WASHINGTON. Jedenásteho februára 1861 Abraham Lincoln sadol do vlaku, aby vyrazil na cestu do Bieleho domu. O 147 rokov neskôr ťahal rušeň vagóny rovnakým smerom. Do špeciálneho vozňa vo Philadelphii nastúpil 44. zvolený americký prezident. Barack Obama kopíroval cestu svojho veľkého vzoru Lincolna v trase i v zastávkach.
Video Reuters: Obama vyrazil na cestu do Bieleho domu vlakom
Obama tak ukončil cestu, ktorú odštartoval pred dvoma rokmi. Po dlhých mesiacoch kampane a víťazstve vo voľbách vyrazil s manželkou a oboma dcérami v sobotu na poludnie. Vo vlaku mu robili spoločnosť okrem rodiny aj Joe Biden s manželkou, Obamovi priatelia a najbližší spolupracovníci.
Obamov vlak vítali davy Špeciálny vlak sledovalo 250 fotografov a kameramanov. Budúceho prezidenta na trati sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia. Takmer 137 míľ Obamovej cesty vlakom istili agenti tajnej služby zo zeme, z vody i zo vzduchu.
„Len hŕstka generácií čelila v našej histórii takým veľkým výzvam. Rozpadajúca sa ekonomika, dve vojny, otepľujúca sa planéta," prihovoril sa Obama vo Wilmingtone a Baltimore premrznutým ľuďom v desaťtisícových davoch. Mnohí z nich vyliezli na stromy, aby budúceho prezidenta lepšie videli.
Carolyn Tysonová prišla do Wilmingtonu už skoro ráno. „Je to neskutočné, nikdy som si nemyslela, že uvidím farebného prezidenta," povedala pre agentúru AP 55-ročná černoška. Obama sympatie Američanom opätoval: „Aj ja vás milujem. Som poctený vašou priazňou. Vo Washingtone za vás budem bojovať každý deň."
Mnohí lemovali trať, ktorou prechádzal, držiac transparenty s nápismi. V mrazoch čakali hodiny len na to, aby zamávali vlaku, ktorý viezol budúceho amerického prezidenta. Vlak trikrát počas cesty spomalil, Barack Obama vyšiel na plošinu a zamával.
Američania sú optimisti Abraham Lincoln vo vlaku strávil 12 dní, Obama 6 a pol hodiny. V novom domovskom meste ho však, na rozdiel od Lincolna, vítali tisíce priaznivcov. Lincoln okamžite po inaugurácii čelil rozpadu Únie a občianskej vojne. Obamu nečakajú o nič ľahšie úlohy.
Jeho krajina vedie dve vojny, čelí ekonomickej kríze. Na riešenie problémov však bude mať o niečo lepšie podmienky než jeho veľký vzor Abraham Lincoln. Obama prichádza do priateľského Washingtonu.
Nápis „Vitajte, pán prezident Obama" vyvesili bary, obchody, i obyčajní obyvatelia na svojich domoch. Podobne sa naňho pozerá i zvyšok Ameriky. Aspoň podľa prieskumu The New York Times až 80 percent Američanov vidí nasledujúce štyri roky s Obamom na čele krajiny optimisticky. A na riešenie problémov netlačia, dávajú mu na ne niekoľko rokov.
Washington už odrátava čas
V hlavnom meste sú pripravené bary, hotely, policajti i agenti. Všetci čakajú na utorok.
WASHINGTON. „A teraz už je mojou cťou privítať na pódiu prezidenta Baracka H. Obamu," znie už od víkendu pred Kapitolom vo Washingtone. Zvukové skúšky mikrofónov sú poslednými detailami, ktoré organizátori dolaďujú.
Ľudia nepôjdu domov Pripravenú tribúnu si fotia okoloidúci turisti. Pred Bielym domom, kde pódium dokončujú, skúša svoje vystúpenie armádna kapela. Trasu, ktorou v utorok prejde nový prezident, lemujú kamery a monitorovacie vozy. Ale aj nemenej dôležité veci - asi 5000 mobilných záchodov. V centre vyhlásili zóny, kde bude počas utorka platiť zákaz prostitúcie. Na historický deň sa chystá celé mesto.
Odhady počtu divákov sa líšia od dvoch do štyroch miliónov. V každom prípade to bude najviac v histórii prezidentských inaugurácií. Návštevníci, ktorí postupne prichádzajú do Washingtonu, už mesiace zamestnávajú organizátorov oficiálneho programu, ale aj hotely, bary či múzeá. Stovka zamestnancov Národného múzea bude z pondelka na utorok nocovať pravdepodobne v práci. Dopravné obmedzenia a státisíce ľudí by im cestu do práce v utorok ráno skomplikovali tak, že sa radšej vyspia na nafukovačkách a domov nepôjdu.
Hotely sú plné Tí, ktorí sa prídu na historickú inauguráciu pozrieť z celých Spojených štátov, obsadili takmer všetky hotely, súkromníci prenajímajú domy, napriek mrazom sa plnia aj stanové kempy v okruhu stoviek kilometrov.
„Myslím, že sme pripravení," povedal minister pre vnútornú bezpečnosť Michael Chertoff. Počas inaugurácie Baracka Obamu, prvého amerického prezidenta tmavej pleti, bude v službe 8000 policajtov, tisícka tajných agentov, 10 000 príslušníkov Národnej gardy, pobrežná stráž bude zaisťovať rieku Potomac, vojenské letectvo nebo nad metropolou.
Obama bude spred Bieleho domu rečniť spoza priehľadnej bariéry vážiacej 5 ton. Nerozbitný plast je odolný proti chemikáliám, ohňu či streľbe. Necelé dve míle do Bieleho domu prejde nový prezident v limuzíne, ktorá je obrnená ako tank. Len samotné dvere vážia podľa MotorAuthority.com toľko, čo dvere na lietadle.
Špeciálne upravené vozidlo má podľa odborníkov techniku na nočné videnie, protipožiarny systém, strelné zbrane. Tajné služby však podľa denníka The Washington Post odmietajú prezradiť detaily auta, za ktoré by sa nemusel hanbiť ani agent James Bond.
(kub)
Najviac NAJ príde najviac ľudí v histórii 55 inaugurácií, bude ich od 2 do 4 miliónov, najvyššie náklady, až 150 miliónov dolárov, najprísnejšie bezpečnostné opatrenia - 8000 policajtov, tisíc tajných agentov, 10-tisíc príslušníkov Národnej gardy, najviac verejných záchodov, až päťtisíc.
Koncert na mieste Luthera Kinga
WASHINGTON. Sprievodných akcií inaugurácie je neúrekom. Američania i turisti mali najväčšiu radosť zo včerajšieho bezplatného koncertu pred Lincolnovým pamätníkom vo Washingtone. V počasí okolo nuly sa naň chystalo pol milióna divákov.
Miesto nevybrali náhodou. V roku 1963 tam predniesol neskôr zavraždený černošský buditeľ Martin Luther King slávny prejav, v ktorom hovoril o rovnoprávnom postavení černochov.
Jeho syn Martin Luther King III. spolu s hollywoodskymi hviezdami Jamiem Foxxom, Denzelom Washingtonom či Tomom Hanksom na koncerte čítali historické texty. V programe vystúpili Bruce Springsteen, Jon Bon Jovi, Shakira, Beynoncé, Stevie Wonder či kapela U2. (čtk)
Autor: Z Washingtonu od našej dopisovateľky Anety Kubalovej