SME
Štvrtok, 3. december, 2020 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 7:17

Prezident Obama: Čelíme vážnym krízam

Barack Obama je novým americkým prezidentom. Krátko po poludní miestneho času zložil prísahu ako prvý černošský prezident v americkej histórii.

Barack Obama prisahá na Bibliu.Barack Obama prisahá na Bibliu. (Zdroj: REUTERS)

WASHINGTON, LANSING. Podľa ústavy mal zložiť sľub presne o dvanástej, inaugurácia však mal asi šesťminútový sklz.

Záťaž z inaugurácie zrejme fyzicky nezvládol senátor Ted Kennedy. Na obede s prezidentom skolaboval. Kennedy mal zhubný nádor na mozgu.

Nový prezident uviedol, že sa modlí za 76-ročného senátora a jeho rodinu, informovala agentúra Reuters. Podľa ďalšieho senátora bol Kennedy v sanitke pri vedomí a mal by byť "v poriadku".

Po báloch nasleduje práca

Nový americký prezident Barack Obama dnes začne naplno pracovať v Bielom dome. Stretne sa s ekonomickými poradcami, a tiež s predstaviteľmi bezpečnostných zložiek, informovala agentúra DPA.

"Dnes oslavujeme, zajtra začína práca," povedal Obama na vojenskom inauguračnom bále, na ktorom v noci nadnes krátko pobudol spolu s manželkou Michelle.

Po utorkových oslavách, párty a desiatke inauguračných báloch sa dnes americký prezident najprv zúčastní na pobožnosti v Národnej katedrále vo Washingtone.

Potom sa Obama s tímom ekonomických expertov bude zaoberať programom konjunktúry. S predstaviteľmi armády prezident plánuje hovoriť o začiatku ním sľubovaného sťahovanie vojsk z Iraku.

Najneskôr do konca týždňa sa očakávajú aj viaceré dôležité prezidentské nariadenia, predovšetkým o rýchlom zatvorení sporného amerického väzenia na Guantáname na Kube.

Podľa Obamových spolupracovníkov by chcel prezident už počas prvého dňa v úrade vymenovať za osobitného vyslanca pre Blízky východ Georgea Mitchella.

Bývalý senátor Mitchell si v minulosti získal meno ako sprostredkovateľ v konflikte v Severnom Írsku, pripomína agentúra DPA.

Video: Obama prisahá na Bibliu

Dopletená prísaha a oneskorenie

"Ja, Barack Hussein Obama, slávnostne prisahám, že budem čestne vykonávať funkciu prezidenta Spojených štátov a podľa svojich síl budem zachovávať, strážiť a brániť ústavu Spojených štátov," povedal Obama pred predsedom Najvyššieho súdu Johnom Robertsom.

Ten sa pri predčítaní prísahy pomýlil a aj Obama sa potom zasekol. Ruku mal pritom na Biblii, ktorú použil pri inaugurácii v roku 1861 Abraham Lincoln. Lincol bol rovnako ako Obama z Illinois a stál pri konci otroctva v USA.

Vo vysielaní Fox News na margo chyby v prísahe žartovali. „Naplnila sa vôbec ústava? Aj predseda Najvyššieho súdu aj nový prezident môžu byť trochu nervózni, určite im odpustia," povedal známy moderátor Chris Wallace. Rovnako to bolo aj s oneskorením sľubu. Mohla byť Amerika na pár minút bez prezidenta? Teraz to už asi nezohráva rolu, avšak v ústave sa hovorí o zložení sľubu a v inej časti - dvadsiatom dodatku sa dodáva, že funkčné obdobie predchádzajúceho prezidenta sa konči presne na poludnie.

Prvý prezidentský prejav

Barack Obama po sľube predniesol aj svoj prvý prejav ako 44. prezident. Miestami pripomínal kampaňovú rétoriku, mal však aj pesimistické prvky a videl veľa výziev.

„Dnes vám hovorím, že čelíme skutočným a vážnym výzvam, je ich veľa. Nebudeme sa s nimi potýkať poľahky a nevyriešime ich zachvíľu," povedal Obama asi dvom miliónom ľudí v centre Washingtonu. Tohtoročná inaugurácia tak zaznamenala rekord.

Podľa komentátorov MSBC boli v inaugurácii obzvlášť inšpiratívne vyjadrenia nasmerované k zahraničiu. Moslimom vo svete odkázal, že musia hľadať spoločnú cestu založenú na spoločnom záujme a rešpekte. Varoval aj teroristov: „Náš duch sa nedá zlomiť a porazíme Vás". Hovoril o tom ako zodpovedne opustí Irak, vyzval na budovanie medzinárodných aliancií.

