SME

Na Obamu čaká žiarlivý Sarko i diktátori

Nového šéfa Bieleho domu čakajú globálne medové týždne. Svet sa teší na iný prístup, ako mal Bush.

Obrovské očakávania môžu viesť k rýchlemu sklamaniu. Aký je Obama líder, ukážu už prvé kroky jeho administratívy na Blízkom východe či v správaní voči Rusku a Kube.

PARÍŽ, BRATISLAVA. Satirický program Les Guignols (Panáci) zasiahne svoju obeť vždy na tom najcitlivejšom mieste. Ani naposledy neminul: Z Elyzejského paláca sa ozýva rev raneného leva. Nicolas Sarkozy sa práve dozvedel, že mužom roka nie je on, ale Barack Obama.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Azda s najväčšími osobnými obavami sa na globálny nástup nového amerického prezidenta pozerá jeho francúzsky kolega.

SkryťVypnúť reklamu

Žiarlivý Paríž

„Nevieme sa dočkať momentu, keď nastúpi do úradu, aby sme spolu mohli zmeniť svet,“ tvrdí oficálne Sarkozy. Podľa insiderov a francúzskych médií má však strach, že ho Obama vo svete zatieni.

Svoje hrá aj žiarlivosť, keďže viac ako 70 percent Francúzov si myslí, že Afroameričan v Bielom dome zmení svet k lepšiemu. V krajine, ktorá je známa antiamerikanizmom, ide o vynikajúce čísla.

Očakávania Francúzov odzrkadľujú pocity Európanov po celom kontinente. Nadšení sú Nemci, Briti, Španieli i menšie národy v strednej Európe. Londýn dokonca očakával, že inauguráciu by mohlo pozerať toľko ľudí ako svadbu princeznej Diany.

Čo odkazujú lídri Obamovi? Kliknite pre zväčšenie

zahramale.jpg

Pozor na Afganistan

Politici zo starého kontinentu si však začínajú uvedomovať, že ani Obama nemá čarovný prútik a nemožno očakávať, že svojou charizmou a iniciatívou vyrieši problémy na Blízkom východe či v iných častiach sveta.

SkryťVypnúť reklamu

Prvé rozpory na riešenie kríz môžu prísť už v najbližších týždňoch. Rázny náznak prišiel včera z Berlína. Kancelárka Angela Merkelová zavinšovala Obamovi veľa šťastia a odkázala mu, že Nemecko nepošle ďalších vojakov do Afganistanu.

„Rozhodnutia robíme na základe našich schopností, nie podľa toho, kto je prezident,“ povedala nemeckým médiám.

Gratulujú aj diktátori

Podobné zmiešané signály prichádzali do Washingtonu z celého sveta. Obamovi blahoželali nielen tradiční spojenci Ameriky, ale aj komplikovanejší partneri ako Rusko, Irán, Venezuela či Kuba.

Ich lídri jedným dychom upozornili na problémy, ktoré hrozia, ak bude Barack pokračovať v Bushových šlapajach. A je isté, že v mnohých oblastiach bude. „Som hlboko presvedčený, že najväčšie sklamanie sa rodí z veľkých očakávaní,“ varoval včera premiér Vladimir Putin na stretnutí v Drážďanoch.

SkryťVypnúť reklamu

Rusko podľa neho víta pozitívne signály nastupujúcej admistratívy, pripomenul však, že napätie môže ihneď narásť, ak Obama podporí raketový štít v Česku a Poľsku, alebo sa začne priveľmi angažovať na Ukrajine a v Gruzínsku.

Nádeje do Obamu vkladá aj Teherán. Prezident Mahmúd Ahmadínedžád mu blahoželal k víťazstvu vo voľbách a pred včerajšou ceremóniou dokonca povedal, že existuje nádej na zlepšenie vzájomných vzťahov.
„Ak však bude pokračovať v predošlom správaní (Busha) a zmení sa iba taktika a forma, vývoj svetových vzťahov zostane rovnaký,“ povedal v televíznom príhovore.

Obamova admistratíva chce s Iránom dialóg a jemne hovorí aj o obnovení diplomatických vzťahov. Zároveň však pokračuje v pozícii Bushovej aministratívy, ktorá Teherán považuje za bezpečnostnú hrozbu a žiada, aby zastavil jadrový program.

