SME
Sobota, 28. november, 2020 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky

Inaugurácia nového amerického prezidenta - minúta po minúte

V Lansingu, hlavnom meste Michiganu, ktorá je domovom Michigan State University, sledoval inauguráciu Baracka Obamu náš kolega BRAŇO ONDRÁŠIK.

Barack Obama prisahá na Bibliu.Barack Obama prisahá na Bibliu. (Zdroj: SITA/AP)

WASHINGTON, LANSING.


Kliknite - obrázok zväčšíte.

Minúta po minúte

V Lansingu, hlavnom meste Michiganu a jeho východnej časti, ktorá je domovom Michigan State University, sleduje inauguráciu Baracka Obamu náš kolega BRAŇO ONDRÁŠIK. Časový posun je oproti SEČ o šesť hodín viac.

22:42 Barack Obama prišiel do svojej novej rezidencie: Bieleho domu. Z pripravenej presklenej tribúny bude sledovať slávnostnú prehliadku. V Bielom dome sa začala nová éra.

22.21 Zdroje Fox News: Senátor Ted Kennedy už je v poriadku.

mavaju.jpg22.10 Barack Obama sa musel vrátiť do auta. Moderátor MSNBC Keith Olbermann špásuje: „Asi mu to pešo šlo prirýchlo, musel sa vrátiť do pomalého auta".

22.05 Barack Obama vystúpil z auta a s manželkou Michelle idú pešo k Bielemu domu. Mávajú davu.

21.56 Obamova kolóna prechádza okolo Pamätníka námorníctva. Pomaly, agenti popri aute môžu kráčať.

21.50 Ľudia majú problémy sa dostať cez bezpečnostné kontroly, ide to pomaly. Mnohí, napriek tomu, že majú lístky, Obamu neuvidia ani z diaľky.

21.41 Sekretariát senátora Roberta Byrda vydal vyhlásenie, podľa ktorého Byrd dnes nemal zdravotné problémy.

motorky.jpg21.40 Barack Obama prechádza opancierovaným autom Pennsylvania Avenue, teraz je pri kanadskom veľvyslanectve.

21.30 NBC News: Inauguračný deň a aktivity už majú hodinové oneskorenie.

21.19 Barack Obama odchádza z Kapitolu, sleduje vojenskú prehliadku. Prvá Obamova prezidentská vojenská prehliadka.

21.18 MSNBC ukazuje fotografie senátora Roberta Byrda ako mu pomáhali odísť z obeda. Byrd mal podľa MSNBC menšie zdravotné problémy pri konzumácii dezertu.

21.13 Senátor Orrin Hatch odprevádzal Kennedyho k sanitke. Kennedy mal podľa neho záchvat, ale bol pri vedomí. Senátor Byrd nemal žiadne zdravotné problémy, informuje CNN.

21.02 Senátor Robert Byrd, najstarší v zákonodarnom zbore, mal počas obedu tiež zdravotné problémy, informuje MSNBC. Teda Kennedyho odviezli v sanitke, po tom, čo zaznamenal záchvaty. Kennedy je v Senáte druhý najstarśí.

20.55 Prípitok novému prezidentovi predniesol senátny líder Harry Reid. Označil Obamu a Bidena ako „tím snov". Obzvlášť ho teší, že Obama aj Biden sú senátori. Naposledy sa to stalo v prípade Johna Kennedyho a Lyndona Johnsona. Obama po ňom predniesol svoj krátky prejav.

kennedy.jpg 20:50 Senátor Ted Kennedy (v strede fotografie) skolaboval na obede s Barackom Obamom. Obama hovorí, že je to smutný čas, hoci oslavuje inauguráciu. CNN Headline News ukazuje v priamom prenose sanitku, ktorá odváža Kennedy. Kennedy mal zhubný nádor na mozgu.

20.00 George W. Bush odletel do Texasu.

19.50 Prezident Bush pri bývalom Air Force One. Barack Obama sa už na obede musel s kongresovými lídrami rozprávať o závažných prezidentských veciach. Odteraz už je prezident.

obed.jpg19.27 Barack Obama a Joe Biden prichádzajú na obed s kongresovými lídrami. Ich prvý obed ako prezidenta a viceprezidenta. Prvýkrát prichádza Obama pri zvukoch prezidentskej skladby Hail to the Chief - Sláva veliteľovi. "Sláva veliteľovi, ktorého sme si vybrali pre náš národ. Sláva veliteľovi, vzdávame mu poctu," sú pôvodné slová piesne. Medzi prvými sa zvítal so svojim volebným oponentom, republikánskym kandidátom Johnom McCainom.

19.11 Chris Wallace na Fox News: Naplnila sa vôbec ústava? Barack Obama aj predseda Najvyššieho súdu John Roberts totiž sľub trochu doplietli. Znenie sľubu je dané ústavou. „Aj predseda Najvyššieho súdu aj nový prezident môžu byť trochu nervózni, určite im odpustia," pokračuje.

19.09 Fox News ukazuje neformálne debatenie Ala Gora s Johnom McCainom.

19.08 Tribúna pred Kapitolom sa vyprázdnila rýchlo. Obama v Kongrese podpísal dokumenty, posledný krok k prezidentúre. Fox News informuje, že inauguráciu v centre Washingtonu pozerali dva milióny ľudí. Je to rekord.

18.55. Televízie stále vysielajú priamy prenos, stále ich je viac ako tucet. ABC mala pri logu aj logo sponzora - telekomunikačného operátora Verizon. Že by sponzorovali inauguráciu? Na Fox News prirovnáva komentátor Juan Williams Obamu k Johnovi F. Kennedymu. Shep Smith moderuje prenos na Fox Television. Rozpráva sa s Obamovou pravou rukou, personálnym šéfom Bieleho domu Rahmom Emanuelom. „Vôbec vás nepočujem," snaží sa Shep prekričať dav.

18.54 Bush odletel, dav jasá. Ide sa rozlúčiť leteckú základňu Andrews a odletí do Texasu. Bude bývať v novom dome v Dallase a údajne ho zatiaľ ešte nevidel, hovoria na MSNBC.

Video: Bush odlieta z Washingtonu

bushpapa.jpg 18.51 George Bush čoskoro nastúpi do helikoptéry, ktorá už teraz nie je „prezidentská Marine 1", a odletí do histórie. Odprevádza ho k nej nový prezident Obama. Na vozíku dvážajú aj zraneného viceprezidenta Dicka Cheneyho.

18.48 „Nikdy som neverila, že sa niečoho takého dočkám," hovorí černoška live vo vysielaní CBS. Americké médiá vítajú nového prezidenta ako druhý príchod Krista. „Netvárme sa, ako by to bol druhý príchod Krista," vyhlásil včera kometátor a reportér NBC Tucker Carlson.

18.40 Študenti na Michigan State University oslavujú nového prezidenta. Obzvlášť silné a symbolické je, že inaugurácia prišla deň po sviatku černošského lídra Martina Luthera Kinga, ktorého podobizeň lemuje ulice univerzity.
18.38 Reverend Joseph Lewery predniesol záverečné požehnanie. Spieva sa americká hymna. Obama spieva už ako prezident.
18.26 Obama pripomenul svoj neelitársky pôvod a pokračoval. „Amerika čelí nebezpečenstvám. No keď nás skúšali, tak sme nedopustili, aby sa naša cesta skončila. Povieme, dar slobody sme odniesli aj pre budúce generácie," ukončil Obama. Podľa komentátora MSNBC Chrisa Matthewsa to boli slová adresované svetu, ktoré boli z prejavu najsilnejšie.
18.21 Moslimskému svetu: Hľadáme cestu vpred vo vzájomnom záujme a rešpekte. Chudobným národom: Pomôžeme vám.

18.20 „Ale neospravedlníme sa za náš spôsob života. Náš duch sa nedá zlomiť a porazíme vás," odkázal teroristom.

18.17 „Sme pripravení, aby Amerika bola opäť lídrom... Predchádzajúce generácie čelili fašizmu a komunizmu, no nie iba zbraňami, ale stavaním aliancií... Necháme Irak so zodpovednosťou ich ľuďom..."

18.13 „Sme najmocnejšou a najprosperujúcejšou krajinou. Nemáme kvôli kríze znížené kapacity. Dnes sa musíme oprášiť a pustiť sa do práce na prebudovaní Ameriky. Budeme stavať cesty a mosty. Veda bude mať tomu náležiace miesto. Transformujeme naše školy a univerzity pre novú dobu. To chceme urobiť a urobíme," predstavuje Obama svoj akýsi New Deal.

18.10 Celý prejav si napísal Obama sám už pred niekoľkými dňami. Hovorí o ekonomickej kríze. „Tento deň sa tu schádzame preto, lebo chceme nádej pred strachom, jednotu pred konfliktom. Sme mladým národom, ale ako hovorí Písmo, odložme detinské hádky... Bohom je sľúbené, že všetci sú si rovní, že všetci sú slobodní...," pokračuje.

Video: Časť prejavu prezidenta Baracka

18.09 „Ďakujem prezidentovi Bushovi za jeho službu národu, ďakujem mu za jeho spoluprácu a veľkorysosť," začína nový prezident.

18.08 „Áno dokázali sme to," kričia ľudia. Obama prednáša svoj prvý prejav ako nový americký prezident. „Obama, Obama," znie Kapitolom.

biblia.jpg18.06 Barack Obama zložil prísahu ako 44. prezident USA. „Ja, Barack Hussein Obama, slávnostne prisahám...," opakuje Obama slová predsedu Najvyššieho súdu Johna Robertsa. Usmieva sa a raz sa musí veta zopakovať. Slávnostné salvy. Amerika má nového prezidenta.