VIP hostia

Na tejto inaugurácii sa zúčastnili všetci žijúci americkí prezidenti, čo sa podľa komentátorov Fox News ešte nestalo

Prišli Jimmy Carter, George H. W. Bush starší a Bill Clinton. Dojatá bola aj Obamova súperka z primáriek Hillary Clintonová. Teraz bude šéfkou diplomacie, už dnes ju mohli schváliť ako ministerku, ale jeden zo senátorov namietal. Preto nebude potvrdená v úrade hneď, ale hlasovaním v Senáte - zrejme zajtra. Nechýbali ani celebrity. V jednej rade sedeli napríklad černošské hviezdy Oprah Winfreyová a Samuel L. Jackson

Cez Washington sa tiahol sprievod

Po slávnostnej prísahe nového amerického prezidenta Baracka Obamu a inauguračnom obede v Kongrese sa dnes popoludní (miestneho času) vo Washingtone konal tradičný sprievod pre novú hlavu štátu.

Na slávnostnom pochode sa zúčastnilo vyše 13.000 ľudí zo všetkých 50 štátov USA. Trasu sprievodu v srdci Washingtonu - od sídla Kongresu po Biely dom - lemovalo niekoľko stotisíc nadšených divákov. Na Pensylvánskej avenue sa pod modrým nebom a za mínusových teplôt vzduchu schádzali už od rána, časť z nich sledovala podujatie z okolitých budov.

Hudobné kapely zo škôl a univerzít či početné kultúrne skupiny sprevádzali veľkolepú vojenskú prehliadku na približne dva a pol kilometra dlhom pochode. Na širokej ulici mali predviesť napríklad aj prototyp nového mesačného vozidla vesmírnej agentúry NASA, riadený astronautmi v kombinézach.

Obama viedol sprievod v novej opancierovanej limuzíne, za veľkého potlesku z nej však na niekoľko minút s manželkou Michelle vystúpil, aby sa zvítali s časťou davu. Nakrátko sa k nim pridali viceprezident Joe Biden a jeho manželka Jill. V limuzínach cestovali vzhľadom na obavy o bezpečnosť, aj keď v súlade s tradíciou noví prezidenti obvykle absolvujú prehliadku pešo.

Bush je históriou

Exprezident George Bush odletel po inaugurácii na základňu Andrews a odtiaľ bývalým prezidentským lietadlom do Texasu, kde sa poobede oslavne s úradom rozlúči Bude bývať v novom dome v Dallase a údajne ho zatiaľ ešte nevidel. Odišiel aj viceprezident Dick Cheney. Bol na vozíku, pretože si včera pri sťahovaní poranil chrbticu.

Obama vyzval na zodpovednosť

Žiadne Yes, We Can ani Čas na zmenu. Barack Obama žiadal od ľudí, aby ostali verní hodnotám svojich predkov.

WASHINGTON, BRATISLAVA. Tí, ktorí si v írskej stávkovej kancelárii Paddy Power stavili na to, že nový americký prezident spomenie výraz Yes, We Can (Áno, môžeme) či „prišla zmena“, prišli o peniaze. Istotou bolo len „Boh žehnaj Ameriku“ a obamovské „ako tu stojím“.

Barack Obama, tak ako prezradili jeho poradcovia týždeň pred inauguráciou, hovoril o novej „ére zodpovednosti“.

„Bude sa snažiť zdvihnúť morálku,“ tak ako Franklin Roosevelt,“ citoval Paula Bollera z Texaskej univerzity Detroit Free Press. Obama poukázal na to, že krajina je vo vojne, uprostred finančnej krízy.

Video: Z Obamovho prejavu

Tú podľa neho spôsobila nezodpovednosť. Vyzdvihol oddanosť predkov hodnotám a vyzval Američanov, aby pokračovali v štafete. Aby opäť vybudovali Ameriku, ktorá je stále najmocnejšou krajinou sveta. „Povieme, dar slobody sme uchovali aj pre budúce generácie,“ končil Obama inauguračný prejav.

Obama hovoril nielen k Američanom. Moslimskému svetu odkázal, že chce „hľadať cestu vpred vo vzájomnej úcte“. Zároveň však odmietol terorizmus. „Porazíme vás,“ povedal. Tretiemu svetu sľúbil pomoc a žiadal spojencov o podporu pre vojny v Iraku a Afganistane.

Tomáš Hudák
Obamovu inauguráciu strážilo viac vojakov než Afganistan

Nočná mora všetkých agentov. Ako udržať davy aj prominentov v bezpečí

WASHINGTON. Tú budovu osem blokov od Bieleho domu si málokto všimne. Ukrýva nervové centrum najmohutnejšej bezpečnostnej operácie v amerických dejinách.

Od víkendu tam sedia zástupcovia 58 vládnych agentúr, ktoré zaisťujú bezpečnosť. Každý má pri stole špeciálne zariadenie na likvidáciu tajných materiálov a tiež zoznam reštaurácií s rýchlym občerstvením. V miestnosti bez okien strávia až dodnes večer dlhé hodiny.

Milióny ľudí v uliciach, udalosť, ktorá zaujíma celý svet. Vysoko postavení hostia a nový americký prezident. Akcia je nočnou morou tajných služieb. Agenti priznávali, že im starosti nerobila až tak ochrana prezidenta, ale skôr najväčší dav, aký sa kedy vo Washingtone zišiel.

