Turistami obľúbená Kambodža sa spamätáva z brutálnej minulosti. Za zverstvá Khmérov nebol doteraz nikto odsúdený.
PHNOM PENH, BRATISLAVA. Komunistická agrárna útopia. Na tú sa mala podľa plánov Červených Khmérov zmeniť Kambodža. S radikálnym experimentom prišli v 70. rokoch minulého storočia a presadzovali ho naozaj brutálne. O život prišla takmer štvrtina populácie - odhadom dva milióny ľudí.
Presne pred tridsatimi rokmi si táto východoázijská krajina vydýchla. Do Phnom Penhu vošli vietnamské jednotky a zbavili ultrakomunistov moci.
Deň víťazstva nad genocídou dnes Kambodžania oslávili naozaj pompézne. Olympijský štadión v hlavnom meste zaplnilo takmer 80tisíc ľudí.
Vláda si dala záležať, aby oslavy vyzerali masovo. Deti zo škôl dostali peniaze, aby si počas slávnosti mohli kúpiť sladkosti a nápoje, dostávali zadarmo tričká a šiltovky vo vládnych farbách.
Vrahovia unikajú
„Každý, kto je proti dňu víťazstva, je buď polpotovec, alebo zviera,“ povedal davu jednooký premiér Hun Sen, ktorý vládne už 23 rokov a je bývalým khmérskym veliteľ. Politickí oponenti ho označujú za predĺženú ruku Vietnamu.
Vinníci genocídy stále unikajú trestu. Tribunál OSN pokročil iba v súdnom procese s „Duchom“, ktorého by mali odsúdiť v prvej polovici tohto roku. Kaing Kek Iev šéfoval najhoršej väznici v meste, v ktorej prišli o život tisícky ľudí.
„Ani po 30 rokov nebol nikto obvinený a odsúdený za zločiny jedného z najkrvavejších režimov 20. storočia,“ reagovala na výročie organizácia Human Rights Watch.
Za zdržovanie spravodlivosti okrem súčasnej politickej reprezentácie v krajine sú zodpovedné aj Čína a Spojené štáty.
Peking bol spojencom Khmérov a Washington zasa podporoval konflikt po roku 1979, v ktorom sa khmérske gerily postavili proti bábkovej vláde zostavenej Vietnamcami. Červení Khméri definitívne skončili v roku 1998 potom, čo v džungli zomrel ich vodca Pol Pot.
Raj pre batôžkarov
Tretina obyvateľov žije stále pod hranicou chudoby, v hlavnom meste však rastú mrakodrapy a obchodné centrá. Krajina je obľúbenou destináciou batôžkarov, ktorých láka kambodžská mentalita, nízke ceny a budhistické a hinduistické pamiatky s najviac navštevovaným chrámovým komplexom Angkor Wat.
Juhovýchodná Ázia je v porovnaní s Afrikou alebo Južnou Amerikou aj bezpečnejšia destinácia.
Sprievodcovia lákajú aj na meno herečky Angeliny Jolie, ktorá podľahla krásam krajiny a adoptovala si aj miestne dieťa.