MOGADIŠO. Etiópske jednotky sa vo štvrtok definitívne stiahli zo somálskeho hlavného mesta Mogadišo. Stalo sa tak dva roky od etiópskej intervencie, ktorá mala za úlohu zvrhnúť vládu islamských militantov. Informácie o odchode etiópskych síl potvrdil aj hovorca somálskej vlády.
Etiópske jednotky nemali v Somálsku dobrú povesť, mimovládne organizácie ich navyše často obviňovali z porušovania ľudských práv. Odchod posledných 30 etiópskych nákladných vozidiel z Mogadiša obyvatelia vítali s nadšením. "Dnešok je pre nás ako sviatok. Je to prvýkrát za dva roky, čo je naše hlavné mesto bez etiópskych okupačných jednotiek," povedal spravodajskej agentúre AFP obyvateľ Mogadiša Abdurahman Koodže.
Etiópia mala ešte nedávno v Mogadiše tri tisíc vojakov. O stiahnutí svojich jednotiek z krajiny rozhodla v novembri 2008, pričom z Mogadiša sa armáda začala sťahovať 2. januára. Etiópsky premiér Meles Zénáwí vo štvrtok zdôraznil, že už niet cesty späť.
Zároveň priznal, že dvojročná operácia mohla dopadnúť aj lepšie. Krajina vyslala svoje jednotky do Somálska v roku 2006, aby podporila vládu v boji proti islamistickému hnutiu, ktoré obsadilo veľké časti územia na v južnom a centrálnom Somálsku. Zvrhnúť islamistov sa im síce podarilo, no nasledovali roky krvavých bojoch, pri ktorých zomreli tisíce civilistov a ďalšie státisíce museli opustiť svoje domovy. Svoje jednotky do Somálska vyslala aj Africká únia, ani tá však nezabránila tomu, aby islamisti v posledných mesiacoch znovu obsadili niektoré časti krajiny.