Najviac si ich Američania a svet zafixoval, keď sprevádzali v chicagskom Grant parku svojich rodičov na tribúnu. Barack Obama, držiac ich za ruku, oslavoval historické víťazstvo v prezidentských voľbách. O týždeň sa Obamova sedemročná dcérka Sasha a jej o tri roky staršia Malia budú sťahovať do Bieleho domu a Amerika bude sledovať, ako rastú. Bolo to vlastne naposledy pred vyše tridsiatimi rokmi, keď Biely dom privítal takých mladých obyvateľov. Amy Carterová, dcéra prezidenta Jimmyho Cartera, mala deväť, keď sa zabývala na adrese 1600 Pennsylvania Avenue.
História ukazuje, že pre prvú rodinu Ameriky to bude náročné. Budú sa snažiť svoje súkromie pred kamerami a fotoaparátmi čo najviac uchrániť. Každý ich krok bude sledovať tajná služba Secret Service, ekvivalent našich ochrankárov ústavných činiteľov. Na druhej strane, skúsenosti prvých detí tiež ukazujú, že detstvo v Bielom dome môže byť vážne zábava. „Deti majú v Bielom dome vždy kopec zábavy. Môžete sa tam potulovať naozaj po mnohých miestach," povedala pre denník Detroit Free Press Maria Downsová, výchovná poradkyňa prezidenta Geralda Forda a jeho manželky.
Ide sa maľovať
Počas kampane rodičia súkromie detí strážili, ako sa len dalo. Boli síce na obálkach People či US Weekly, ale vždy po starostlivom zvážení Obamovcov. No aj tak sme sa už v lete dozvedeli, čo urobia Sasha a Malia v Bielom dome ako prvé. „Bude to skvelé bývať v Bielom dome," radovala sa mladšia Natasha. „Najviac sa teším, ako si vyzdobím svoju izbu. Maľovanie ma naozaj baví. Dostanem celú túto novú izbu pre seba a budem si v nej môcť, robiť čo chcem!" povedala staršia Malia v rozhovore pre bulvárny televízny magazín Acces Hollywood.
Celý Biely dom má 132 izieb, takže im možno rodičia dovolia vyšantiť sa aj v nejakej ďalšej miestnosti. Na bývanie im slúži druhé a tretie poschodie dvestoročnej budovy, oddychovať môžu v soláriu či v prezidentskej kinosále. Niet nič lepšie, ako pozerať mládežnícky seriál Hannah Montana, ktorý vysiela Disney Channel, na veľkom plátne. Obamove dcéry ho vraj majú v mimoriadnej obľube a producenti im dokonca ponúkli v seriáli vystúpiť. Rodičia však aj ohľadom televízie u detí udržujú prísnu disciplínu: dovolia im ju pozerať iba hodinu denne. Taktiež nemôžu čakať, že v Bielom dome sa o všetko postarajú „sluhovia". Postielať aj upratovať izbu si budú samy ako doteraz. A v posteli budú musieť byť najneskôr o pol deviatej večer.
Počas kampane im sľúbili psa, takže aj Obamovci dodržia tradíciu štvornohého obyvateľa prezidentskej rezidencie. No kino či pes nie sú jediné vymoženosti, ktoré malé Obamové iste privítajú. Je tam aj plaváreň či kolkáreň. Z tenisových kurtov sa zasa ľahko stane basketbalové ihrisko. To iste privíta Barack Obama - vášnivý hráč basketbalu. Dokonca je tam aj osobitná detská záhrada uprostred stromov.
Bushove dvojičky - sprievodkyne
Do čoho sa budú Sasha a Malia sťahovať, sa dozvedeli už pred časom. Sprievodkyne po dome im robili dvojičky prezidenta Busha: Jenna a Barbara. Hneď si tam vyskúšali, ako ich udržia postele - s radosťou po nich poskákali. Domáce úlohy si chce Malia robiť v Lincolnovej spálni: bude to pre ňu inšpirujúce, povedala otcovi. A do školy bude chodiť rovnako ako Chelsea Clintonová, ktorá prišla do Washingtonu ako dvanásťročná. Barack a Michelle Obamovci sa tiež rozhodli pre elitnú súkromnú školu Sidwell Friends, kde najnižšie školné predstavuje vyše 28-tisíc dolárov ročne. Nechceli asi riskovať ako Carter, ktorý poslal dcérku Amy do verejnej školy.
Sestry Bushové.
S deťmi do Bieleho domu prichádzajú aj zmeny. Tak napríklad prezident Benjamin Harrison priniesol v roku 1889 do rezidencie prvý vianočný stromček hlavne pre svojich vnukov. Obamove deti tiež nebudú prví detskí černošskí obyvatelia Bieleho domu. Prezidentskí historici poukazujú napríklad na syna Theodora Roosevelta Quentina, ktorého najlepší detský kamoš bol Afroameričan Roswell Pinckney, syn správcu rezidencie. No väčšinou boli v histórii černošské deti v prezidentskom sídle deťmi sluhov či otrokov.
Detské vylomeniny
S deťmi je v Bielom dome aj veselo. Luci Baines Johnsonová, dcéra Lyndona Johnsona, mala šestnásť, keď sa dostala do Bieleho domu. „Bola ma navštíviť kamarátka a nevedeli sme, ako zapáliť v kozube. Zrazu sme nad ohňom stratili kontrolu a začali sme vylievať do kozubu poháre s vodou. Keď som otvárala stojac na stole okno iba v nočnej košeli a vyháňala dym, zbadala som, ako zdola na mňa zíza policajt," povedala Luci pre časopis People.
Amy Carterovú navštívil francúzsky mím Marcel Marceau. Inokedy zasa zarazila hostí, keď si malá slečna počas štátnej večere radšej čítala knižku. To budúca prvá dáma Michelle Obamová sľubuje, že u nej to bude inak. Stretnutia jej dcér so svetovými lídrami majú mať aj výchovnú funkciu.
Všetci si pamätáme trojročnú Caroline a jej o rok mladšieho brata Johna-Johna, deti prezidenta Johna Kennedyho. Obzvlášť John-John bol v Bielom dome hviezdou, schovával sa pod otcovým stolom v Oválnej pracovni a bol zatiaľ posledným dieťaťom, ktoré sa narodilo prezidentským rodičom.
Aj spomínaný Quentin Roosevelt bol výmyselník. S hračkárskym vozíkom sa preháňal po vzácnej maľbe prvej dámy. Susan Fordová bola zasa rebelantkou. Raz sa jej podarilo preraziť brány Bieleho domu, ochrankári ju však čoskoro zastavili. Najmladší syn Abrahama Lincolna Thomas zasa vyľakal všetkých obyvateľov rezidencie, keď rozozvučal všetky miestne zvony naraz.
Náročné chvíle
Inokedy to mali prezidentské deti náročné. Napríklad keď Susan Fordová zastupovala na štátnych večeriach matku, ktorá sa liečila z rakoviny prsníka. Alebo keď sa Chelsea Clintonová ukázala po boku oboch rodičov v čase Lewinskej škandálu. A nie vždy sú šťastné. Päť detí Franklina Delana Roosevelta sa v dospelosti rozviedlo štrnásťkrát, syn Johna Adamsa Charles zomrel na alkoholizmus, napísal People.