Video: Prísaha nového prezidenta

18.03 Hrá husľový virtuóz Itzhak Parlman. Inaugurácia mešká pár minút, takže Ústava sa úplne nedodrží.

bidenctk.jpg17.58 Joe Biden zložil prísahu ako viceprezident pred sudcom Najvyššieho súdu Johnom Paulom Stevensom.

Video: Prísaha Joea Bidena

17.56 Televízie prinášajú zábery na plačúcich ľudí, keď černošská diva Aretha Franklinová spieva hymnickú pieseň Let Freedom Ring. NBC News ukazuje americké zástavy pred Washingtonovým pamätníkom. Aj ja mám slzu na krajíčku.

Video: Aretha Franklin

17.52 Obama o desať minút zloží prísahu, mali by povedať aj jeho stredné meno „Hussein". Zatiaľ sa mu komentátori aj na inaugurácii vyhli. Bude stáť pred Kapitolom, ktorý od roku 1793 stavali aj otroci z Afriky. Práve sa stáva Afroameričanom prezidentom.

17.50 Kalifornský pastor Rick Warren, evanjelikálny kresťan, prednáša modlitbu. Obama zavrel oči a s rodinou sa modlí. S ním davy státisícov. „Tu v Izraeli je Pán našim Bohom," hovorí Warren. „U nás sa syn afrického imigranta môže stať najdôležitejším mužom," pripomína. Warrenova účasť na inaugurácii vyvolala kontroverzie pre jeho radikálne názory na gayov a umelé prerušenie tehotenstva.

17.45 Šéfka inauguračného výboru, demokratická senátorka Dianne Feinsteinová, oficiálne otvára inauguráciu.

obamareu.jpg17.42 Fanfáry pre novozvoleného prezidenta. Čoskoro najmocnejší muž sveta je na tribúne, komentátori stíchli. „Dámy a páni, novozvolený prezident Barack H. Obama", znie Kapitolom. Prichádza pokojne, objíma prívržencov.

17.38 Prichádza Barack Obama (na snímke Reuters), zatiaľ je ešte vo vnútri. MSNBC: Je to úžasné, je to surreálne. O 22 minút bude prezidentom.
17.33 Prichádza prezident George Bush mladší. S ním aj viceprezident Dick Cheney. Je na vozíku, pretože si včera pri sťahovaní poranil chrbticu. Mimochodom, včera v prime time kvôli Cheneymu urobili na liberálnej TV stanici MSNBC „mimoriadne správy". So škodoradostným humorom im vlastným.
17.29 Na split screene vidieť nákladiaky pred Bielym domom – začína sa štahovanie posledných vecí Busha, teraz prídu tie Obamovcov. Davy kričia „Obama, Obama“.

17.28 Prichádza manželka prezidenta Georgea Busha Laura. Prezidentom bude ešte polhodinu. S ňou je zatiaľ aj druhá dáma Lynne Cheneyová.

17.27 Na Fox News sa ešte nerozplakali, že prezidentom sa stane demokrat. Určite však poobede dajú aj veľa priestoru Bushovej rozlúčke.

17.24
Podmaz vo vysielaní druhého kanála CNN - Headline News je It's a Beautiful Day - Je to prekrásny deň od U2. Navyše inauguráciu sleduje zo šoubiznisového hľadiska. Ich celebritní korešpondeti práve moderujú špeciálne inauguračné vydanie Šoubiz Dnes. Komentátor A. J. Hammer komentuje ako prichádzajú na inauguráciu celebrity.

carter.jpg17.20 Na tribúnu slávnostne prichádzajú bývalí prezidenti: Carter (na snímke Reuters), Clinton a Bush starší. Na ABC News hovoria, že organizátori trochu meškajú. Vraj je to dôležité, pretože podľa ústavného dodatku sa nový prezident stáva presne na poludnie východného amerického času v USA. Vtedy sa má zložiť sľub. No a keď to nebude presne o 18.00 SEČ. Čo sa stane? Tak to je práve to, čo komentátor ABC News nevie. Že by na niekoľko minút mohla byť Amerika bez prezidenta?

17.15 Prichádza budúca šéfka diplomacie Hillary Clintonová. Už dnes ju mohli schváliť ako ministerku, ale
jeden zo senátorov namietal, a tak nebude potvrdená v úrade aklamáciou, ale hlasovaním v Senáte - zrejme zajtra. Doprevádza ju manžel Bill Clinton.

