JERUZALEM, TEL AVIV.
Rozdielne postoje vyšli najavo počas stredajšieho zasadnutia bezpečnostného kabinetu, na ktorom ministri na jednej strane súhlasili s tým, aby sa pokračovalo v masívnej ofenzíve, na druhej strane sa rozhodli vyslať do Káhiry vyslanca, aby prediskutoval egyptský návrh na uzavretie prímeria.
Premiér Ehud Olmert a minister obrany Ehud Barak sa pri riešení konfliktu vyslovili v prospech preskúmania diplomatických možností, zatiaľ čo ministerka zahraničných vecí Cipi Livniová a ďalší ministri boli za tvrdší postup. "Ehud Barak bol za nové prímerie na stretnutí, niekoľko ďalších ministrov sa vyslovilo proti nemu," uviedol podpredseda vlády Haim Ramon pre izraelskú televíziu.
Barak v stredajšom rozhovore s vysokým predstaviteľom Európskej únie pre zahraničnú politiku Javierom Solanom naznačil ochotu uzavrieť dohodu o prímerí. "Chceme, aby operácia vytvorila bezpečnejšiu realitu pre našich občanov na juhu. Nevzdáme sa tohto cieľa.
V snahe dosiahnuť ho podstúpime každý potrebný diplomatický alebo vojenský krok," povedal Barak Solanovi. "Preskúmame možnosti dosiahnutia dohody, len ak skutočne prinesie novú realitu," citoval Baraka jeho úrad. Livniová odmietla akúkoľvek dohodu zahŕňajúcu hnutie Hamás považované Izraelom a Západom za teroristickú organizáciu.
Predstaviteľ Hamasu: V Pásme Gazy sa nikdy nevzdáme
Od začiatku izraelskej operácie Liate olovo, ktorú armáda odštartovala 27. decembra, zahynulo v Pásme Gazy najmenej 704 Palestínčanov vrátane 220 detí. Zranenia utrpelo ďalších vyše 3100 osôb. Operácia sa začala bombardovaním, 3. januára sa k leteckým a námorným útokom pridali aj pozemné vojská.
Popredný predstaviteľ Hamasu Muhammad Nazzál povedal, že militantné hnutie sa v Pásme Gazy nikdy nevzdá a bude bojovať proti izraelským silám "od domu k domu". Zároveň pohrozil židovskému štátu veľkými stratami, pokiaľ ich jednotky preniknú ešte ďalej do pásma. Nazzál, ktorý je členom exilového politického vedenia Hamásu sídliaceho v Damasku, sa takto vyjadril vo štvrtok pre sýrsku štátnu televíziu.
Zeev Boker: Vojenská operácia začala až po vyčerpaní diplomatických možností
Nechceli sme v Gaze použiť vojenskú silu, ale nemali sme inú možnosť. Operácia začala až po vyčerpaní diplomatických možností. Hamas terorizoval obyvateľov južného Izraela celé mesiace, povedal dnes izraelský veľvyslanec v SR Zeev Boker.
V rozhovore pre TASR Boker zdôraznil, že je právom a povinnosťou každého demokratického štátu chrániť svojich občanov a "nijaká krajina vrátane SR by netolerovala" útoky voči svojmu obyvateľstvu a mestám.
Na margo operácie v pásme Gazy veľvyslanec ďalej poznamenal, že Izrael veľmi dobre pozná daň za vojnu - je veľmi ľutuje civilné obete na oboch stranách. Podľa Bokerových slov sú izraelské útoky "veľmi selektívne", s cieľom zničiť infraštruktúru militantného hnutia.
"Nechceme siahať na Palestínčanov, zraňovať ich. Nemáme nič proti palestínskemu obyvateľstvu v pásme Gazy, ale zameriavame sa na teroristickú infraštruktúru Hamasu," uistil izraelský veľvyslanec.
Boker zdôraznil, že Izrael sa rozhodol pre vojenské riešenie, až keď vyčerpal všetky diplomatické možnosti. Židovský štát nezatvára dvere pred rokovaniami s Palestínčanmi, nebude však viesť dialóg s Hamasom, ktorý je aj pre EÚ a USA teroristickou organizáciou.
V tejto súvislosti izraelský veľvyslanec pripomenul, že útoky Hamasu voči civilistom v Izraeli kritizovali aj umiernené palestínske kruhy, blízke palestínskemu prezidentovi Mahmúdovi Abbásovi, ako aj viaceré arabské krajiny.
Ako ďalej Boker vysvetlil, na Blízkom východe existuje teroristická koalícia podporovaná Iránom a tiež niektorými zložkami al-Káidy. Hamas i Hizballáh sú súčasťou tejto koalície, preto je boj proti Hamasu aj bojom proti terorizmu.
"Sme súčasťou boja proti terorizmu, a tiež SR je súčasťou boja proti terorizmu, má svoje jednotky v Afganistane," povedal Boker.
Izraelčania neočakávajú od iných krajín, že budú robiť ich prácu - očakávajú však podporu pri dosahovaní cieľov operácie, ktorými sú zastavenie ostreľovania južných častí Izraela a pašovania zbraní do pásma Gazy, podotkol veľvyslanec.
Izrael striktne kontroluje všetky informácie o ofenzíve v Gaze
Izrael zriadil horúcu linku pre varovania o uniformovaných príslušníkoch alebo politikoch, podozrivých z prezrádzania štátnych tajomstiev. Ide o zintenzívnenie kampane v snahe kontrolovať informácie o izraelskej ofenzíve v pásme Gazy.
Na telefónom číslo, na ktoré poslucháčov upozorňujú rozhlasové spoty z dielne bezpečnostného oddelenia izraelského ministerstva obrany, odpovedá ministerský úradník stručným "Áno?"
Otvorenosť a prostorekosť boli v Izraeli takmer národnou charakteristikou, od vojny s Libanonom v roku 2006 sa však neúspechy vo vojenskej oblasti pripisovali úniku informácií do médií.
Informácie o najnovšej, takmer dva týždne trvajúcej ofenzíve v Gaze boli prísne organizované pre domácich i zahraničných novinárov.
Vojakom odobrali mobilné telefóny, aby počas ofenzívy proti Hamasu a ďalším palestínskym militantným hnutiam v Gaze neposielali textové správy o porážkach alebo stratách a rozmiestnení jednotiek.
Dvoch samostatne pracujúcich izraelských novinárov zadržali pre podozrenie, že iránskej televíznej stanici poskytli detailné informácie o útoku na Gazu, ktoré neboli upravené na účely zverejnenia.
Zatiaľ čo agentúra Reuters a ďalšie spravodajské agentúry so stálymi dopisovateľmi v Gaze o konflikte informujú, zahraničných novinárov, ktorí sa pokúšali do oblasti dostať z Izraela, zastavili na hranici.
Izrael však v stredu umožnil kameramanovi televíznej stanice BBC sprevádzať jeho jednotky do Gazy, čo naznačuje, že obmedzovanie tlače sa možno čoskoro skončí.