SME

Barackov tím, ktorý má spasiť Ameriku

Na 44. prezidenta sa spoliehajú tiež tí, čo volili McCaina. Jeho ciele by mali naplniť aj jeho bývalí súperi.

Obama so svojou niekdajšou konkurentkou, teraz ministerkou v jeho vláde Hillary Clintonovou.Obama so svojou niekdajšou konkurentkou, teraz ministerkou v jeho vláde Hillary Clintonovou. (Zdroj: TASR/AP)

WASHINGTON, LANSING, BRATISLAVA. Ekonomická kríza, dve vojny či škrípajúce zdravotníctvo. Problémy svojej krajiny poznajú Američania už naspamäť. A hoci sa toho budúcemu prezidentovi Barackovi Obamovi nakopilo hodne, väčšina verí, že svoju úlohu zvládne.

Pomôcť by mu v tom mal tím ministrov v jeho vláde. Hoci Obama sľuboval dramatickú zmenu, čo tešilo najmä najliberálnejšie krídlo jeho strany, chce krajinu v prvom rade zjednotiť. Jeho výber nasvedčuje, že pôjde skôr doprava ako doľava. A povládne ako centrista Bill Clinton.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Aká výmena, taký prezident

„Ak by sme sa mali riadiť históriou, proces výmeny stráží v Bielom dome najlepšie ukazuje, akým bude Barack Obama, 44. americký prezident, aj v otázke štýlu, aj obsahu,“ napísal denník Washington Post.

Bill Clinton sa do Bieleho domu sťahoval chaoticky a nedisciplinovane pôsobilo aj jeho prvé funkčné obdobie, George Bush sa zasa pripravoval na prezidentský úrad a ešte sa ani neskončilo spočítavanie kontroverzných hlasovacích lístkov. Jeho Biely dom bol rovnako rozhodný aj počas ďalších ôsmich rokov.

A Obama sa sťahuje do rezidencie v centre Washingtonu bez väčších problémov.

kabinet_tab.jpg

Chce jednotu. Zobral aj republikánov

Nový prezident chce Ameriku zjednotiť. V tíme má nielen ľudí zo svojho okruhu, ale mnohí sú veteránmi Clintonovej administratívy. Priestor dostali dvaja republikáni a jeho bývalá súperka v primárkach Hillary Clintonová. Aj preto si vyslúžil od médií prezývku tím rivalov.

SkryťVypnúť reklamu

Američania uvidia na vládnych postoch viaceré staré tváre. Napríklad Bushovho ministra obrany Roberta Gatesa alebo Clintonovho ministra financií Lawrencea Summersa.

Otázkou zostáva, nakoľko si budú jednotlivé osobnosti s rôznymi politickými názormi v Obamovej vláde rozumieť. Podľa analýzy agentúry Reuters by aspoň zo začiatku mala vo vláde panovať harmónia.

„Je tam toľko energie, sú všetci na rovnakej vlne. Chcú, aby bol nový prezident úspešný,“ povedal agentúre Stephen Hess, profesor politológie na univerzite Georga Washingtona.

Konflikty môžu prísť

Otázka, ako dlho táto vzájommná symbióza rôznych názorov vydrží, je namieste. „Je množstvo potenciálnych konfliktov, v súčasnosti sa však nedá povedať v akej oblasti,“ povedal pre Reuters Larry Sabato profesor politológie z Univerzity vo Virgínie.

SkryťVypnúť reklamu

Skryté konflikty možno ilustrovať na príklade globálneho otepľovania.

Barack Obama chce, aby do štyroch rokov bolo desať percent americkej energie vyrábanej z obnoviteľných zdrojov. Jeho hlavný ekonomický poradca Larry Summers však varuje, že by to ešte výraznejšie spomalilo ekonomiku.

Amerčania mu veria

Američanom sa to zatiaľ páči, podľa prieskumu Rasmussen v pomere 2:1 odobrujú jeho pripravenosť nastúpiť dnes do úradu. Podľa iného prieskumu za Obamom stojí až 80 percent Američanov.

Znamená to, že aj polovica voličov republikána Johna McCaina nového prezidenta podporuje.

Obamovi zrejme neuškodili ani prvé škandáliky v jeho vláde. Naposledy sa zistilo, že minister financií Geithner nezaplatil za posledné štyri roky dane.

Michelle bude vplyvná. Pri vankúši

SkryťVypnúť reklamu

Prvá dáma Michelle Obamová sa chce sústrediť na výchovu dcér. Zo zákulisia však bude ovplyvňovať Barackove rozhodnutia.

