GAZA. Palestínske radikálne hnutie Hamas dnes začalo s opätovným potvrdzovaním si svojej kontroly v pásme Gazy a zatýkaním podozrivých kolaborantov s Izraelom, uviedla agentúra Reuters.
"Vnútornej bezpečnostnej službe bolo nariadené, aby vystopovala kolaborantov a tvrdo na nich udrela," uviedol hovorca ministerstva vnútra Hamasu. "Zatkli desiatky kolaborantov, ktorí sa pokúšali otriasť odporom dávaním informácií okupantom o bojovníkoch," dodal.
Stúpenci Hamasu i znepriateleného hnutia Fatah šírili obvinenia v arabských médiách, podľa ktorých Fatah kolaboroval s Izraelom v nádeji, že sa v Gaze môže vrátiť k moci, a Hamas vyprovokoval izraelskú inváziu odpaľovaním rakiet na južnú časť krajiny.
Hamas, ktorý vyhral palestínske voľby v roku 2006, získal kontrolu nad Gazou v bojoch s Fatahom v roku 2007. Fatah, na čele ktorého stojí palestínsky prezident Mahmúd Abbás, uviedol, že od skončenia bojov v Gaze podnikli ozbrojenci Hamasu množstvo brutálnych útokov proti jeho členom. Hamas tieto obvinenia odmietol.