Židovský štát pomaly pripúšťa, že hnutie opäť podcenil.
TEL AVIV. Izrael už takmer tri týždne drví palestínsku teroristickú organizáciu Hamas.
Jeho členovia napriek tomu stále dostávajú výplatu. Platia ich dolármi, ktoré sa do pásma aj naďalej darí pašovať. Hamas krváca, ale ani zďaleka nie je v smrteľných kŕčoch. Priznáva to aj Izrael. Netají ani to, že hnutie opäť podcenil.
A tak mu nezostáva iné, len s ním neľútostne bojovať. Alebo s ním uzavrieť prímerie. Hamas však ešte stále váha.
Cíti, že si môže ešte dovoliť bojovať. Viacerí analytici totiž hovoria, že pre Hamas bude víťazstvom, ak sa mu podarí prežiť útok dobre vycvičenej izraelskej armády, ktorej nechýba najlepšia vojenská a spravodajská technika.
VIDEO - OSN: Už sa prestaňte biť
Po 19. dni vojny
Zdroje z Hamasu hovoria, že od začiatku konfliktu zahynulo 1010 Palestínčanov. Podľa hnutia až 400 obetí boli ženy a deti. Izrael zatiaľ stratil desiatich vojakov. Hamasom vypálené rakety si vyžiadali tri izraelské civilné obete.
Hamas má stále tisíce ľudí Možné je však aj to, že niektorí lídri Hamasu by už prímerie aj chceli. Platí to hlavne pre tých z Gazy, čo sa už týždne musia ponižujúco skrývať.
„Nikto sa s nimi nechce baviť ani stretávať. Päť minút pri nich môže byť istá smrť," povedal Christian Science Monitor jeden z palestínskych novinárov. Zahraničné vedenie organizácie však o mieri nechce ani počuť. Vraj treba bojovať.
Hamas v bojoch stratil niekoľko stoviek mužov, ale organizácia má stále k dispozícii okolo 20tisíc bojovníkov. Môže tiež rátať s pomocou menších palestínskych zoskupení.
Izrael hovorí, že poničil aj politické štruktúry organizácie, zásah dostali aj charitatívne inštitúcie, ktoré v pásme Gazy často zastupujú vzdelávací systém aj sociálnu sieť. Ak však Hamas akotak prežije, bude to zrejme on, kto sa pustí s pomocou iránskych darov do rekonštrukcie pásma.
Presne tak, ako to robil po vojne s Izraelom libanonský Hizballáh. Že to Hamasu len pomôže, je jasné.
Palestínčania sa nebúria Môže mu to napraviť reputáciu po tom, čo jeho lídri budú čeliť otázkam, kde boli, keď ich ľudia umierali na uliciach. Alebo či je pravda to, že sa členovia organizácie neštítili vykradnúť kamióny s humanitárnou pomocou, ktorú do pásma pustil Izrael. A potom ich predali šmelinárom, ktorí ich za nehorázne ceny predávali zbedačeným Palestínčanom.
Liberálni palestínski novinári a intelektuáli si myslia, že Hamasu nikto také otázky ani klásť nebude. Hoci ľudia v Gaze trpia, ani nepomysleli na to, aby sa proti vláde Hamasu vzbúrili. Obávajú sa totiž, že po Hamase by prišiel niekto horší, alebo by Gazu nebodaj znovu okupovali Izraelčania.
Boje s Izraelom Hamas oslabia, možno povedú k jeho transformácii, ale rozhodne ho nezničia. Ako povedal denníku New York Times 27-ročný člen organizácie, ide o víťazstvo alebo o mučenícku smrť. „A obidve cesty sú víťazné."
Vojna v Gaze prešla aj na Facebook. Odporcovia a stúpenci sa vyhrážajú smrťou
Stúpenci oboch strán konfliktu na seba útočia cez sociálnu sieť
GAZA, BRATISLAVA. „Zabijeme ťa," znejú odkazy, ktoré môžu vystrašiť každého, kto komentuje izraelsko-palestínsky konflikt v pohodlí svojho domova.
Vojna v Gaze sa už preniesla aj na internet.
Zatiaľ čo rakety Hamasu ostreľujú južný Izrael a izraelské bomby dopadajú na Gazu, virtuálne komunity, s rozdielnym názorom na blízkovýchodné krviprelievanie, vykopali vojnové sekery, píše magazín Time. Len dve hodiny po prvom izraelskom útoku na pásmo Gazy vytvoril Joel Leyden na komunitnom portáli Facebook skupinu Podporujem izraelské obranné sily v potláčaní teroristických útokov z Gazy.
Američan Leyden, ktorý slúžil v izraelskej armáde, odvtedy dostal do emailovej schránky portálu desiatky vyhrážok smrťou. „Tí ľudia nehovorili iba dúfam, že zomrieš, ale sa aj pýtali: Ako chceš zomrieť?" povedal Leyden pre Time.
Rovnaké nenávistné emaily dostáva aj Hamzem Abu-Abed, ktorý na Facebooku vytvoril skupinu Zozbierajme 500-tisíc podpisov na podporu Palestínčanov v Gaze. „Vravia, že som terorista, ktorý musí zomrieť," citoval ho Time.