WASHINGTON, BRATISLAVA. Energická a ambiciózna ako Hillary či konzervatívna a zastrčená v úzadí ako Laura? Amerika odhaduje, že Michelle privedie do hlavného mesta nový vietor, rovnako ako jej manžel.

„Potomok otrokov sťahujúci sa do Bieleho domu,“ napísal včera denník San Francisco Chronical. Na rozdiel od manžela, ktorý mal bielu matku, pochádza Michelle z čisto afroamerickej rodiny.

Dcéra robotníka vo vodárňach (trpel sklerózou multiplex) sa z chicagského predmestia dostala na dve prestížne univerzity Princeton a Harvard. Americký sen dovŕšila cestou do Bieleho domu.

Pri preberaní úlohy prvej dámy ide zatiaľ tradičnou cestou - vyberá šéfkuchára a pracuje s dizajnérom na obmenách zariadenie Bieleho domu.

SkryťVypnúť reklamu

Oficiálne sa obmedzila na konštatovanie, že jej hlavnou prioritou bude výchova dcér Malie (10) a Sashi (7).
Ako neskaziť deti

Nechce, aby im prerástlo cez hlavu, že ich otec je prezident a predsavzala si, že ich bude každý večer ukladať do postele.

Prvé dámy však môžu byť veľmi vplyvné v zákulisí. Stačí trochu ambícií a pomáhajú im aj „vankúšové“ rozhovory, pri ktorých majú informácie z prvej ruky. Eleanor Rooseveltová, Nancy Reaganová a naposledy Hillary Clintonová ovplyvňovali manželove rozhodnutia, výber poradcov i verejné prejavy.

Pobobný prístup sa očakáva aj od Michelle. Je priama, má vlastný názor a dokáže Baracka vrátiť späť na zem, k bežným problémom. Keď sa jej raz chcel pochváliť s úspechom v Senáte, prerušila ho a požiadala, aby cestou domov kúpil sprej na rozmnožené mravce.

SkryťVypnúť reklamu

Michelle je zároveň osoba, ktorá ho dokáže podporiť v dôležitých chvíľach. „Nezbabri to, kamoš,“ povedala mu pred prejavom na konvente v roku 2004, ktorým zahviezdil. Barack to nezbabral, doviedol ich až na vrchol.

Štefan Hudec

Hillary postráži Obamovi svet

WASHINGTON, LANSING. Na začiatku volebného roka boli primárkovými rivalmi. Neskôr mnohí dúfali, že porazená demokratka sa dostane na kandidátku ako viceprezidentka.

Nakoniec sa jej ušlo aspoň miesto v Obamovom tíme snov. Hillary Clintonová tam neobsadí žiadnu podradnú stoličku, stane sa šéfkou diplomacie. Jej výber je súčasťou Obamovej snahy priniesť do Washingtonu jednotu.

Myšlienka urobiť z bývalej prvej dámy a newyorskej senátorky ministerku zahraničia napadla Obamovi už pred voľbami.

SkryťVypnúť reklamu

Ako napísal Washington Post, nikdy jej nechcel ponúknuť iný post a nemal ani nijakého iného kandidáta na šéfa diplomacie.

Hillary sa cez víkend ako senátorka lúčila a opäť ďakovala aj prívržencom z volebného súboja. „Viem, že od prvého kroku mojej novej cesty budete stáť pri mne. Ako vždy, v mojom srdci a po mojom boku,“ povedala Clintonová svojim fanúšikom.

Iskrenie medzi Obamom a Clintonovou počas kampane je minulosťou. Hillary sa zaňho jasne postavila už v súboji s republikánom Johnom McCainom, teraz bude jeho hlasom a tvárou vo svete.

Senátu už predstavila zahranično-politické priority. Patrí medzi ne ukončenie vojny v Iraku, nová stratégia v Afganistane a kontrola zbrojenia ­ najmä nešírenie jadrových zbraní.

Hoci bývalá prvá dáma a senátorka New Yorku prezidentský súboj prehrala, nudiť sa nebude.

SkryťVypnúť reklamu

(bo)

Funkciu nemá, prezident mu však volá často

Pomohli mu stať sa prvým afroamerickým prezidentom v histórii Spojených štátov. Jeho najbližší poradcovia mu budú radiť aj naďalej.

