PRAHA. Za dodnes nevyjasnenou tragickou nehodou juhoslovanského dopravného lietadla typu DC-9 na severe Čiech, pri ktorej 26. januára 1972 zahynulo všetkých 23 cestujúcich a štyria z piatich členov posádky, je údajne streľba československej protivzdušnej obrany.
Fatálny omyl armády sa vtedajší komunistický režim snažil pripísať na vrub údajného výbuchu na palube, ktorý vraj zosnovali nacionalistickí ustašovci, aby tak usmrtili istého ministra, ktorý mal byť na palube stroja.
Špekuláciu o zostrelení stroja spoločnosti JAT na linke Štokholm-Kodaň-Záhreb-Belehrad, ktorá sa v českom odbornom časopise Letectví a kosmonautika objavila už v roku 1997, teraz oživila dvojica novinárov Peter Hornung-Andersen z pražskej pobočky nemeckého rozhlasu ARD a jeho český kolega Pavel Theiner. Toto odhalenie údajne vyplynulo zo štúdia tajných archívnych materiálov.
Pád stroja z výšky 10.160 metrov zázrakom prežila vtedy 22-ročná letuška Vesna Valuvičová. Utrpela zlomeniny nôh a tri dni bola v bezvedomí, ale keď po 16 týždňoch opúšťala nemocnicu v Prahe-Střešoviciach, bola z nej hrdinka. Vďaka svojmu prežitiu vyše desaťkilometrového pádu sa dočkala aj zápisu do Guinnessovej knihy rekordov.
Čo bolo vtedy oslavované ako zázrak, nebol vlastne nič iné než podvod tajnej služby, tvrdí nemecký novinár s tým, že lietadlo sa nerozlomilo v desaťkilometrovej výške, ale iba niekoľko stoviek metrov nad zemou.
Trosky lietadla dopadli neďaleko obce Srbská Kamenice severne od Děčína. Trosky boli rozptýlené na pomerne malej ploche, čo by mohlo nasvedčovat tomu, že skaza lietadla nastala v oveľa nižšej výške než bola pôvodná letová hladina.
Podľa marcového čísla časopisu Letectví a kosmonautika spred 12 rokov, let 364 juhoslovanskej leteckej spoločnosti JAT na linke z Kodane do Záhrebu zasiahli postupne až dve rakety československej protivzdušnej obrany. Prvá raketa stroj poškodila vo výške 10.160 metrov nad východonemeckým Hermsdorfom, a keď stroj núdzovo klesol, v malej výške ho zasiahla druhá raketa, ktorá spôsobila rozlomenie stroja a jeho pád. Uznávaný český odborný časopis sa odvolával na záznam armádnej rádiovej komunikácie.