TEL AVIV.
Izraelský najvyšší súd minulý týždeň rozhodol, že osem zahraničných novinárov môže vstúpiť do pásma Gazy, keď sa hraničný priechod otvorí pre dodávky humanitárnej pomoci.
Izraelskí predstavitelia dnes napriek tomu s odvolaním sa na bezpečnostné riziká zabránili novinárom vstup do Gazy, keď sa priechod otvoril, aby umožnil odchod 200 cudzincov z Pásma.
Izrael doposiaľ nepovolil žiadnemu zahraničnému novinárovi vstúpiť do pásma Gazy od začiatku operácie Liate olovo proti Hamasu 27. decembra.
Izrael dnes zároveň zavrhol európske požiadavky o nasadenie medzinárodných pozorovateľov v pásme Gazy po uzavretí akéhokoľvek prímeria. Miesto toho Tel Aviv nalieha na vytvorenie tímov, ktoré by pomáhali vypátrať a uzavrieť tunely umožňujúce hnutiu Hamas opätovné vyzbrojenie.
Ministerka zahraničných vecí Cipi Livniová, kandidátka na post premiéra vo voľbách 10. februára, uviedla, že nevidí dôvod na vytvorenie pozorovateľskej jednotky. Išlo jedno z mnohých návrhov európskych síl v rámci ich úsilia o prímerie v Gaze.
"Neviem, ako by toto mohlo pomôcť," povedala Livniová na tlačovej konferencii s európskymi lídrami.
Obyvatelia Gazy potrebujú potraviny a vrecia na mŕtvoly
Obyvatelia Gazy zúfalo potrebujú potraviny a lieky, uviedli dnes medzinárodné humanitárne agentúry. Izraelské pozemné a vzdušné útoky však maria úsilie o pomoc.
Mrazivá zima ešte znásobuje utrpenie detí, ktoré v Gaze zasiahol konflikt. Výpadky prúdu znemožňujú domácnostiam kúriť. Podľa humanitárnych organizácií sa v oblasti míňajú aj vrecia na mŕtvoly.
Situácia v Gaze sa od sobotňajšieho začatia pozemnej ofenzívy izraelských síl stala chaotickou a extrémne nebezpečnou, uviedol vo svojej správe Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK).
Izraelské vzdušné nálety v Gaze poškodili nemocnice, systémy zásobovania vodou, vládne budovy a mešity, personál MVČK má však ťažkosti presunúť sa do týchto oblastí a pomáhať, uviedol výbor.
Od začatia izraelskej ofenzívy na pásmo Gazy v reakcii na raketové útoky Hamasu 27. decembra zahynulo približne 530 Palestínčanov, z toho najmenej štvrtinu tvoria civilisti.
V sobotu podnikli do enklávy s 1,5 miliónom obyvateľov ofenzívu aj izraelské pozemné jednotky. Nemocnice sú zaplavené zranenými Palestínčanmi, konštatoval MVČK. Akútne potrebujú nové zásoby liekov vrátane prípravkov na utlmenie bolesti a anestetík, potrebné sú však aj vrecia a prikrývky na balenie mŕtvych tiel.
Nemocnice v Gaze sú závislé na elektrických generátoroch v dôsledku poškodenia hlavného elektrického systému. Generátory však môžu každú chvíľu zlyhať.
Tím chirurgov z MVČK by sa dnes mal presunúť do Gazy po niekoľkých dňoch strávených v Jeruzaleme čakaním na povolenie izraelských úradov.
"Sme vážne znepokojení správami, ktoré hovoria o civilných obetiach a poškodeniach civilných objektov," povedal Pierre Wettach, riaditeľ MVČK pre Izrael a palestínske územia.
Palestínsky Červený kríž uviedol, že boje doposiaľ zabránili ambulantnému personálu odpovedať na mnohé výzvy o pomoc.
Informovala tlačová agentúra Reuters.