JERUZALEM. Izraelskému denníku Haaretz to povedal vládny predstaviteľ pod podmienkou anonymity.
Hovorca izraelskej vlády Mark Regev tento časový harmonogram odsunu nepotvrdil. Povedal len, že ak nebudú útoky na Izrael pokračovať, jednotky sa stiahnu "skoro okamžite". Izraelský premiér Ehud Olmert v nedeľu vyhlásil, že Izrael si neplánuje ponechať v Pásme Gazy vojakov. "Nechceme kontrolovať Gazu, nechceme tam zostať, ale plánujeme sa stiahnuť čo najrýchlejšie," povedal.
Izraelská ofenzíva v Pásme Gazy trvala 22 dní. Tanky a jednotky vstúpili do Pásma Gazy 3. januára. Izrael v sobotu vyhlásil v Pásme Gazy jednostranné prímerie, ktoré začalo platiť v nedeľu o 1:00 SEČ. Jednotýždňové prímerie v nedeľu oznámili aj predstavitelia palestínskych radikálnych organizácií vrátane Hamásu, ktorí sa stretli v sýrskom Damasku.
Palestínsky prezident Abbás vyzval na vytvorenie vlády národnej jednoty
Palestínsky prezident Mahmúd Abbás dnes vyzval na vytvorenie vlády národnej jednotky, ktorá by otvorila cestu "simultánnym" prezidentským a parlamentným voľbám.
"Čo je treba, ak sa dohodneme, a ja dúfam, že sa dohodneme, je vláda národnej jednoty, ktorá sa bude zaoberať ... zrušením (izraelskej) blokády, otvorením hraničných prechodov, obnovou a usporiadaním simultánnych prezidentských a legislatívnych volieb," povedal Abbás v Kuvajte na summite zameranom na posilnenie hospodárskeho rastu a rozvoja v arabskom svete.
Izraelská ministerka zahraničných vecí Cipi Livniová, ktorá kandiduje za premiérku židovskej krajiny vo voľbách vypísaných na 10. februára, dnes v izraelskom rozhlase hovorila o civilných obetiach vojny v Gaze. Podľa nej boli "produktom okolností". "Hľadáme teroristov a môže sa stať, že v boji s terorizmom sú niekedy zranení aj civilisti." Podľa ministerky za smrť civilistov môže militantný Hamas, ktorý vedie svoj boj z husto obývaných centier. "Nemali by sme to brať na ľahkú váhu. Tieto záležitosti pred nás stavajú zložitú úlohu... Dôsledky, v kontexte civilných obetí na životoch, sú niečo, čím sa treba zaoberať, medzi sebou aj voči svetu," dodala.
Predstavitelia OSN vyzvali na nezávislé prešetrenie, či Izrael spáchal v Gaze vojnové zločiny. Palestínčania požadujú medzinárodné stíhanie izraelských vojenských operácií už dlho, ale chýba právny rámec. Medzinárodný súdny dvor v Haagu nemá oprávnenie vyšetrovať v pásme Gazy, pretože to nie je štát. A hoci palestínska samospráva fungovala ako dočasná zvrchovaná vláda od roku 1993, vlani ju v Gaze zbavil moci militantný Hamas po tom, ako islamisti vyhrali voľby. K vyšetrovaniu Izraela by bol potrebný mandát Bezpečnostnej rady OSN, ktorý by USA zrejme vetovali.
EÚ: Ak bude v Pásme Gazy vládnuť Hamás, obnova bude komplikovaná
Európska komisárka pre vonkajšie vzťahy Benita Ferrerová-Waldnerová v pondelok naznačila, že Európska únia (EÚ) začne práce na obnove infraštruktúry v Pásme Gazy až po tom, ako túto palestínsku oblasť prestane ovládať militantné hnutie Hamás. EÚ považuje Hamás za teroristickú organizáciu a nemá s ním žiadne priame kontakty. Ferrerová-Waldnerová síce Hamás výslovne nespomenula, ale pomerne jasne naznačila, že bude náročné znovu vybudovať Pásmo Gazy, kým bude islamistické hnutie proti medzinárodným mierovým snahám. "Na rekonštrukciu potrebujete aj druhú stranu. Prebieha teraz proces zjednotenia? Čo sa bude diať? Toto všetko je otvorené," povedala.
Komisárka tiež vyhlásila, že konfrontácia Hamásu s Izraelom narušila nádeje obyvateľov Pásma Gazy na lepší život. "Nechceme pokračovať v rekonštrukcii Pásma Gazy každých neviem koľko rokov. To, čo chceme vidieť, je jednoznačný udržateľný mier," zdôraznila.
Izrael v nedeľu ukončil trojtýždňovú operáciu v Pásme Gazy, pri ktorej zomrelo približne 1200 ľudí. Škody na domoch, verejných budovách a sieťach technických zariadení predstavujú približne 1,4 miliardy dolárov. Európske krajiny sú tradične jedným z najštedrejších darcov pre Palestínčanov, ale Ferrerová-Waldnerová pripomenula, že oni sami musia od svojich lídrov požadovať mier. "Vždy sme boli na strane palestínskeho obyvateľstva a vždy aj budeme, ale zároveň musia aj všetci Palestínčania povedať, že chcú mier," povedala. "Vieme, že mnoho ľudí bolo zabitých a je nám to nesmierne ľúto. Nechceme, aby boli civilisti zabíjaní, ale aj obyvatelia sa musia rozhodnúť, či chcú mier," zdôraznila eurokomisárka.
Počet obetí izraelskej ofenzívy dnes dosiahol 1310, záchranné tímy v troskách domov našli totiž ďalších 10 tiel. Vyše polovica z nich boli civilisti, muži, ženy a deti, informoval šéf záchranných služieb v Gaze Mo'aweja Hassanein. Ďalších 5500 ľudí sa počas ofenzívy zranilo.