SkryťVypnúť reklamu

Zmierlivé slová prichádzajú do USA aj z Havany, ktorá Obamovi ponúka priame rokovanie „bez sprostredkovateľov“. Nový prezident už avizoval zmenu postoja voči Kube – chce zrušiť cestovné obmedzenia a dovoliť posielať vyššie obnosy z Floridy na ostrov. Na oplátku však žiada prepustenie politických väzňov a otvorenie ekonomiky.

Žiadne zázraky

Reakcie sveta naznačujú, že Barack Obama si aspoň do leta môže užívať medové týždne.

Či bude nová admistratíva naozaj „viac počúvať“ a skoncuje s jednostrannými rozhodnutiami, naznačia prvé cesty šéfky diplomacie Hillary Clintonovej.

„To, že sa zmení vláda, neznamená ľahšie riešenie problémov. Nemožno očakávať zázračné riešenia,“ okomentoval súčasnosť Reginald Dale z Centra pre strategické a medzinárodné štúdie pre Reuters.

SkryťVypnúť reklamu

Popularita nového prezidenta stále rastie

Ekonomická kríza spojila Ameriku, ktorá pevne stojí za svojím novým veliteľom.

WASHINGTON, BRATISLAVA. Mnohí svetoví politici môžu Barackovi Obamovi ticho závidieť.
Málo skúsený politik sa včera ujal úradu najmocnejšej krajiny sveta, ktorú trápi najťažšia ekonomická kríza za posledných 70 rokov. No medzi spoluobčanmi má takú popularitu, akú nezažil pri vstupe do úradu žiaden iný americký prezident za posledných 30 rokov.

Obamova obľuba v národe od jeho zvolenia stúpla. V súčasnosti to je podľa prieskumu Washington Post až astronomických 80 percent. Sčasti za to môže podľa britského Economistu „pôsobivo zvládnuté prechodné obdobie“. Na rozdiel od predchádzajúcich prezidentov Obama rýchlo obsadil všetky dôležité aj menej dôležité posty, čo podľa iných prieskumov uznali aj Američania.

SkryťVypnúť reklamu

Vysoké čísla podpory naznačujú, že za Obamom stojí aj zhruba polovica voličov jeho republikánskeho súpera. Znamená to, že krajina je výnimočne spojená v podpore lídra. „Veľa konzervatívcov hovorí: Nuž, dajme mu šancu. Dúfam, že uspeje,“ povedal vo svojom programe tvrdý republikán Rush Limbaugh, ktorý s týmto postojom nesúhlasí.

Američania v čase najväčšej ekonomickej krízy dúfajú a čakajú od nového prezidenta činy. A Obama koná, aj keď je na diskusiu ako. Biliónový balíček, ktorý plánuje naliať do infraštruktúry a daňových úľav, väčšina Američanov podporuje.

Podobné zjednotenie konzervatívnych a liberálnych voličov nastalo aj v Kongrese. V mnohom to pripomína jednotnú podporu prezidenta Georgea Busha po teroristických útokoch z 11. septembra 2001.
V súčasnosti sa najväčšia hrozba volá ekonomická recesia. Američania preto dokonca podľa prieskumov dávajú Obamovi na prvé výsledky viac času, ako je bežné.

SkryťVypnúť reklamu

„Môže sa spoľahnúť na šesť mesiacov pokoja. Obyčajne to býva o päť a pol mesiaca menej,“ povedal pre New York Times Mark McKinnon, bývalý poradca prezidenta Georgea Busha mladšieho.

Obamove čísla

  • 80 percent podporuje nového prezidenta
  • 66 percent neočakáva, že za dva roky veľa zmení
  • 84 percent schvaľuje jeho kroky v prechodnom období

(zdroj: prieskumy Washington Post, New York TImes a CNN)

Tomáš Vasilko

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 808
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 647
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 739
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 685
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 668
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 265
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 186
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 287
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Donald Trump

Jednotlivci alebo krajiny už nebudú môcť obchodovať s USA.


TASR 3

V meste boli postavené početné zátarasy.


TASR

V Belehrade sa demonštranti zhromaždili pred vládnou budovou.


TASR 2

Nominoval ho za veľvyslanca pri OSN.


TASR 15
SkryťZatvoriť reklamu