Facebook, ktorý má okolo 150 miliónov užívateľov, neodstraňuje skupiny, ktoré sa otvorene postavia proti nejakým krajinám, politikom či myšlienkam.
Konflikt v Gaze na sieti spustil dosiaľ nepoznanú vlnu nenávisti a rasizmu. „Izrael rovná sa vrahovia," píše sa na jednom fóre. Odpoveď bola promptná: „Možno si obviažem okolo hlavy uterák a zbijem svoju ženu pre mier v mene Alaha."
Monitorovať reálne hrozby je však na internete ťažké. „Vyhrážanie sa smrťou na online fóre vás môže dostať do väzenia, aj keď sa dotyčného nikdy nedotknete," povedala pre Time Lea Bishop Shaverová z Yale Law school.
Vyhrážky na internete však málokedy vedú k trestnému konaniu. Muselo by ísť o vážnu hrozbu. Užívatelia Facebooku sú často z iných krajín a nepoznajú sa.
Tomáš Hudák
Z Gazy sa stal veľký cintorín
V ostreľovanom pásme už nemajú Palestínčania kam pochovávať.
GAZA, TEL AVIV. Jednou z momentálne najžiadanejších služieb v pásme Gazy je pohrebná služba. Mŕtvych pribúda a islamské zákony a sanitárna situácia ukladajú, aby ich pochovali čo najskôr. V preplnenej Gaze, kde sa tlačia aj živí, je s cintorínmi problém.
Novootvorený odrezala od sveta izraelská ofenzíva, a tak podľa agentúry AP musia Palestínčania otvárať staré hroby a pochovávať do nich.
"Pochoval som troch bratov do jednej diery. Pochoval som deti spolu s ich matkou. Prosto sa nepýtate. Dôležité je nájsť miesto a pochovať ich."
Salman Omar,
hrobár z Gazy
Ako na bežiacom páse „Z pásma Gazy sa stal jeden veľký cintorín," povedal AP jeden z hrobárov Salman Omar. Pracuje na plné obrátky. Otvorí hrob, príbuzní vložia ďalšiu mŕtvolu a on ju rýchlo zahrabe. Palestínčania sa boja zostávať vonku a na otvorenom priestranstve.
Viacerí vyhlásili, že Izraelčania na nich pálili aj počas pohrebov. Preto obrad skracujú na minimum a poplačú si až doma.
Aj včera izraelské lietadlá údajne bombardovali jeden z cintorínov v Gaze. Ľudia zo susedstva hovorili, že vzduchom lietali časti ľudských tiel. Izraelská armáda to nechcela komentovať, ale už v minulosti sa objavili informácie, že pietne sa k mŕtvym nespráva ani Hamas. Práve z cintorínov odpaľoval svoje rakety.
„Aj po smrti sú tak ako za života," komentoval situáciu jeden zo smútočných hostí. Tak ako sa jeho príbuzní tlačili na malom priestore, keď žili, tak sa tlačia aj v hrobe.
Rodiny z pásma Gazy si začínajú pripomínať miesta, kde ležia ich dávni príbuzní a pochovávajú tam svojich mŕtvych.
Brigáda pre tínedžerov Palestínski tínedžeri si z vyhľadávania hrobov urobili živnosť. Za pár drobných nájdu starý hrob a pomôžu rodinám vyriešiť vážny problém.
Hrobár Omar je k celému chaosu celkom chladný. Tvrdí, že sa radšej ani nepýta, ako jeho „klienti" zišli z tohto sveta. Hovorí, že jeho hlavnou úlohou je ich rýchlo pochovať.
V Gaze už podľa OSN zahynulo takmer 950 ľudí, ale obyvatelia pásma si myslia, že ich bude viac. V pásme je veľa zrútených budov a nie vždy sa podarilo prehľadať ruiny. Nedá sa vylúčiť, že keď sa začne „upratovať", ešte sa objavia mŕtve telá.
Jana Shemesh
Kaťuše môžu spustiť útok na Hizballáh
TEL AVIV. V Izraeli sa včera opäť zvýšili obavy z otvorenia druhého frontu. Na mesto Kirjat Šmona dopadli tri rakety Kaťuša, Izrael na útok odpovedal delostreleckými granátmi. Kaťuše na sever Izraela zvyčajne strieľa šiitské hnutie Hizballáh.
Od začiatku operácie v Gaze Izrael ráta aj s možnosťou, že dostane zásah zo severu. Raketové ostreľovanie severu stálo okrem iného pred tromi rokmi za rozhodnutím izraelskej vlády pustiť sa do vojny s Hizballáhom. Skončila sa pomerne rozpačito.
Včerajší útok, ktorý si nevyžiadal obete ani škody, odsúdila libanonská vláda. Tá sa obáva konfliktu s Izraelom a snaží sa držať na uzde Hizballáh. Hnutie však má širokú ľudovú podporu a ovláda juh krajiny, odkiaľ sa strieľa na Izrael.
Jana Shemesh