Výkon Toma Cruisa je slabý, jeho meno však prilákalo obrovskú pozornosť, čo filmu pomáha. Zarába milióny a zvyšuje povedomie o protinacistickom hnutí.
BERLÍN, BRATISLAVA. Spracuje Hollywood príbeh hrdinského atentátnika Clausa von Stauffenberga dôstojne a je vhodné, aby ho hrala akčná superstar Tom Cruise? Recenzenti už niekoľko mesiacov pripravovali nemeckého diváka na premiéru filmu Valkyrie a očakávania boli tie najhoršie.
O to väčšie prekvapenie ich však čakalo počas včerajšej premiéry filmu na historickom Postupimskom námestí.
Dôstojník von Stauffenberg v Cruisovom podaní nie je ničím výnimočným, postava je ťažkopádna a chýba jej charizma. Na druhej strane ani neuráža a v kontexte s celým spracovaním a výkonom ostatných hercov získava film pozitívne reakcie.
Scientologický hrdina „Išla som na tento film pripravená kritizovať, ale musím povedať, že som veľmi pozitívne prekvapená,“ povedala dôstojníkova dcéra Konstanze pre denník Bild. Rodina von Stauffenberga bola k filmu spočiatku kritická, bála sa, že pôjde o hollywoodsku zlátaninu.
Trailer k filmu:
Kontroverzná bola aj Cruisova príslušnosť k scientologickej cirkvi, ktorá je v Nemecku nelegálna a považuje sa za nebezpečnú, nedemokratickú sektu.
Úrady v Berlíne preto spočiatku odmietali povoliť filmárom, aby nakrúcali na historických miestach (napríklad v Bendlerblocku, kde boli atentátnici popravení). Nakoniec si však uvedomili, že Valkýria dokáže spropagovať tento príbeh vo svete a ukázať, že nie všetci Nemci boli nacisti. Z peňazí daňových poplatníkov dokonca autori dostali vyše štvormiliónovú dotáciu.
Kasový trhák Claus von Stauffenberg sa v roku 1944 pokúsil zabiť Hitlera. Do Vlčieho hrdla brlohu vo východnom Prusku doniesol aktovku s bombou. Hitler sa zázrakom zachránil, pretože chvíľu pred explóziou jeden dôstojník položil tašku pod masívny dubový stôl.
Von Stauffenberga spolu s ďalšími sprisahancami zastrelili na dvore ministerstva obrany.
Dva najrešpektovanejšie denníky boli spracovaním udalostí príjemne prekvapené. Frankfurter Allgemeine označil Cruisov výkon za dôveryhodný a celkovému dojmu podľa neho pomohol aj kvalitný nemecký dabing.
„Valkýria je celkom dobrý triler – vzrušujúci a historicky presný,“ napísali aj Süddeutsche Zeitung.
Zmiešané kritiky mal film v Amerike. Najtvrdšiu prezentoval filmový odborník Fox News, ktorému prekážalo, že film nezobrazil širší kontext a v patriotickom príbehu nezostal priestor na fakt, že Hitler systematicky zabíjal milióny ľudí. Diváci si však film našli.
Napriek obávam po celom svete zarobil zatiaľ takmer 80 miliónov dolárov.