DUBAJ, GAZA.
Zástupca politického lídra Mussá Abú Marzúk z Damasku v telefonickom vyhlásení pre spravodajskú televíziu al-Arabíja vyhlásil, že hnutie oznámi svoje stanovisko k egyptskému plánu na ukončenie bojov v Gaze dnes večer.
"Čakáme na odpoveď druhej strany," uviedol Marzúk.
Súhlas s dočasným prímerím by predstavoval určité zmiernenie pozície Hamasu. Hoci prebiehajú rokovania o krátkodobom prímerí, predstavitelia Hamasu sa jasne vyjadrili, že rozhovory o dlhodobom mieri sú vylúčené.
"Sme jednoznačne hnutie odporu. Kým sú palestínske územia okupované, máme právo klásť odpor," uviedol dnes vysoký predstaviteľ Hamasu Muhammad Nassál.
Hovorkyňa izraelského veľvyslanectva v Káhire potvrdila, že hlavný izraelský vyjednávač Amos Gilad dnes pricestuje do Egypta na rokovania, uviedla však, že zrejme neurobí žiadne verejné vyhlásenie.
Na rokovania s egyptskými predstaviteľmi by mal dnes do Káhiry pricestovať aj nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier.
"Cieľom úsilia ministrov zahraničných vecí je vytvorenie cesty smerom k trvalému a udržateľnému prímeriu," povedal v stredu pre agentúru DPA hovorca nemeckého rezortu zahraničia Jens Plötner.
Lekári bez hraníc: Izrael vážne obmedzuje príchod humanitárnej pomoci
Izrael vážne obmedzuje príchod medzinárodnej humanitárnej pomoci do pásma Gazy. Vyplýva to zo svedectva pracovníkov medzinárodnej organizácie Lekári bez hraníc (MSF).
Podľa šéfa tímu MSF Francka Joncreta ľudia žijúci v pásme Gazy nemôžu z okupovaného územia utiecť. "Je nevyhnutné, aby sa k obyvateľom dostala pomoc zvonku. Riziká, ktorým čelia medzinárodné a miestne humanitárne organizácie, sú však príliš vysoké a bránia v poskytovaní pomoci. Izrael a Hamas musia prijať zodpovednosť a umožniť prácu humanitárnym organizáciám," povedal Joncret.
Podľa Lekárov bez hraníc niektoré Izraelom deklarované humanitárne opatrenia nie sú dostatočné. Týka sa to napríklad pravidelného prerušenia bojov na tri hodiny denne, ktoré nie je dostatočne monitorované a týka sa len mesta Gaza. Hraničné prechody zostávajú zablokované.
Streľba a bombardovanie izraelskej armády bráni tímom MSF v pohybe aj napriek tomu, že organizácia získala povolenie od izraelských úradov. Pre humanitárnych pracovníkov neexistuje možnosť bezpečného využitia jediného miesta, ktoré určili izraelské úrady pre prechod ľudí - hraničný prechod Erez na severe pásma Gazy.
Pohotovostné oddelenie v Gaze čelí nedostatku chirurgov, zatiaľ čo päťčlenný tím MSF už týždeň čaká v Jeruzaleme, kedy bude môcť vycestovať.
Klinika Lekárov bez hraníc v meste Gaza zostáva otvorená, pre ľudí je však akýkoľvek pohyb extrémne nebezpečný a len niekoľko obyvateľov má prístup do zdravotníckych zariadení. Miestni spolupracovníci za ostatné dva týždne ošetrili už vyše 270 pacientov.
Strany konfliktu musia rešpektovať humanitárnych pracovníkov a garantovať ich bezpečný prístup do pásma Gazy, vyzývajú Lekári bez hraníc, ktorí v regióne pracujú od roku 1989.