KÁBUL. Oznámila to dnes miestna vláda.
Karzaj, ktorý je prezidentom krajiny od zosadenia režimu Talibanu v roku 2001, napísal vlani v novembri ruskému prezidentovi list, v ktorom ho požiadal o pomoc pri vyzbrojovaní afganskej národnej armády. Podľa hovorcu prezidenta ide najmä o súčiastky k starým zariadeniam a strojom ruskej výroby, ktoré používa afganská armáda.
"Medvedev v odpovedi adresovanej Karzajovi uviedol, že je pripravený pomôcť Afganistanu v odvetviach obrany," píše sa vo vyhlásení prezidentského paláca. Medvedev deklaroval záujem zlepšiť celkové vzťahy v oblasti obrany medzi Kábulom a Moskvou, čo by viedlo k efektívnejšej spolupráci oboch strán pri nastoľovaní bezpečnosti v regióne.
Medvedev ďalej uvádza, že Rusko pokladá Afganistan za "priateľskú krajinu" a pochválil jeho snahu vytvoriť vládu a obnoviť mier. "Rusko je pripravené poskytnúť Afganistanu pomoc pri budovaní nezávislej a demokratickej krajiny, ktorá žije v mierovej atmosfére so svojimi susedmi," hovorí sa v liste. Medvedev prisľúbil Karzajovi pomoc v sektore obrany.
K tomuto kroku dochádza v čase, keď sa stále častejšie ozývajú hlasy afganského obyvateľstva, že NATO a USA, ktoré disponujú tisíckami vojakov v krajine, sú príliš pomalé v procese vybavenia afganských národných jednotiek pre úspešný boj s hnutím Taliban.
Hoci Afganistan získal od NATO pre svoju armádu vybavenie, miestna armáda stále využívajú aj zbrane a lietadlá sovietskej výroby z čias 10-ročnej okupácie ZSSR v Afganistane v 80. rokoch minulého storočia.
"Vybavenie našej národnej armády, našich helikoptér a tankov je ruskej výroby, takže naša žiadosť má technický aspekt. Máme však strategické záväzky voči NATO a USA," uviedol pre tlačovú agentúru Reuters hovorca prezidentského úradu Humajún Hamidzada.
Vzťahy medzi Moskvou a Kábulom sú chladné od sovietskej invázie do krajiny v roku 1979. Prítomnosť sovietskej armády v Afganistane vyvolala ozbrojený odpor, ktorý sa po 10 rokoch skončil odchodom Červenej armády z krajiny.
Rusko neprispieva do medzinárodných jednotiek s počtom 60 do 70 tisíc vojakov, ktoré pomáhajú afganskej vláde bojovať proti ozbrojenému hnutiu Taliban.