JERUZALEM. Približne 40 Palestínčanov zahynulo dnes pri škole OSN na severe pásma Gazy, pred ktorou vybuchli strely vypálené izraelskými tankami. Informovali o tom zdroje z miestnych nemocníc.
Obyvatelia uviedli, že explózie zasiahli ľudí pred budovou i v škole, v ktorej sa stovky Palestínčanov uchýlili pred bojmi medzi izraelskou armádou a militantmi hnutia Hamas. Niekoľko desiatok ďalších ľudí utrpelo zranenia.
Izraelská armáda, ktorá obviňuje Hamas z využívania škôl, mešít a obytných oblastí ako úkrytov, uviedla, že správy preveruje.
Pri izraelskom nálete už skôr v priebehu dňa zahynuli pri ďalšej škole OSN v Gaze podľa zdravotníkov a svedkov traja Palestínčania. Budova bola rovnako využívaná ako útočisko pre ľudí vyhnaných z domovov počas izraelskej ofenzívy.
Olmert nechce počuť o prímerí
Izraelský premiér Ehud Olmert nechce ani počuť o prímerí na Blízkom východe, kým niet záruky, že na izraelské územie už nedoletia palestínske rakety.
Olmert to povedal v Jeruzaleme po pondelkovom rokovaní s francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym, ktorý je na bleskovej návšteve Blízkeho východu.
Sarkozy sa snažil presvedčiť vodcov Palestínčanov a Izraelčanov, aby súhlasili s "niekoľkodňovým humanitárnym prímerím".
Olmert v rozhovore so Sarkozym povedal, že Hamas, ktorý má v rukách pásmo Gazy, musí nielenže prestať s ostreľovaním Izraela, ale treba dosiahnuť aj to, aby toto radikálne hnutie nebolo schopné robiť raketové útoky.
Francúzsky prezident sa v pondelok stretol najprv s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom v predjordánskom Ramalláhu. Ako povedal Sarkozy na následnej tlačovej konferencii, Európska únia vyvíja úsilie na podporu krokov pre zastavenie krviprelievania.
Sarkozy, ktorý neúspešne navrhol dvojdňové prímerie pred začiatkom izraelských pozemných operácií v Gaze po vzdušnej ofenzíve, má na programe cesty po regióne aj zastávky v Sýrii a Libanone.
Izrealské tanky vošli do ďalšieho mesta
Izraelské tanky v utorok pred svitaním vošli do mesta Chán Júnis, ktoré je najväčším centrom južnej časti Pásma Gazy. O invázii do jeho východnej štvrte Abassan al-Kabíra informovali svedkovia.
Príchod tankov podporovaných bojovými vrtuľníkmi podľa nich sprevádzala paľba z automatických zbraní a diel, ktorú opätovali bojovníci palestínskeho hnutia Hamás a iných skupín. Hovorca izraelskej armády tieto informácie nepotvrdil. V prípade, že sú správy pravdivé, ide o prvý prípad od sobotňajšieho začiatku pozemnej ofenzívy, keď izraelské sily prenikli do bašty Hamásu.
Izraelskí vojaci a militanti Hamásu sa v pondelok stretli na východnom predmestí Gazy. V nočných hodinách nasledovalo intenzívne ostreľovanie z tankov a vrtuľníkov, pri ktorom zahynulo niekoľko Palestínčanov, ale aj traja izraelskí vojaci.
Podľa Izraela zomrelo 130 teroristov z Hamasu
Od začiatku pozemnej ofenzívy zabili izraelskí vojaci v Pásme Gazy 130 bojovníkov hnutia Hamás, informovala o tom v utorok izraelská armáda.
"Za posledné dva dni zahynulo v bojoch s pozemnými silami v Pásme Gazy najmenej 130 teroristov z Hamásu," uviedol hovorca armády.
Vojakov zabil útok do vlastných radov
Troch izraelských vojakov zabil a štyroch ďalších vážne zranil granát, ktorý bol omylom vystrelený z izraelského tanku do vlastných radov počas bojov na severe pásma Gazy.
Informovala o tom dnes ráno izraelská armáda. Podľa nej prišli o život od soboty, od začiatku pozemnej ofenzívy, v Gaze štyria izraelskí vojaci.
Ako uviedol izraelský denník Haaretz, v pondelok večer sa v Gaze zranilo pri bojoch ďalších 30 vojakov, z toho deviati ťažko.
Od začatia izraelskej ofenzívy na pásmo Gazy v reakcii na raketové útoky Hamasu 27. decembra zahynulo podľa agentúrnych správ približne 555 Palestínčanov, z toho najmenej štvrtinu tvoria civilisti.
70 tisíc iránskych študentov chce byť samovrahmi
Iránski študenti majú v úmysle svojsky zasiahnuť do vojenského konfliktu medzi Izraelom a radikálnym palestínskym hnutím Hamas.
Ako oznámil dnes v Teheráne vodca radikálnych študentov Ismail Mahmádí, viac ako 70.000 jeho kolegov je pripravených zúčastniť sa na samovražedných útokoch namierených proti Izraelu.
Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínežád na iniciatívu študentov, ktorí ho požiadali o oficiálny súhlas s akciou, zatiaľ nereagoval.
Mladí dobrovoľníci sa minulý týždeň zaregistrovali k útokom prostredníctvom zoznamov, ktoré spoločne zostavovalo päť radikálnych študentských organizácií a jedna konzervatívna klerikálna skupina.
V otvorenom liste študenti informovali prezidenta o svojom pláne a žiadali o jeho požehnanie akcie. Kópiu listu zaslali aj agentúre Associated Press.
Iránski, islamsky orientovaní študenti začali protestné akcie kvôli bombardovaniu Gazy Izraelčanmi už večer 30. decembra 2008, keď ich desiatky vnikli v Teheráne na územie veľvyslanectva Veľkej Británie. Strhli tam vlajku Spojeného kráľovstva a vyvesili namiesto nej palestínsku zástavu. Polícia vyzvala votrelcov, aby opustili terén ambasády. Medzi študentmi a políciou k incidentom, pri ktorých sa zranilo niekoľko mladých ľudí.