BRATISLAVA. George Bush stál pri našom vstupe do NATO, zrušení víz pre Slovákov cestujúcich do Ameriky a v roku 2005 ako prvý prezident Spojených štátov navštívil samostatné Slovensko. Vtedy ho vo svojom vystúpení vyzdvihol ako príklad úspešnej demokratizácie.
Prezidenti a my George H.W. Bush (1989 - 1993)
V Bielom dome prežil zásadné obdobie pádu železnej opony. Slovensko stihol len privítať. Bill Clinton (1993 - 2001)
Mečiarova vláda v Bielom dome prepadla a Slovensko vypadlo z integrácie do NATO, po nástupe Dzurindovej vlády sa vzťahy zlepšili. George W. Bush (2001 – 2009)
Slovensko za Dzurindu vstúpilo do NATO a za Fica prišlo aj zrušenie vízovej povinnosti.
Éra Baracka Obamu bude iná - dôležité výzvy máme za sebou, zmenili sa aj americké priority.
Po americkom prezidentovi Wilsonovi, ktorý pomohol vzniku prvého Československa, sa mala Bratislava kedysi volať Wilsonovo.
Bratislava zrejme meno Baracka Obamu neponesie ani symbolicky – s jeho návštevou u nás analytici nerátajú. Obama bude mať priveľa práce doma so zachraňovaním americkej ekonomiky a ak bude cestovať, uprednostní krajiny, kde Bushova politika narobila najväčšie škody.
„To posúva Slovensko na posledné priečky pomerne dlhého zoznamu. O to viac, že nedávno hostilo prestížny summit Bush-Putin,“ hovorí Kevin Deegan-Krause, americký politológ zaoberajúci sa Slovenskom.
Martin Bútora, bývalý veľvyslanec vo Washingtone, je optimistickejší. „Obama príde na jarný summit NATO v Štrasburgu a pri tejto príležitosti by mohol navštíviť Prahu, hlavné mesto predsedajúceho štátu únie.“
Bútora považuje slovensko-americké vzťahy stále za veľmi dobré. Vďaka Obamovi, ktorý má blízko k ekonomickej ľavici, by mohli byť podľa neho ešte lepšie.
Rožky lacnejšie nebudú
Po ére proamerikanizmu za vlády Mikuláša Dzurindu, keď sme Bushovu administratívu napriek nesúhlasu Nemcov a Francúzov podporili vo vojne proti Iraku, dnes Slovensko vysiela smerom k Spojeným štátom nie úplne jednoznačné signály.
Ministerstvo zahraničných vecí v Obamom ponúkanom multilateralizme vidí „historickú šancu v záujme celého sveta“. Premiér Robert Fico po prezidentských voľbách v USA vyhlásil, že kvôli novému americkému prezidentovi „chlieb lacnejší nebude“.
Izolácia z obdobia mečiarizmu a chladné vzťahy s Washingtonom sú už za nami, nie sme „čiernou dierou“ v strede Európy, ako Slovensko koncom tretej Mečiarovej vlády nazvala americká ministerka zahraničia Madeleine Albrightová. Američania majú na Slovensku aj významnejšie investície - predovšetkým U. S. Steel, ale i IBM, HP a Accenture, či elektrotechnický Molex.
Čo si myslia slovenskí prezidentskí kandidáti o Obamovi - kliknite pre zväčšenie
Hillary nás pozná
Hillary Clintonová už na Slovensko zavítala. Mečiar ju v roku 1996 znepokojil.
BRATISLAVA. Nová šéfka americkej diplomacie Hillary Clintonová Slovensko pozná. Cesta vtedajšej prvej dámy do Bratislavy bola v roku 1996 signálom pre Slovensko, že ide pod vedením premiéra Vladimíra Mečiara nesprávnym smerom.
V knihe spomienok Clintonová píše, že podobný dojem ako Mečiar v nej zanechal už len diktátor zo Zimbabwe Robert Mugabe.
„Bývalý boxer si sadol na jeden koniec malého gauča, ja na druhý. Povedala som mu, že stretnutie s mimovládnymi organizáciami na mňa spravilo dobrý dojem a ich práca má veľký význam. Naklonil sa ku mne a výhražným tónom, otvárajúc a zatvárajúc päste zúrivo kričal, že vykonávajú duplicitnú činnosť a ich zradcovská činnosť spochybňuje vlastný štát. Ku koncu nášho stretnutia som sedela v rohu gauča vydesená jeho násilníckymi názormi a sotva kontrolovanou zúrivosťou.“
Mečiar odvtedy vyvracia, že by integráciu do NATO a Európskej únie brzdili jeho aktivity. Opak hovorí svedectvo americkej šéfky diplomacie Madeleine Albrightovej. V memoároch napísala, že „počas madridského summitu NATO som povedala Mečiarovi z očí do očí, že šancu na členstvo Slovenska zmaril on osobne“.
Clintonová sa zastavila na Slovensku na päť hodín aj v roku 1999. Prezidenta Rudolfa Schustera pochválila za obnovenie mosta medzi Štúrovom a Ostrihomom ako príklad dobrej susedskej spolupráce.
Clintonová počas návštevy v roku 1999
(mch)
STV Obamu ignoruje
Špeciálny program z inaugurácie uvidia diváci len na Joj a TA 3.
BRATISLAVA. STV dnes neodvysiela inauguráciu Baracka Obamu, jeho nástup je naopak príťažlivý pre TA 3 aj pre Joj, ktoré prinesú priame prenosy a špeciálne vydania. Nič mimoriadne nechystá Markíza.
STV bude informovať o Obamovi vo večerných správach a v živom vstupe z Washingtonu. Česká televízia aj rakúska ORF pripravili mimoriadne štúdiá.
Vysielanie upravila Joj. O sedemnástej pôjdu Mimoriadne noviny Plus a večer krimiseriál nahradia Noviny Plus: špeciál o Barackovi Obamovi.
(jgl)