ALMA-ATA. Cieľom opatrenia je zlepšiť pošramotený imidž stredoázijskej krajiny, ktorá sa ako prvá z bývalých sovietskych republík uchádza o predsedníctvo Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe v roku 2010.
Kritici obviňujú prezidenta Nursultana Nazarbajeva, že potlačil všetku politickú opozíciu v krajine. Medzinárodní pozorovatelia odsúdili voľby v roku 2007, ktorých výsledkom bolo obsadenie všetkých kresiel v dolnej komore parlamentu vládnou stranou Nur Otan.
Podľa novelizovaného volebného zákona sa do parlamentu dostane aj strana, ktorá získa druhý najvyšší počet hlasov, aj keby neprekročila rozhodujúcu sedempercentnú hranicu.
Niekoľko opozičných strán sa už vyjadrilo, že zmeny nie sú dostatočné na to, aby sa v krajine odštartoval plne funkčný demokratizačný proces a varovali, že budú bojkotovať budúce parlamentné voľby, ak parlament túto novelu schváli. Požadujú, aby hranica pre vstup do parlamentu klesla na maximálne tri percentá hlasov a aby v ústrednej volebnej komisii mali svojich zástupcov všetky politické strany kandidujúce vo voľbách.
Novelu volebného zákona, schválenú parlamentom, musí ešte podpísať prezident, čo sa však očakáva.