Čoraz viac Španielov opúšťa rady katolíckej cirkvi. Ľavicová vláda upevňuje sekulárny charakter štátu a ateisti rozbiehajú kampaň, ktorá vyzýva na zrieknutie sa náboženstva.
BARCELONA, BRATISLAVA. Španieli budú môcť už na budúci týždeň na prechádzke Barcelonou natrafiť na autobusy, ktoré v uliciach svojho mesta nevideli. „Boh pravdepodobne neexistuje, prestaňte sa preto trápiť a užívajte si život,“ znie heslo kampane španielskych neveriacich, ktoré sa objaví na desiatkach mestských autobusov.
Zväz ateistov a voľnomyšlienkarov (UAL), ktorý kampaň zaplatil, chce takto vyzvať čo najviac Španielov, aby vystúpili z katolíckej cirkvi. Autobusovú kampaň už odobril ľavicový starosta Barcelony Jordi Hereue.
Vatikán Madrid potrebuje
Aj keď viac než 70 percent Španielov necháva pokrstiť svoje deti, do kostola už podľa prieskumu Centra sociologických štúdií pravidelne chodí len 16 percent obyvateľov. Takmer 20tisíc ľudí ročne vystúpi z cirkvi. „Chceme upozorniť na to, že v Španielsku sú milióny ľudí, ktorí neveria v Boha,“ citoval Alberta Ribu, predsedu UAL, nemecký týždenník Die Welt.
Pre katolícku cirkev v Španielsku prichádza najnovšia kampaň ateistov v najhoršom čase. Len v novembri španielsky súd rozhodol o tom, že základná škola Macías Picavea bude musieť odstrániť všetky symboly kríža zo svojich tried.
Kríže na stenách vo verejnej škole podľa súdu porušovali sekulárny charakter štátu. Cirkev síce nebola priamo účastná na súdnom konaní, proti rozhodnutiu však protestovala.
Vatikán vníma Španielsko ako poslednú baštu katolicizmu v prevažne sekulárnej Európe. Aj keď počas občianskej vojny v rokoch 1936 až 1939 ľavicoví republikáni zabili veľa klerikov, počas štyroch dekád Francovho režimu bol katolicizmus štátnym náboženstvom. Pre 42 miliónov katolíkov v Španielsku je ich náboženstvo silno späté s históriou ich krajiny, kde mala cirkev veľký vplyv na politiku. Práve v Španielsku vzniklo v roku 1928 hnutie Opus Dei, ktoré má len v tejto krajine asi 30tisíc členov.
Španiel Dominik Guzmán založil známu rehoľu dominikánov, Santiago de Compostela patrí zase medzi najznámejšie a najobľúbenejšie pútnické miesta najmä medzi kresťanskou mládežou. V posledných rokoch sa však situácia výrazne zmenila. Po nástupe socialistov premiéra Josého Zapatera k moci v roku 2004 sa vláde podarilo presadiť povolenie homosexuálnych zväzkov či bleskové rozvody. Ľavičiari chcú aj zmenu zákona o potratoch či o eutanázii.
„Je to kritický bod v konfrontácii cirkvi so sekularizáciou v Európe a západnom svete,“ povedal denníku New York Times hovorca Vatikánu Federico Lombardi.
Pápež Benedikt XVI., ktorý značnú časť svojho doterajšieho pontifikátu venoval tomu, aby udržal Európu katolíckou, vidí v Španielsku kľúčový element pre budúce vzťahy cirkev štát v Európe. Podobne veľkou katolíckou krajinou je totiž už len Poľsko. Nie je preto náhoda, že po Sydney si na nasledujúci kresťanský festival Svetové dni mládeže v roku 2011 vybral španielsku metropolu Madrid.
V Británii ateisti uspeli
Kampaň ateistov neberie cirkev na ľahkú váhu. Katalánske arcibiskupstvo kritizovalo jej slogan, ktorý podľa kléru mieša dve odlišné veci. „Viera v Boha nikomu nebráni, aby si primerane užíval života,“ reagovalo vo vyhlásení arcibiskupstvo. Rovnaká iniciatíva už beží v Londýne, kde ju podporili aj známe osobnosti, ako prominentný profesor Richard Dawkins či novinárka Polly Toynbeeová. Aktivisti počas kampane vyzbierali 140tisíc libier.
Mnohí katolíci sa chystajú autobusovú kampaň v Španielsku bojkotovať. Richard Dawkins však tvrdí, že ateisti majú právo vyjadriť svoj názor. „V Británii sme si zvykli, že sme bombardovaní všelijakými náboženskými kampaňami, nielen kresťanskými,“ povedal portálu BBC. Sám daroval organizátorom 5500 libier.