SME
Nedeľa, 6. december, 2020 | Meniny má MikulášKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 13:20

Líder Hamasu vyzýva na zabíjanie izraelských civilistov

Jeden z lídrov palestínskeho radikálneho hnutia Hamas Mahmúd Zahar dnes vyzval bojovníkov hnutia, aby "rozprášili" izraelské jednotky, ktoré podnikli pozemnú inváziu do pásma Gazy, a vyzval na väčšie úsilie v napadaní izraelských civilistov.

Palestínčanka v nemocnici v Gaze.Palestínčanka v nemocnici v Gaze. (Zdroj: REUTERS)

GAZA, PARÍŽ, JERUZALEM.

Zahar to povedal televízii al-Aksá.

Lídri Hamasu sa ukrývajú od začiatku izraelskej leteckej ofenzívy na ciele Hamasu v pásme Gazy 27. decembra. Mahmúda Zahara pokladajú za strojcu násilného prevzatia kontroly nad pásmom Gazy zo strany Hamasu v júni 2007.

Ako Zahar ďalej uviedol, Izraelčania "legitimizovali zabíjanie svojich ľudí na celom svete, keď zabili našich ľudí," citovala tlačová agentúra Associated Press.

Od 27. decembra, začiatku izraelských vzdušných útokov, stúpla bilancia mŕtvych v pásme Gazy na najmenej 512. Podľa odhadov OSN tvoria najmenej štvrtinu z tohto počtu civilisti.

Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun v nedeľu naliehavo vyzval rozdelenú Bezpečnostnú radu OSN, aby pracovala rýchlo na ukončení eskalujúcej krízy v Gaze.

Izrael povolil vstup humanitárnej pomoci do pásma Gazy

Izrael povolil v pondelok dovoz humanitárnej pomoci do pásma Gazy v čase zostrených útokov voči militantnému hnutiu Hamás v oblasti, uviedla izraelská armáda.

"Konvoj 80 nákladných áut s humanitárnou pomocou začal prechádzať južným hraničným priechodom Kerem Šalom," povedal hovorca armády. Nákladné autá priviezli lieky a potraviny zaslané z Egypta, Jordánska, Grécka a humanitárnych agentúr OSN, povedal hovorca.

Prechod Nahal Oz na severe tiež v pondelok otvorili, aby umožnili prevoz 200 000 litrov paliva pre elektrárne v Gaze ako aj 120 ton plynu. Otvorili aj priechod Erez, aby mohlo z oblasti odísť 200 Palestínčanov, držiteľov zahraničných pasov.

Izraelské jednotky čiastočne obkľúčili mesto Gaza

Izraelské jednotky čiastočne obkľúčili mesto Gaza. Oznámil to v pondelok izraelský minister obrany Ehud Barak na pôde parlamentného výboru pre zahraničné a obranné záležitosti. Po sobotňajšom začatí izraelskej pozemnej ofenzívy v pásme Gazy podľa dostupných informácií izraelské sily operujú severne, južne a východne od metropoly územia. Ide o najväčší prienik do palestínskeho pásma od roku 2005, keď Izrael svoje vojská z územia stiahol.

Sarkozy odletel na Blízky východ

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy odcestoval dnes na Blízky východ, kde bude s izraelskými, palestínskymi a inými lídrami rokovať o možnostiach zastavenia bojov v autonómnom pásme Gazy.

Dvojdňový pobyt na Blízkom východe začne najvyšší predstaviteľ Francúzska pracovným obedom so svojím egyptským kolegom Husním Mubarakom v prímorskom meste Šarm aš-Šajch. Nicolas Sarkozy má potom v predjordánskom Ramalláhu na programe rozhovor s umierneným palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom. V Jeruzaleme bude rokovať s izraelským premiérom Ehudom Olmertom a následne odcestuje na rozhovory do Sýrie a Libanonu.

Sarkozy v uplynulých hodinách odsúdil Izrael za pozemnú ofenzívu v pásme Gazy. Zároveň však podrobil ostrej kritike aj protiizraelské raketové útoky militantných Palestínčanov, ktoré viedli k útokom zo strany židovského štátu, píše agentúra Associated Press (AP).

Izrael pokračoval vo vojenskej ofenzíve

Izraelské sily dnes pokračovali v pozemných útokoch, takisto zo vzduchu a mora, voči militantom z Hamasu v pásme Gazy, ktoré táto ofenzíva rozdelila na dve časti.

Explózie po delostreľbe bolo počuť v noci po tom, ako sa izraelskí vojaci presunuli do severnej zóny a žiadali obyvateľov, aby opustili príbytky a neutrpeli zranenia pri bojoch. Niektoré rodiny hľadali útočisko v neďalekých školách prevádzkovaných OSN. Izraelský rozhlas informoval, že dnes skoro ráno prepukli prestrelky medzi Izraelčanmi a militantmi z Hamasu v uliciach mesta Gaza.

Sedem členov palestínskej rodiny usmrtili izraelskí vojaci pri delostreleckom útoku na dom v pásme Gazy. S odvolaním sa na palestínske lekárske zdroje to oznámila agentúra Reuters.

Video Reuters: Do nemocnice v Gaze prinášajú mŕtve deti

Podľa palestínskych zdrojov zahynulo pri ofenzíve izraelských ozbrojených síl aj najmenej 12 civilistov.

Izraelské úrady oznámili, že pri nočných zrážkach s militantnými Palestínčanmi utrpelo zranenia šesť členov armády židovského štátu.

Izraelské sily dnes pokračovali takisto v útokoch zo vzduchu a z mora, namiereným voči militantom z Hamasu v pásme Gazy, ktoré táto ofenzíva rozdelila na dve časti.

Vojaci židovského štátu v severnej zóne Gazy žiadali obyvateľov, aby opustili príbytky a neutrpeli tak zranenia pri bojoch. Niektoré rodiny hľadali útočisko v školách prevádzkovaných OSN.

Hovorkyňa izraelskej armády uviedla, že vzdušné sily bombardovali vyše 30 cieľov, vrátane domov členov Hamasu, ktoré slúžia ako sklady zbraní, ďalej útočili na tunely a raketové odpaľovacie zariadenie.

Štyridsaťdva Palestínčanov prišlo o život v nedeľu, väčšinou civilisti, keď ich domy a hlavnú nákupnú zónu zasiahla paľba z tankov, uviedli palestínske zdravotnícke zdroje. Jeden izraelský vojak zahynul v nedeľu v boji a 48 ďalších utrpelo zranenia po tom, ako židovský štát začal pozemnú inváziu.

Izraelské sily rozdelili 40 kilometrov dlhú pobrežnú enklávu na dve časti a obkľúčili najväčšie mesto Gaza.

Izraelský premiér Ehud Olmert ubezpečil v nedeľu v telefonickom rozhovore francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho, že pomoc pre 1,5 milióna ľudí zablokovaných v pásme Gazy bude pokračovať. Prezident Izraela Šimon Peres však odmietol možnosť, že by súčasné boje zastavilo prímerie. "Nebudeme súhlasiť s myšlienkou, aby Hamas pokračoval v ostreľovaní a my sme vyhlásili prímerie. Nedáva to zmysel," zdôraznil Peres.

Bilancia mŕtvych v pásme Gazy stúpla na najmenej 512 od 27. decembra, začiatku izraelských vzdušných útokov. Podľa odhadov OSN tvoria najmenej štvrtinu z tohto počtu civilisti.

Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun naliehavo vyzval v nedeľu rozdelenú Bezpečnostnú radu OSN, aby pracovala rýchlo na ukončení eskalujúcej krízy v Gaze. Povolal z Jeruzalema Roberta Serryho, svojho vyslanca pre Blízky východ, aby ho informoval o situácii.

Pan Ki-mun by sa dnes mal stretnúť s arabskými ministrami, ktorí letia do New Yorku s cieľom presadiť v Bezpečnostnej rade rezolúciu požadujúcu okamžité ukončenie bojov. V sobotu Spojené štáty zablokovali schválenie vyhlásenia vyzývajúceho na okamžité prímerie medzi Izraelom a Hamasom.

Hamas plánuje prvé rokovania

Hamas zamýšľa vyslať dnes delegáciu do Egypta na prvé diplomatické rozhovory od začiatku desaťdňovej izraelskej ofenzívy pásme Gazy. Informoval o tom Ajman Tahá, jeden z lídrov tohto radikálneho palestínskeho hnutia.

Uviedol, že delegácia pôjde do Káhiry v odpovedi na egyptské pozvanie na rokovania. Podľa palestínskych zdrojov Egypt nadviazal kontakty s Hamasom s cieľom dosiahnuť prímerie.

Návšteva delegácie Hamasu by sa udiala v rovnakom čase ako očakávaná návšteva francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho, ktorý sa snaží presadiť Európou podporovaný plán na prímerie.

Ajman Tahá neuviedol, či v delegácii budú členovia Hamasu z Izraelom blokovanej Gazy alebo odinakiaľ.

Bilancia mŕtvych v pásme Gazy stúpla na najmenej 512 od 27. decembra, začiatku izraelských vzdušných útokov. V nedeľu sa v rámci pozemnej ofenzívy dostali izraelskí vojaci hlbšie do vnútrozemia.

Bývalý malajzijský premiér vyzval na bojkot dolára a Coca-Coly

KUALA LUMPUR. Bývalý malajzijský premiér Mahathir Mohamad v pondelok vyzval na celosvetový bojkot amerického dolára a amerických výrobkov vrátane Coca-Coly. Urobil tak na protest proti podpore izraelskej ofenzívy v Pásme Gazy zo strany Washingtonu. Mahathir mal počas dvoch desaťročí pôsobenia v najvyššej malajzijskej exekutívnej funkcii významné slovo v celom moslimskom svete.

"Ak prestanete akceptovať americkú menu, USA nemôžu obchodovať a nemôžu zarábať peniaze a stanú sa veľmi chudobnými a budú musieť zastaviť výrobu zbraní," povedal expremiér na tlačovej konferencii. "Nemali by sme kupovať všetky tieto zbrane zo Spojených štátov, môžeme ich kupovať od Rusov, ak musíme vlastniť lietadlá a podobné veci," dodal. "Ľudia musia konať... nezomrú ak prestanú piť Coca-Colu." Mahathir kritizoval najmä americké blokovanie rezolúcie OSN, ktorá vyzývala na ukončenie izraelskej ofenzívy v Palestíne. Počet obetí útoku židovského štátu na ciele Hamásu v Pásme Gazy sa medzitým vyšplhal na číslo 510. Väčšinu z nich tvoria z najväčšou pravdepodobnosťou civilisti.

Bývalý predseda malajzijskej vlády sa vyjadril aj k očakávanému vymenovaniu Baracka Obamu za šéfa Bieleho domu. "Nemyslím si, že príde k veľkej zmene v súvislosti s politikou k Izraelu. Ako viete, Obama odišiel do Izraelu a požiadal o jeho podporu, pretože množstvo voličov v Amerike sú židia," vyhlásil Mahathir. Jeho nástupca a súčasný premiér Abdullah Ahmad Badawi v pondelok vyzval na mimoriadne zasadnutie OSN v súvislosti s konfliktom v Gaze s odôvodnením, že najväčšia organizácia sveta má "morálnu povinnosť" ukončiť násilie v tejto časti Blízkeho východu.

V hlavnom meste vládne tma, chlad a strach z bojov

Rodiny krčiace sa v pivniciach, či v akýchkoľvek iných úkrytoch sú bežnou súčasťou dnešných dní v Pásme Gazy. Izrael začal v sobotu pozemnú operáciu proti palestínskej enkláve, nepoľavil ani v leteckom bombardovaní, na čo militanti z Hamásu reagujú streľbou zo samopalov na lietadlá. Boje sa už odohrávajú na predmestí mesta Gaza, ktoré je prakticky celé bez elektriny, v tme sa pohybuje len niekoľko ozbrojencov z Hamásu, hovoria miestni obyvatelia.

Pre väčšinu populáciu ide o ďalšiu noc v pivnici, či v akejkoľvek miestnosti, kde by mohli prežiť bombardovanie. "Náš život je naplnený strachom. Vyzývame svet, aby sa nad nami zľutoval a ochránil nás pred izraelskou vojnou. Čo urobili naše deti zlé, že ich domy teraz bombardujú?" spýtal sa Abdelrahím Malaká, obyvateľ obkľúčeného hlavného mesta Pásma Gazy. "Všetci sme prestrašení, pretože môžeme kedykoľvek zomrieť. Videli sme ženu v našej štvrti, ako mávala bielou vlajkou, ale Izraelčania naďalej pokračovali v paľbe. Neviem, čo sa im stalo," cituje spravodajská agentúra AFP ďalšieho obyvateľa Gazy Abúho Abida al-Safádího. Ďalší Gazan Anís Husseín poznamenal: "Trasieme sa ako deti. Toto sa nedá tolerovať."

