prieskum agentúry Gallup v 35 moslimských krajinách ukázal, že väčšine moslimov prekáža ponižovanie zo strany Západu. Väčšina arabských denníkov považuje Obamove slová za uznanie.

Tomás Hudák
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 2. Aj matematika sa dá skrotiť
 3. Studujte v Praze ekonomii a business v angličtině
 4. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 5. Buďte v najlepšej spoločnosti!
 6. Máte nápad ako zlepšiť svoje okolie? Radi ho podporíme!
 7. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 8. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 9. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 10. V mlieku už nie sme sebestační. Čo sa musí zmeniť?
 1. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 2. Máte nápad ako zlepšiť svoje okolie? Radi ho podporíme!
 3. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 4. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 5. Nová služba v Pezinku – bezplatný zber elektroodpadu
 6. OFFICE ROKA 2020 poukáže na transformáciu pracovného prostredia
 7. V mlieku už nie sme sebestační. Čo sa musí zmeniť?
 8. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 9. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 10. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 26 850
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 22 819
 3. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 13 083
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 11 664
 5. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 624
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 477
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 065
 8. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 807
 9. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 7 776
 10. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 7 717
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Boris Kollár leží po autonehode s obručou okolo hlavy v Nemocnici sv. Michala v Bratislave.

Jankovská priznala vzťah s Kočnerom. Spomína aj Fica

Neskôr chce vypovedať o Bödörovi, aj Zoroslavovi Kollárovi.

Moniku Jankovskú odvážajú z NAKA v Nitre.
Dobré ráno

Dobré ráno: Zvoliť generálneho prokurátora je len prvý krok

Vypočutia trvali 36 hodín, voľba mala byť už v tieto dni.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Kam až siaha rodina Borisa Kollára?

Predseda parlamentu zase raz nevyužil možnosť vyskúšať si, ako štát funguje pre jeho voličov a voličky.

Zuzana Kepplová

Neprehliadnite tiež

Koronavírus vo svete: V USA pribudlo 2400 úmrtí, úrady sa obávajú Dňa vďakyvzdania

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie. Ako sa vyvíja situácia v USA a ďalších krajinách?

Oslavy Vďakyvzdania na 34. ulici v New Yorku.

Americké úrady varovali pred cestovaním a oslavami Dňa vďakyvzdania

Počet nakazených sa výrazne zvýšil po takýchto oslavách spojených so sviatkami.

Osamelý cestujúci na termináli letiska LaGuardia v New Yorku.

Koronavírus: Nemci predĺžia čiastočný lockdown, chcú obmedziť aj súkromné stretnutia(minúta po minúte)

Celkovo sa novým koronavírusom na Slovensku nakazilo takmer stotisíc ľudí. Pandémia si vyžiadala 732 životov.

Testovanie na nový koronavírus.

V Mexiku je nezvestných takmer 80 000 ľudí

Do obdobia spred roka 2006 spadá len približne 1500 zmiznutí

Ilustračné foto