SME

Izrael: V Gaze víťazíme, mier ešte počká

Izraelská armáda už bojuje na predmestiach Gaza City. Hamas sa vzdať neplánuje.

(Zdroj: Reuters)

TEL AVIV. Darí sa nám. To je hlavným posolstvom obmedzených informácií, ktoré o boji proti Hamasa do médií púšťa izraelská armáda.

Obsadzuje ulice predmestí Gaza City a vraj nenaráža na taký odpor, ako pôvodne očakávala. Svetové agentúry hlásia, že boje sú neľútostné a palestínskych civilistov ešte viac uzatvárajú medzi dve bojujúce strany.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Predmestia Gaza City sú plné dymu z horiacich budov, ozýva sa streľba. Izraelčania oblasť ostreľujú aj od mora.

Až do posledného muža Hamas podľa všetkého skutočne poľavuje vo svojom bojovom odhodlaní. Jeho šéf Ismail Hanija v televíznom prejave priznal, že hnutie zväzuje aj prímerie. Hanija hovoril z neznámeho miesta, pravdepodobne z úkrytu. Zahraničné vedenie Hamasu z pohodlia sýrskeho exilu buráca, že bojovať sa musí do posledného muža.

SkryťVypnúť reklamu

Po 18.dni vojny Podľa palestínskych zdravotníkov Izrael naposledy zabil štyroch a zranil 26 civilistov. Usmrtil šesť palestínskych militantov. Vo vojne doteraz zomrelo 937 Palestínčanov, 400 z nich sú podľa Hamasu ženy a deti. Izrael dosiaľ v bojoch stratil 10 vojakov a v dôsledku raketových útokov troch civilistov. Zdroj: Reuters

Hoci Izraelčania si pripisujú vojenské úspechy a podľa niektorých názorov sa chystajú na zvrhnutie vlády Hamasu v Gaze, čelia aj problémom. Izraelský generálny prokurátor Menachem Mazuz pred pár dňami vyhlásil, že židovský štát môže čeliť vlne obvinení z vojnových zločinov a jeho úrad sa už na túto možnosť pripravuje.

Sporné sú podľa Mazuza hlavne prípady útoku na školu spravovanú OSN, pri ktorej zahynulo pár desiatok ľudí a aj obvinenia, že Izrael nelegálne využíva biely fosfor.

SkryťVypnúť reklamu

Izrael je krytý Pokusy dokázať Izraelu vojnové zločiny nie sú nové a nasledujú po prakticky každej väčšej operácii izraelskej armády na palestínskych územiach. Viacerí politici a dôstojníci napríklad necestujú do istých európskych krajín, lebo sa obávajú, že by ich rovno na letisku zatkli.

Expert na medzinárodné právo Amos Giora denníku Jerusalem Post povedal, že Izraelčania sú čiastočne „krytí“. Palestínčanom totiž rozposielali letáky, aby sa nezdržiavali v objektoch Hamasu a nevystavovali sa riziku.

Problémom však je, že Hamas údajne využíva budovy na dvojaký účel. Pod školami, nemocnicami alebo mešitami má skladiská zbraní. Izraelčania to podľa medzinárodného práva musia dokázať, čo sa nie vždy dá.

Deti ako štíty Izrael tvrdí, že bojuje s nepriateľom, ktorý neuznáva žiadne pravidlá vedenia vojny. Lídri Hamasu sa podľa neho nechávajú kryť živými štítmi, často deťmi, miešajú sa medzi civilistov, nemajú žiadne uniformy, ktoré by ich rozlišovali a podobne.

SkryťVypnúť reklamu

Komplikované je potom aj sčítavanie mŕtvych, keď je ťažké rozlíšiť civilistu a militanta. Palestínčania tvrdia, že civilných obetí je polovica, Izrael je skeptický. Zdá sa však, že svet verí skôr Palestínčanom a podporujú ho v tom zábery z pásma.

Izrael sa však tvári, že to podstatné, čo ho momentálne zaujíma, je dokončiť, čo si zaumienil. Ignoruje medzinárodnú kritiku aj tlak na dokončenie svojich operácií.

Minister obrany židovského štátu Ehud Barak súčasne vedie vojenské aj diplomatické vyjednávania. Žiaden rozpor v tom nevidí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 396
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 6 086
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 662
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 594
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 408
  6. Plátené tašky a opakované použitie 4 139
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 206
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 143
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Sinwár získal post mučeníka.

Izraelský premiér už 28. mája potvrdil, že armáda zabila vodcu militantov.


TASR 3
Miesto incidentu v Passau.

Medzi piatimi zranenými je aj jeho manželka a päťročná dcéra.


TASR
Andrej Babiš.

Vládna koalícia Spolu by mala 22,3 percenta a hnutie STAN 10,8 percenta hlasov.


SITA
Maďarský premiér Viktor Orbán.

Zhromaždenie sa bude konať v meste Montargis.


TASR 4

Sportnet

Portugalsko - Španielsko: ONLINE prenos z finálového zápasu Ligy národov.

Sledujte s nami ONLINE prenos z finálového zápasu Ligy národov: Portugalsko - Španielsko.


Tréner Julian Nagelsmann.

Nemecko na domácej pôde neuspelo v zápase o 3. miesto v Lige národov, keď podľahlo Francúzsku.


TASR
Hráč Španielska Nico Williams sa raduje z gólu proti Francúzsku.

Pozrite si TV program zápasu o bronz a finále Ligy národov. Kde sledovať zápasy?


Slovenské volejbalistky v zápase proti Čiernej Hore v Zlatej Európskej lige 2025.

Vďaka triumfu sa v tabuľke dostali na 3. miesto.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu