TEL AVIV. Po 22 dňoch bojov nastalo v pásme Gazy prímerie. Nevzišlo však z dohody medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas. Každá zo strán vyhlásila svoj vlastný pokoj zbraní.
Najprv Izrael, asi 12 hodín po ňom Hamas, ktorý predtým prímerie odmietal. Napriek tomu sa včera ešte ozývali rakety aj izraelská streľba. A tak sa vynorila otázka, či v pásme Gazy naozaj stíchnu zbrane. Viacerí analytici už varovali, že nie.
Dve verzie vojny
Izrael vyhlásil jednostranné prímerie v noci na včera po tom, čo v pásme bojoval viac ako tri týždne. Ponechal si však právo obnoviť pozemnú operáciu, ak Hamas neprestane útočiť. Nateraz tiež v pásme nechá vojakov. Ich odchod podmieňuje zastavením raketových útokov Hamasu.
Hamas oznámil prímerie pol dňa po Izraeli. Toľko trvalo vedeniu hnutia z Gaze a v exile nájsť spoločnú reč.
Prímerie je pre Hamas vhodná príležitosť na reorganizáciu síl. Povedal, že ho bude dodržiavať presne týždeň. Toľko času dal Izraelu na to, aby odišiel z Gazy a aby otvoril hraničné priechody. Obe podmienky sú pre Izrael problematické.
22 dní bojov
- Izrael podľa Hamasu zranil 5300 a zabil 1300 Palestínčanov vrátane 410 detí
- Hamas zabil 10 izraelských vojakov a troch civilistov
- Na Izrael vypálil Hamas takmer 800 rakiet, v posledný deň bojov 14
- Zničených bolo v Gaze 4000 obytných budov
- Obnova pásma bude podľa západných diplomatov stáť 1,6 miliardy dolárov
Zdroj: Reuters
V Gaze od včera nefungujú len dve prímeria, ale aj dve verzie vojny. Izrael tvrdí, že Hamas utrpel ťažké straty, je dezorganizovaný, jeho lídri sa ukázali ako zbabelci. Palestínske hnutie vyhlasuje, že víťazom je ono, lebo dokázalo vzdorovať Izraelu a židovský štát nevie nič iné, len zabíjať ženy, deti a starcov. Navyše Izrael ako prvý vyhlásil prímerie, čo tiež Palestínčania považujú za prejav slabosti.
Svet prímerie víta a želá si, aby sa obe strany dohodli na dlhodobom usporiadaní vzťahov. To je nateraz nemožné. Izrael nie je ochotný vyjednávať s niekým, kto volá po jeho zničení a Hamas sa nechce podvoliť podmienkam Izraela ani medzinárodného spoločenstva.
Izrael neprišiel, Hamas nepozvali
V Egypte sa v nedeľu stretli lídri Európskej únie, Turecka a Jordánska, aby spolu s OSN rokovali o tom, ako dosiahnuť dlhodobejšiu dohodu a urýchliť tak odchod Izraela z pásma Gazy. Zástupcovia židovského štátu neprišli, Hamas zase nepozvali.
Dialóg hluchých pokoj zbraní zaručí len ťažko
Aj v tomto prípade platí, že menej by bolo viac.
TEL AVIV. V pásme Gazy nevyhlásili jedno prímerie, ale dve. A to je zradné. Svoje prímerie a podmienky má Izrael, svoje Hamas.
To, že nemajú nič spoločné, je viac ako jasné. Keby sa Hamas a Izrael vedeli cez sprostredkovateľov dohodnúť aspoň na jednej veci, nemuseli sme mať dve prímeria a byť v očakávaní ďalších komplikácií.
Moje podmienky, tvoje podmienky
Môžu prísť čoskoro. Hamas dal totiž Izraelu jeden týždeň, aby sa stiahol z Gazy. Izrael nehodlá nikomu oznamovať, kedy svojich vojakov povolá domov. Chce tak urobiť až keď Hamas zastaví raketové útoky a v pásme bude relatívny pokoj.
Je možné, že Hamas sa skutočne zdrží útokov, čo neznamená, že Izrael sa okamžite začne sťahovať. Hamas to môže považovať za porušenie „svojho" prímeria a dôvod na nové útoky. Izrael bude chcieť na ne odpovedať a to ostatné je už stará pesnička.
Časový limit na odchod izraelských vojakov z pásma nie je jediný problém. Hamas požaduje otvorenie hraničných priechodov, ale Izrael sa obáva, že ich zneužije na dodávky munície.
Izraelčania sa k prímeriu odhodlali po tom, čo dostali záruky, že svet sa postará, aby sa teroristi nedostali k zbraniam. To v skutočnosti nemôže nikto zaručiť a svetoví lídri to dobre vedia. Chcú sa však zbaviť horúceho problému a tak sľubujú a sľubujú.
Pochybný strážca
Ilegálny obchod so zbraňami je ako chobotnica a „strážcom" celého projektu má byť navyše Egypt. Ten je sám osebe problematickým hráčom a počas posledného polročného prímeria medzi Izraelom a Hamasom urobil pramálo preto, aby sa cez jeho hranice do Gazy nedostávala munícia.
Ba čo viac, Egypt odmieta, aby v oblasti pôsobili medzinárodní pozorovatelia. A brániť sa im určite bude aj Hamas.
Dve prímeria v Gaze neznamenajú skorý návrat mieru ani nádej na dlhodobejší pokoj. Menej by bolo viac.
Jana Shemesh
Pokoj? Nevydrží, obávajú sa ľudia
V Gaze ani v Izraeli ľudia neoslavujú. Odpratávajú trosky a boja sa, čo bude.
TEL AVIV. Obyvatelia pásma Gazy aj juhu Izraela neveria, že prímerie vydrží, a že bude lepšie. Napriek tomu ho berú ako príležitosť na vydýchnutie a v prípade Gazy hlavne aj na obnovu škôd.
Ľudia v Gaze sa opatrne dávajú do pohybu. Na somáre alebo do starých nákladiakov naložia pár vecí a vracajú sa do domovov, z ktorých ich vyhnali izraelské útoky. Často sa stane, že nájdu len trosky. „Počul som, že tí diabli už odišli. Vraciam sa domov a uvidím. Neviem, či je tam bezpečne, ale nemám inú možnosť," povedal agentúre AP Rijad Šahadí. Je obyvateľom jedného z utečeneckých táborov v pásme Gazy a ukryť sa prišiel do Gaza City. Ani tam nebolo bezpečne.
V pásme Gazy sa už začalo prvé veľké upratovanie. Buldozéry odhŕňajú trosky, ľudia s obavou čakajú, čo odkryjú. Nie vždy sa totiž zdravotníkom podarilo dostať na miesto náletov. Palestínčania dúfajú, že prímerie umožní lepší prísun humanitárnej pomoci a že z podzemia vyjdú lídri Hamasu a pomôžu.
Ani juh Izraela nežiari optimizmom. Väčšina ľudí neverí, že armáde sa podarilo zničiť všetky rakety Hamasu. Chceli by, aby operácia pokračovala. Včera už malo platiť prímerie, ale mnohé školy zostávali zatvorené pre riziko raketových útokov. „Počul som, že Hamas má stále kapacity na nás útočiť. Obávam sa toho, lebo Hamas nikto neprinútil, aby sa zaviazal s tým prestať," vyhlásil pre Jediot Achronot starosta Aškelonu. Jeho mesto bolo počas posledných troch týždňov v dostrele Hamasu. Momentálne v ňom žije milión Izraelčanov.(mik)
Autor: Z Tel Avivu od našej dopisovateľky Jany Shemesh