RAMALLÁH, BRATISLAVA. Povedal to dnes palestínsky premiér Salám Fajád.
"To, čomu čelí náš národ v Gaze, je humanitárna katastrofa. Je to nová Nakba, niečo také, čo sa nestalo od roku 1949," uviedol palestínsky premiér. Palestínčania pokladajú vyhlásenie nezávislosti Izraela v máji 1948 za svoju katastrofu, v súvislosti s núteným útekom státisícov Arabov počas následných bojov. Používajú pre ňu arabský výraz an-Nakba.
Izrael tvrdí, že jeho 13-dňová ofenzíva, počas ktorej doposiaľ prišlo o život viac ako 660 Palestínčanov, je odpoveďou na cezhraničné raketové úroky z pásma Gazy zo strany príslušníkov radikálneho palestínskeho hnutia Hamas.
Palestínsky premiér Fajád je vedúcou postavou v rámci Američanmi podporovaného úsilia o pokrok v blízkovýchodných mierových rokovaniach a o zmenu štruktúry palestínskej samosprávy na okupovanom západnom brehu Jordánu. Hnutie Hamas má separátnu administratívu so svojím vlastným premiérom v pásme Gazy.
Al-Nimer: Izraelská ofenzíva urobila z palestínskeho ľudu ozbrojencov Hamasu
Izraelská operácia v pásme Gazy urobila z celého palestínskeho ľudu ozbrojencov Hamasu. Celý palestínsky ľud je terčom tejto agresie a bojuje proti okupantovi, vyhlásil palestínsky veľvyslanec na Slovensku Háfiz al-Nimer.
V rozhovore pre TASR uviedol, že vojenská agresia Izraela v pásme Gazy nebola prekvapením, pretože židovský štát periodicky už niekoľko rokov brutálnym vojenským spôsobom zasahuje na západnom brehu Jordánu a v pásme Gazy. Avšak rozsah tejto operácie, ktorá si do dnešného dňa vyžiadala 700 mŕtvych a 3000 zranených, vrátane detí a civilistov, je podľa neho prekvapivý.
"Izrael je pred voľbami. Volebný stav núti izraelských politikov, aby pre izraelského voliča ponúkli čo najviac palestínskej krvi. Veľmi dobre vieme, že palestínsky ľud platí účet a cenu izraelských volieb. Chcem zdôrazniť, že krv obyvateľov Gazy a slzy žien z Gazy potrestajú Izrael pred celým svetom za to, čo robia," odpovedal veľvyslanec na otázku o tom, ako dlho môže ozbrojený konflikt trvať.
Zároveň zdôraznil, že Palestínčania realizujú svoje právo na odpor, aj keď ich odpor je veľmi slabý v porovnaní s agresiou Izraela. V tejto súvislosti pripomenul, že Európa by mala byť účinnejšia a mala by hlasnejšie stáť proti izraelskej agresii. Agresiu židovského štátu prirovnal k vojnovým zločinom, ktoré páchali nacisti v getách počas druhej svetovej vojny. "Dnes samotní Izraelčania vytvárajú Palestínčanom podobné getá," konštatoval.
Na margo zákazu vstupu novinárov a medzinárodných pozorovateľov do oblasti konfliktu uviedol, že to nie je prvýkrát, čo Izrael zakázal prítomnosť novinárov. "Žurnalisti a kamera sú nepriatelia klamstva a masakry. To, že izraelská armáda zakázala novinárom byť pri tom, to je dôkazom toho, že majú v úmysle spáchať zverstvá," povedal Háfiz al-Nimer.
Zároveň pripomenul, že predstavitelia OSN a medzinárodných organizácií už rok a pol upozorňujú na humanitárnu katastrofu v Gaze, ktorá sa po útokoch z 27. decembra ešte viac zhoršila. Vojenskú agresiu Izraela v pásme Gazy musí podľa jeho slov odsúdiť celý svet.
Autor: TASR/REUTERS