WASHINGTON, BRATISLAVA. Keď Davidovi Axelrodovi zazvoní okolo polnoci na mobile hit od Steveho Wondera Signed, sealed, delivered, hneď vie, kto je na druhej linke.

Svojmu hlavnému poradcovi volá Barack Obama, budúci americký prezident. „Veľa myslí a pracuje práve v noci,“ povedal Axelrod pre New York Times.

Bývalý novinár z Chicago Tribune a dlhoročný politický poradca je hlavný „Obamov muž“, ktorý pomohol neznámemu mužovi s čudným menom stať sa prvým afroamerickým prezidentom Spojených štátov. Práve on presvedčil svojho „klienta“, aby postavil kampaň na heslách o nádeji a zmene. Preto sa netreba čudovať, že Obama sa s ním radí takmer každý večer.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci poradcovia amerického prezidenta nezastávajú žiadny ministerský post vo vláde, majú významný vplyv na chod krajiny. Napríklad o Karlovi Rovovi, Bushovom stratégovi, sa hovorilo, že bol mozgom odchádzajúceho prezidenta.

V podobnom vzťahu je k Obamovi aj David Axelrod. Prezidentovi bude radiť aj v Bielom dome. Mal by patriť medzi poradcov, ktorí budú sledovať reakcie verejnosti na kroky nového prezidenta.

Axelrod pracoval pre Obamu už v roku 2004, keď mu pomohol prekvapujúco vyhrať voľby do Senátu. „Odvtedy sme prešli magickú cestu,“ povedal televízii CNN poradca. Ďalším významným hlasom z Obamovho okolia zostane aj Robert Gibbs, nový tlačový hovorca. Hlavný stratég v komunikácii s médiámi pomáha Obamovi od roku 2004, keď mu nevyšla kampaň Johna Kerryho.

SkryťVypnúť reklamu

Mnohí najbližší poradcovia, okrem Axelroda aj nový šéf Bieleho domu Rahm Emanuel, sú Obamovi blízki ľudia z domovského Chicaga.

(vas)

Tie správne slová hľadá Favreau

Pre najlepšieho rečníka píše prejavy najmladší autor. Jon Favreau.

WASHINGTON, BRATISLAVA. Ešte pred štyrmi rokmi býval v prenajatom byte na kraji Chicaga, jedol výlučne pizzu na objednávku a čas si krátil pri počítačových hrách. Dnes vlastní byt v prominentnej časti Washingtonu Dupont Circle. A má obrovský vplyv na najmocnejšieho muža krajiny. Píše mu prejavy.

Jon Favreau začínal v roku 2004 v tíme demokrata Johna Kerryho. „Aká je tvoja teória písania prejavov,“ opýtal sa vtedy 22­-ročného mladíka Obama. „Prejav môže rozšíriť okruh ľudí, ktorí sa o politiku zaujímajú,“ citoval jeho odpoveď Washington Post. „To by mohlo fungovať,“ kývol Obama. Dnes budú aj jeho slovám načúvať milióny ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď si Obama píše dôležité prejavy sám, konečné slovo necháva na Favreaua. „Barack mu verí ako málokomu,“ tvrdí Obamov poradca David Axelrod. Koniec koncov, vyhral mu voľby.

(toh)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 712
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 514
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 524
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 506
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 486
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 027
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 192
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Rodiny rukojemníkov vyjadrili zdesenie.


TASR
Americký minister financií Scott Bessent a ukrajinská ministerka hospodárstva Julija Svyrydenko podpisujú dohodu o nerastných surovinách.

USA povolili predaj vojenského materiálu.


1
Ilustračné foto

Krajina prechádza najväčšou krízou vysídľovania a hladu na svete.


TASR

S požiarmi bojujú v šiestich hlavných lokalitách.


TASR

Sportnet

Samuel Hlavaj.

Mladý brankár by mohol byť slovenskou jednotkou na MS v hokeji 2025.


Martin Turčin a 1 ďalší
Zomrel legendárny španielsky bubeník Manolo.

Manolo bol charakteristický svojím bubnom.


TASR
Na snímke fanúšikovia Spartaka počas odvety semifinále Slovenského pohára FC Spartak Trnava - ŠK Slovan Bratislava.

Vo finále pohára sa stretnú MFK Ružomberok a FC Spartak Trnava.


Casper Ruud na turnaji ATP Masters 1000 v Madride 2025.

V oboch prípadoch sa z víťazstva tešilo rovnaké priezvisko.


Matyáš Klouček
SkryťZatvoriť reklamu