TALLINN. Estónsky súd v pondelok zbavil štyroch etnických Rusov obvinení z organizovania násilností v tomto pobaltskom štáte. Nepokoje vypukli v Estónsku po tom, ako tamojšie úrady v apríli 2007 presunuli vojenský pomník pripomínajúci boje sovietskych vojakov počas II. svetovej vojny z centra Tallinnu. "Súd dnes (v pondelok) nezdôvodnil svoje rozhodnutie. Zdôvodnenie bude zverejnené v priebehu dvoch týždňov," informovala agentúru AFP Kristina Otsová, hovorkyňa miestneho súdu v tallinnskej časti Harju.
Dmitrij Klenski, Dmitrij Linter, Maxim Reva a Mark Sirok čelili obvineniam z podnecovania všeobecných nepokojov v súvislosti s bezprecedentným vypuknutím násilia v roku 2007 v Tallinne. Ich najtragickejšou obeťou sa stal jeden etnický Rus, ktorého neznámi útočníci dobodali na smrť. Štyrom obvineným hrozili tresty odňatia slobody v maximálnej výške päť rokov. Štátny prokurátor už informoval, že sa voči rozsudku pravdepodobne odvolá.
Estónske úrady zadržali počas nepokojov takmer tisíc obyvateľov patriacich väčšinou k ruskej etnickej menšine. Desiatky z nich odsúdili za podnecovanie násilia, vandalizmus a rabovanie a udelili im finančné pokuty a niektorým aj tresty odňatia slobody. Demonštrácie vypukli 26. a trvali do 28. apríla roku 2007. Začali sa po tom, ako estónske úrady rozhodli o presune bronzovej sochy vojaka Červenej armády, ktorý bojoval v II. svetovej vojne, z centra Tallinnu do miestneho cintorína. Incident vtedy spôsobil najväčšie ochladenie estónsko-ruských vzťahov od odtrhnutia tejto malej pobaltskej krajiny od Sovietskeho zväzu v roku 1991. Pre Moskvu a množstvo estónskych etnických Rusov, ktorí majú v krajine s 1,3 miliónmi obyvateľov asi štvrtinový podiel, znamenal tento krok dehonestáciu protifašistických odbojárov bojujúcich proti nacizmu. Estónci sa však na bronzového vojaka pozerajú ako na symbol takmer 50-ročnej sovietskej okupácie.