KÁTHMANDU. Komisia OSN pre ľudské práva vyzvala nepálsku vládu, aby vyhlásila pátranie po dievčatách, ktoré zmizli po tom, ako ich rodičia predali na domáce práce, a aby tieto praktiky zakázala.
Dievčatá z etnika Tharu v piatich regiónoch západného Nepálu vo veku šesť až sedem rokov tradične posielajú pracovať do rodín v mestách za plat len približne 1500 nepálskych rupií (približne 15 eur).
Dievčatá, známe ako "kamalari" alebo služobníčky viazané zmluvou, od rodičov často odvádzajú sprostredkovatelia a nútia ich zadarmo pracovať približne 20 hodín denne.
Hoci nepálska vláda tieto praktiky zrušila pred ôsmimi rokmi a charitatívne organizácie zachránili približne 5000 dievčat, tisíce ďalších dievčat podľa aktivistov stále nelegálne pracujú.
"Rodičia posielajú svoje dcéry na domáce práce ako poslednú možnosť, keď sú pod extrémnym tlakom a musia zaplatiť svoje dlhy; mnohé z nich unesú," vyhlásil Richard Bennett z Komisie OSN pre ľudské práva v Nepále.
"Vyzývam vládu, aby prijala konkrétne opatrenia na zákaz tejto praktiky, vyhlásila pátranie po zmiznutých dievčatách a poskytla náhradu obetiam tohto postupu," uviedol.
Stovky dievčat, zachránených po niekoľkých rokoch služby, začali tento týždeň v Káthmandu protestovať a požadujú vzdelanie, zaškolenie a pracovné príležitosti.
Od vlády žiadajú, aby rozhodla o osude stratených dievčat a postarala sa o spravodlivosť pre tie, ktoré zažili sexuálne obťažovanie, mučenie, boli znásilnené alebo utrpeli iné ujmy.