Atény.
Mnohí z demonštrantov prišli na hlavné aténske námestie Syntagma v uniforme.
Policajnej demonštrácii predchádzali nepokoje, ktoré vyvolalo smrteľné postrelenie tínedžera policajtom 6. decembra. Po nepokojoch na policajtov strieľali, pričom bol jeden z nich vážne zranený. K zodpovednosti za útoky sa prihlásila ultraľavicová militantná skupina Revolučný boj.
Ľavicoví extrémisti sa vyhrážajú zvrhnutím kapitalizmu
Grécka krajne ľavicová organizácia Revolučný zápas sa vyhráža ďalšími útokmi proti policajným zložkám a konečným zvrhnutím súčasného kapitalistického systému. Skupina stojí za nedávnymi dvoma útokmi proti policajtom, pričom pri druhom z nich utrpel vážne zranenia jeden príslušník bezpečnostných síl. Extrémisti v osemstranovom manifeste, ktorý vo štvrtok zverejnil týždenník Pontiki, píšu, že útoky sú odvetou za decembrové zastrelenie tínedžera policajtom. "Za náboje odpovedáme nábojmi... odteraz môžeme len zbraňami ochraňovať hodnotu života chudobných, vydedencov, zatratených," píše sa v manifeste.
Smrť 15-ročného Alexandra Grigoropoulosa 6. decembra spustila v celom Grécku vlnu masívnych protestov, aké krajina nezažila už desaťročia. Mladí demonštranti bojovali proti polícii, ničili obchody. Revolučný zápas toto dianie označil za "dobrú ukážku toho, čo bude
nasledovať". "Spoločnosť je vriaci kotol. Policajná guľka zapálila dlho očakávaný plameň v spoločnosti, ktorý predznamenáva ešte väčšie povstania. Prvýkrát po mnohých desaťročiach sa otvára cesta... na zvrhnutie politického a ekonomického systému," varuje manifest. "Necháme kapitalizmus, aby prekonal túto krízu, alebo ho zvrhneme?"
"Policajt, ktorý namieril zbraň na 15-ročného Alexandra Grigoropoulosa a zabil ho, zasadil ranu milosti zomierajúcej sociálnej tolerancii voči nespočetným zločinom organizovanej politickej a ekonomickej moci," tvrdia ľavičiari vo svojom vyhlásení, ktoré policajný zdroj spravodajskej agentúry AFP označil za autentické.
Revolučný zápas dal prvýkrát o sebe vedieť v roku 2003, keď sa priznal k niekoľkým útokom, pri ktorých ľahko zranili troch ľudí. Grécko a Spojené štáty americké ponúkli odmenu vo výške dvoch miliónov dolárov za informácie vedúce k zadržaniu lídrov skupiny, ktorú Európska únia považuje za teroristickú organizáciu. Revolučný zápas považujú za pokračovateľa skupiny 17. november, najnebezpečnejšej extrémistickej skupiny v krajine, ktorá v rokoch 1975 až 2000 zabila 23 ľudí.
Revolučný zápas sa stal známym po útoku protitankovej rakety na americkú ambasádu v Aténach z roku 2007. Teraz sa priznal k streľbe proti policajnej jednotke 5. januára, pri ktorej členovia skupiny vážne zranili policajta hliadkujúceho pred ministerstvom kultúry v gréckej metropole. Polícia skupinu podozrieva aj z útoku z 23. decembra 2008. Neznámi útočníci vtedy z automatickej zbrane strieľali na policajný autobus, keď prechádzal okolo univerzitného internátu. Nikto z dvadsiatich policajtov v autobuse sa nezranil. V súvislosti s týmito útokmi sa vo štvrtok v Aténach zhromaždilo približne 300 protestujúcich policajtov.