JERUZALEM, TEL AVIV, BEJRÚT, GAZA. Tri až päť rakiet vystrelených z Libanonu dnes zasiahlo územie severného Izraela, informovala miestna polícia. Podľa príslušníkov záchranných služieb utrpelo niekoľko osôb ľahšie zranenia. Hovorca polície Micky Rosenfeld uviedol, že rakety dopadli neďaleko mesta Naharíja, ležiaceho osem kilometrov južne od hraníc s Libanonom.
Aj južnú časť izraelského územia dnes zasiahlo šesť rakiet vystrelených z pásma Gazy.
V reakcii na raketový útok z Libanonu Izrael spustil mínometnú paľbu na libanonské územie, informovala izraelská armáda. Podľa jej hovorcu židovský štát začal "cielenú odpoveď na zdroj útokov". O izraelskej odvete informovali aj libanonské bezpečnostné zdroje.
Libanon vyzval na prešetrenie raketovej paľby na Izrael
Libanonská vláda vyzvala na úplné prešetrenie raketovej paľby s cieľom určiť, kto vo štvrtok strieľal z juhu krajiny na severný Izrael. "Libanon odsudzuje a zavrhuje raketovú streľbu a odvetnú akciu a považuje takýto čin za porušenie rezolúcie 1701 Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (OSN)," uviedol nemenovaný vládny predstaviteľ.
Podľa jeho slov vláda "požiadala kompetentné úrady o prešetrenie" celej záležitosti. Ako dodal, Libanon je zaviazaný prímerím sprostredkovaným OSN, ktorý ukončil vojnu medzi Izraelom a libanonským Hizballáhom v roku 2006. Rezolúcia 1701 pomohla konflikt ukončiť.
Palestínski radikáli vystrelili rakety z Libanonu na severný Izrael naposledy v júni 2007. V roku 2006 viedol Izrael s hnutím Hizballáh na území Libanonu vyše mesiac trvajúcu vojnu.
Izraelská armáda je v pohotovosti v dôsledku raketových útokov zo strany militantného libanonského hnutia Hizballáh. Izrael začal 27. decembra rozsiahlu ofenzívu proti palestínskym militantom v pásme Gazy.
Izrael: Za raketový útok nie je zodpovedný Hizballáh, ale Palestínčania
Minister izraelskej vlády Rafi Eitan dnes obvinil Palestínčanov v Libanone a nie militantné hnutie Hizballáh zo zodpovednosti za dnešné ostreľovanie Izraela raketami. Ako dodal, podľa všetkého išlo o "izolovaný" útok.
"Myslím si, že sú to izolované incidenty," povedal Eitan pre izraelskú televíziu Channel 2. "Očakávali sme to," podotkol.
Podľa neho sa Izrael domnieva, že rakety vystrelili Palestínčania a nie libanonské šiitské hnutie Hizballáh, proti ktorému židovský štát bojoval vo vojne v roku 2006.
Libanonský minister pre informácie Tárik Mitrí neverí, že hnutie Hizballáh stálo za raketovým útokom na Izrael z južného Libanonu. Informoval o tom šéf jeho úradu. "Hizballáh ubezpečil libanonskú vládu, že zostáva pri svojom sľube zachovávať stabilitu v Libanone a rešpektovať rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN číslo 1701," uviedol šéf Mitrího úradu.
Rezolúciou 1701 sa skončila 34-dňová vojna medzi Izraelom a bojovníkmi z Hizballáhu v roku 2006.
Izrael stupňuje ofenzívu, bombarduje tunely
Izraelská armáda v noci na štvrtok vystupňovala svoje operácie v južnej časti Pásma Gazy, kam vyslala ďalšie tanky, zatiaľ čo lietadlá bombardovali pašerácke tunely v meste Rafah na hranici s Egyptom. Tlačovú agentúru AFP o tom informovali nemenovaní svedkovia.