„Stačí drobný incident a môžu sa začať vážne problémy,“ obával sa Wendell Shingler, jeden zo šéfov ochranky v roku 2005.

Úrady nemali informácie o konkrétnom nebezpečenstve. V pohotovosti bolo stále asi 40­tisíc vojakov, policajtov i tajných agentov (na porovnanie ­ v Afganistane bojuje 31­tisíc Američanov).

Bezpečnostné zložky uzatvorili centrum, všetky mosty cez rieku Potomac i hlavné diaľnice. Do ulíc nasadili uniformovaných policajtov i agentov v civile, na strechách striehli ostreľovači. Zo vzduchu hliadkovali stíhačky, na rieke Potomac pobrežná stráž.

Aspoň o jednu starosť menej však ochranka predsa len má. Tento rok sa nemusí zaoberať demonštráciami. Obama protestujúcich nepriťahuje.

Anetta Kubalová
Malia a Sasha, vitajte!

WASHINGTON. Domovom bude pre nich odteraz 18 akrov a 132 miestností s kinom a bazénom. Večerať budú so známymi politikmi, športovcami a hercami. Poruke im budú desiatky zamestancov.

Sasha a Malia (na snímke SITA/AP) si však musia stále ustieľať postele, upratovať izby a písať domáce úlohy. To, že sa včera dcéram v Bielom dome nezačali štyri roky prázdnin, oznámila Michelle Obamová už dávnejšie. „Bola to prvá vec, ktorú som personálu Bieleho domu povedala.”

Oddnes si sestry Obamové zvykajú na dom z 18. storočia. Privítanie bolo príjemné. Už pred inauguráciou visel pred Bielym domom plagát s nápisom „Vitajte, Malia a Sasha“. Dievčatá videli Biely dom prvýkrát, keď ich po ňom sprevádzali dcéry Georgea Busha. Staršia Malia si vyhliadla, kde sa bude učiť – v Lincolnovej izbe: „Budem sedieť za tým stolom, pretože to vo mne prebudí veľké myšlienky.“

Michelle Obamová chce dcéry čo najviac uchrániť pred mediálnym ošiaľom. To nebude ľahké. Aj Jacqueline Kennedyová neoblomne odmietala deti ukázať fotografom. Jedna z najznámejších fotiek detí v Bielom dome i tak patrí jej synovi. Vznikla, keď bola Jacqueline preč.

Anetta Kubalová
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Studujte v Praze ekonomii a business v angličtině
 2. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 3. Tip na náhradu za rúško: Kvalitný nákrčník ochráni aj pred zimou
 4. Buďte v najlepšej spoločnosti!
 5. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom
 6. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 7. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 8. Nie je to len chlapská záležitosť
 9. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 10. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 1. Prvá akumulátorová 2-stupňová snehová fréza na trhu
 2. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 3. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 4. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 5. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 6. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 7. Detský čaj COOP Jednoty získal unikátne medzinárodné ocenenie
 8. FMMR svojím výskumom reaguje na aktuálne živé témy
 9. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 10. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 1. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 17 439
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 568
 3. Aká je chémia vôní 13 103
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 672
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 530
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 9 067
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 690
 8. Bývanie v meste predlžuje život 8 286
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 894
 10. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 7 372
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

CYNICKÁ OBLUDA

Porovnanie Slovenska a Maďarska

Občas si nahovárame, že sme na tom s úrovňou demokracie a politickej zodpovednosti lepšie.

Lučanský je na NAKA už hodiny, usvedčujú ho kajúcnici

Zadržali ho po tom, ako prišiel na dohodnutý výsluch.

Bývalý policajný prezident Milan Lučanský.
Ilustračné foto
NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Polovica štátnych akcioviek vymenila šéfov. Netransparentne

Najférovejšie vyberali na ministerstve hospodárstva.

Práce na obchvate by mali byť dokončené v marci 2023.

Neprehliadnite tiež

Zničený dom vo vojnou poznačenej oblasti Náhorný Karabach.

Británia nepreskúmala vakcínu od Pfizeru dostatočne, myslí si odborník Fauci

Vakcína si podľa Fauciho musí získať dôveru ľudí.

Anthony Fauci.

Turecko začne ešte v decembri očkovať čínskou vakcínou proti COVID-19

Prvá várka vakcíny CoronaVac by mala do krajiny doraziť po 11. decembri.

Výskumníčka v čínskom laboratóriu Sinovac počas vývoja vakcíny CoronaVac.

V Spojených štátoch sa narodilo dieťa z 27 rokov starého embrya

Genetickí rodičia Molly Gibsonovej venovali jej embryo na adopciu ešte v roku 1992.

Embryo 3 až 4 týždne od počatia (v tomto prípade išlo o mimomaternicové tehotenstvo). Plod je veľký približne 0,5 centimetra. Guľatý útvar v strede plodu je srdce, napravo v jeho tesnej blízkosti formujúceho sa orgánu by sa mali nachádzať pľúca.