Bohatí Argentínčania sa obávajú o svoj obľúbený šport pólo. Vyzývajú na väčší záujem.
BRATISLAVA. Snobi naháňajúci sa na koňoch, konský kriket, hokej na pastvinách. Aj tak označujú jazdecké pólo, ktoré je na Slovensku relatívne neznáme. V Argentíne však patrí k najpopulárnejším športom, predovšetkým medzi dobre situovanými vrstvami. K dobrým mravom patrí mať na svojej farme aj „ihrisko“, na ktorom možno pólo hrať.
Zábavka bohatých?
Finančný kríza, ktorá sa pomaly prelieva do hospodárskej, však zasiahla aj argentínske pólo. Jeho zanietení hráči však tvrdia, že vzdať sa ho nechcú. Peniaze, ktoré sa v Argentíne okolo póla točia, však akosi chýbajú. Preto sa v argentínskych televíziách začali objavovať reklamy: zahrajte si pólo.
Naše cieľové publikum stále žije tak ako predtým.
Carloz Urriza,
manažér pólo rezortu
„Veď naše cieľové publikum stále žije tak ako predtým - napriek kríze,“ hovorí Carloz Urriza z pólo rezortu Culu Culu. Potvrdzuje tak, že pólo je ostáva stále hrou pre elity. Väčšinu argentínskych klubov sponzorujú bohatí „patróni“, majitelia plantáží či fabrík, ktorí do tohto športu a koní investujú milióny dolárov. S ekonomickou krízou však škrtajú aj svoje štedré dotácie.
„My sme chrámom póla a mnoho ľudí stále chápe, že v póle je veľa možností na investovanie,“ dodáva Urriza.
Šport kolonistov
Pólo hrá napríklad princ Charles či herec Tommy Lee Jones, na Slovensku viacerí herci či športovci a svojou atmosférou pripomína dostihy. Pravdepodobne vzniklo pred niekoľkými storočiami v Ázii a do Európy sa dostalo vďaka britskému kolonializmu. Dnes je najpopulárnejšie v Argentíne, no napríklad do Rakúska-Uhorska sa dostalo už začiatkom dvadsiateho storočia.
Niekoľko zápasov viedenského pólo klubu sa vtedy odohralo aj v Bratislave.
Dnes slovenské pólo funguje napríklad 1. Polo klub Bratislava 1888. Slovenská štvorica tento rok zvíťazila aj na otvorených medzinárodných majstrovstvách Slovenska, na ktorých sa zúčastnili tímy z Rakúska, Ruska či Egypta.
Autor: tp