Cez hraničný priechod Kissufim podľa nich okolo 1:00 miestneho času (0:00 SEČ) prešli desiatky tankov podporovaných niekoľkými vrtuľníkmi, ktoré mierili do mesta Chán Júnis. Izraelská armáda túto informáciu zatiaľ nepotvrdila ani nevyvrátila. Podľa nepotvrdených správ Izrael predtým v oblasti uskutočnil tri nálety, ktorých terčom boli otvorené priestranstvá neďaleko Chán Júnis.
Armáda potvrdila ďalšie operácie
Svedkovia informovali aj o leteckom útoku na dom a údajný tunel na otvorenej ploche pri Rafahu. Izraelská armáda potvrdila, že v oblasti prebiehajú ďalšie operácie. Izraelské lietadlá v stredu zhodili na Rafah tisíce letákov, v ktorých armáda varuje obyvateľov pred náletmi a vyzýva ich na opustenie domov. Dodáva, že vrátiť sa môžu vo štvrtok o 8:00 (7:00 SEČ).
Izraelská armáda odhaduje, že v okolí Rafahu sa nachádza asi 300 tunelov, ktorými z Egypta pašujú zbrane a iný tovar. Pásmo Gazy je prakticky izolované od júna 2007, keď ho ovládlo radikálne palestínske hnutie Hamás. Zastavenie pašovania je kľúčovým bodom návrhu prímeria, ktorý predložil egyptský prezident Husní Mubarak.
Podľa nemenovaných zdravotníkov Izraelčania počas stredajšej noci útočili aj v utečeneckom tábore Džabálijá, kde zahynul jeden muž, jeho traja synovia a synovec. Pri nálete v Chán Júnise zahynuli dvaja muži, ktorí podľa svedkov patrili k Hamásu. Terčom ďalšieho náletu bola mešita v severnej časti mesta Gaza, odkiaľ však nehlásili žiadne obete. Militantná organizácia Islamský džihád vyhlásila, že lietadlá zničili domy troch veliteľov, pričom však nikto nezahynul.
Izrael, Palestínčania a Hamás sa dohodli na rozhovoroch
Predstavitelia Izraela, palestínskeho hnutia Hamás a Palestínskej samosprávy sa dohodli, že sa vo štvrtok stretnú v Káhire, kde povedú rozhovory sprostredkované Egyptom. V stredu to oznámil egyptský veľvyslanec pri Organizácii Spojených národov Mádžid Abd al-Azíz.
Zástupcovia "všetkých strán" v konflikte medzi Izraelom a Hamásom podľa neho začnú technické rokovania týkajúce sa egyptsko-francúzskeho návrhu prímeria, ktorého podmienky sú stále nejasné.
Návrh ráta s časovo obmedzeným prímerím
"Všetci súhlasili, že vyšlú technickú delegáciu," informoval Abd al-Azíz. "Je tu problém, že aby sa mohlo niečo začať, je potrebné urobiť nejaký pozitívny krok. A tým pozitívnym krokom je prímerie," povedal veľvyslanec. Plán riešenia stupňujúceho sa konfliktu v Pásme Gazy, ktorý v utorok predstavili prezidenti Egypta a Francúzska, predpokladá uzavretie časovo obmedzeného prímeria. To by malo umožniť prísun humanitárnej pomoci na izolované palestínske územie. Francúzsky líder Nicolas Sarkozy vyhlásil, že návrh prijal Izrael, ako aj Palestínska samospráva, ktorá však nie je priamym účastníkom konfliktu.
Podľa Abd al-Azíza rozhovory v Káhire ovplyvnia rozhodovanie Bezpečnostnej rady OSN o tom, či prijme rezolúciu o konflikte v Gaze podľa návrhu arabských štátov alebo sa obmedzí na menej dôrazné vyhlásenie svojho predsedu, ako navrhujú Spojené štáty americké, Británia a Francúzsko. "Nemáme záujem o kus papiera," povedal.