17.13 Známy novinár Chris Walace z Fox komentuje: „Prichádza aj nejaké rozkošné dieťa, kto to je to nevieme".

17.09 Na tejto inaugurácii budú všetci žijúci americkí prezidenti, čo sa podľa komentátorov Fox News ešte nestalo. Čiže prichádzajú Jimmy Carter, George H. W. Bush starší a Bill Clinton. Príde odchádzajúci prezident Bush. Gerald Ford zomrel v roku 2006, Ronald Reagan v roku 2004. Prichádzajú aj bývalí viceprezidenti: Dan Quayle (Bush starší) a Al Gore (Clinton).

17.00 Pred Kapitolom sa schádzajú VIP hostia, asi pred desiatimi minútami George Bush a Barack Obama odišli z Bieleho domu smerom ku Kongresu, kde Obama zloží prísahu ako prvý černošský prezident Spojených štátov amerických. Mimochodom, na digitálnej káblovej TV inauguráciu môžem momentálne pozerať na 15 staniciach. Zaujímavé je, že verejná TV PBS vysiela program pre deti. Milióny pri obrazovkách, milióny na spoločných stretnutiach a státisíce priamo vo Washingtone vítajú nového prezidenta.

Okrem toho, že máme v pláne pre čitateľov SME a SME.sk pripraviť reportáž o michiganskej ekonomike a automobilovom priemysle, dnes vás budeme sprevádzať inauguráciou.

Tu v Spojených štátoch obamamánii môžete iba ťažko ujsť. Študenti MSU sa zišli v Holden Hall na internátoch alebo MSU Union, kde je niekoľko veľkých obrazoviek. Dnes ráno keď som išiel autom, nedalo sa nekonečným debatám o novom prezidentovi ujsť, rovnako boli ladené aj skladby typu „new day - nový deň".

Takže asi tak o hodinu a pol bude Obama prezidentom aj oficiálne, najbližšie hodiny budeme sledovať na SME.sk prvé kroky nového prezidenta a inauguráciu minútu po minúte. Dnes má printové SME päť úvodných strán o novom prezidentovi a jeho inaugurácii. Ak ho nemáte, stánky sú ešte otvorené, zbehnite si poňho. Zdá sa, že sme na tom takmer lepšie ako New York Times. Tie teraz držím v ruke a 44. prezidentovi venovali šesť strán, ale začínajú až na 18.

bezpecnostreu.jpg

Pennsylvania Avenue skoro ráno - nastupujú bezpečnostné jednotky.

FOTO - REUTERS

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Bývanie v meste predlžuje život
 2. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 3. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 4. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 5. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 6. Aká je chémia vôní
 7. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 8. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 9. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 10. OFFICE ROKA 2020 poukáže na transformáciu pracovného prostredia
 1. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 2. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 3. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 4. Účastníci charitatívneho behu No Finish Line nabehali 26 007 km
 5. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 6. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 7. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 8. Aká je chémia vôní
 9. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 10. Tipy na cenovo výhodné vianočné darčeky, ktoré aj potešia
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 29 167
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 17 898
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 13 798
 4. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 10 935
 5. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 460
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 301
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 7 914
 8. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 631
 9. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí 7 490
 10. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME 7 271
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Potrebovali ísť k blízkym a nepustili ich. Neboli privilegovaní ako Kollár

Nemocnice väčšinou púšťajú príbuzných k zomierajúcim.

Šéfa parlamentu Borisa Kollára v nemocnici najviac navštevovala bývalá manželka Linda Rezešová. Na fotografii sú na plese v Opere v roku 2008.

Návštevy Kollára v nemocnici volajú po demisii

V druhom slede kandidátov na politický koniec sa tlačia glosátori.

Peter Schutz

Jazdenie na nákladných vlakoch nie je romantika

Amin Palma skáče na vlaky v Mexiku aj v Čadci.

Na nákladných vlakoch musia byť čierni pasažieri pripravení na každé počasie, na bod mrazu aj horúčavy. Na snímke je jeden z Aminových spolujazdcov.
 Presvedčí Kristen Stewart v úlohe princeznej Diany?

Neprehliadnite tiež

Praha tajne rozsvietila vianočný strom

Vianočný smrek vysoký 17,5 metra pochádza z obce Kamenný Přívoz.

Vianočné trhy v Prahe.

Na Cypre otestujú zariadenie na meranie veku hornín na Marse

Už vyskúšali vesmírne zariadenie v tamojšom pohorí Troodos.

Hrebeň Wdowiak.

Írsko od budúceho týždňa uvoľní opatrenia

Od 18. decembra do 6. januára budú môcť ľudia cestovať medzi grófstvami.

Zdravotníci v Dubline.

Samovražedný útočník sa odpálil pri stánku so zmrzlinou v Mogadiše

Z metropoly Somálska hlásia obete, k atentátu sa prihlásil skupina aš-Šabáb.

Ilustračné foto