Mnoho domov v Gaze a na severe palestínskeho územia je opustených, žili v nich rodiny, ktoré mali kam pred bojmi ujsť. Tisíce domov je zničených, alebo poškodených natoľko, že sa pre mimoriadne chladné noci nedajú využívať. Desiatky rodín odišili na osobných a nákladných vozidlách počas dňa, niektorí z oblasti utekali pešo popri ceste. S malými deťmi v rukách smerovali no južných oblastí, kde je situácia pokojnejšia, popisuje situáciu v Pásme Gazy korešpondent AFP.

Obchody v Gaze sú zatvorené. Najmä preto, že nemajú nič, čo by mohli predať. Ľudia opúšťajú svoje úkryty len na to, aby nakúpili chlieb. Organizácia Spojených národov (OSN) však varuje, že v pásme funguje už len desať pekární, pretože je tu nedostatok múky a paliva na spustenie pecí. Svetový potravinový program (WFP) oznámil, že sa bude koncentrovať na posielanie vysokoproteínových sušeniek a mäsa v plechovkách, ktoré sa môžu jesť aj v chladenom stave. Takmer žiadny dom totiž nemá dostatok plynu, aby si v ňom mohli uvariť jedlo. Len vďaka záložným generátorom funguje hlavná nemocnica, problémy sú tu aj s kúrením. "Nemocnica varuje, že generátory majú blízko ku kolapsu," tvrdí OSN s tým, že palivo do generátorov by malo vystačiť už len na päť dní. Agentúra OSN pre pomoc palestínskym utečencom (UNRWA) uviedla, že do Pásma Gazy poslala 75 litrov paliva pre vodárenské spoločnosti, ale menej ako polovicu z tohto množstva sa podarilo rozdistribuovať, keďže vodiči kamiónov sa boja vyjsť na cesty.

Izrael napriek tvrdeniam medzinárodných humanitárnych organizácií stále tvrdí, že v Pásme Gazy ešte nie je "humanitárna kríza". Premiér Ehud Olmert na nedelňajšom stretnutí vlády vyhlásil, že jeho krajina nedovolí, aby kríza vznikla.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mikuláš s Majkom Spiritom? Môžete si ho užiť u vás doma
 2. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 3. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 4. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 5. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 6. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 7. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 8. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 9. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 10. Venujte na Vianoce darček plný informácií
 1. Mikuláš s Majkom Spiritom? Môžete si ho užiť u vás doma
 2. Väčšina fajčiarov dala deťom cigarety, ak si vypýtali
 3. Podcast: Jeden lístok, veľa tratí
 4. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 5. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 6. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 7. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 10. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 865
 2. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 11 337
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 826
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 636
 5. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy 9 586
 6. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu 9 510
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 9 440
 8. Aká je chémia vôní 9 069
 9. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť 8 907
 10. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 820
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Izrael a Palestína

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Judit Polgárová patrila medzi desať najlepších šachistov sveta. Dosiaľ ju neprekonala žiadna žena.
AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA

Vybrané postavy slovenského covidového betlehema (píše Michal Havran)

Všetci vieme, že situácia je náročná.

AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Zoja a súmrak sovietskeho mýtu o Veľkej vlasteneckej

Pohodlné pravdy o druhej svetovej vojne sa začínajú rozpadávať aj v Rusku.

Vstup do múzea Zoji Kosmodemianskej v Petriščeve.

Zápas roka? Vémola ho ukončil už v prvom kole

Baba Jaga vydržal iba dve minúty.

Karlos Vémola - Václav Mikulášek. MMA Terminátor vs. Baba Jaga LIVE dnes v Oktagon 19.

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Na Zem sa vrátil vzácny materiál z asteroidu

Kapsula pristála na púšti v južnej Austrálii.

Kapsula so vzorkami sa vrátila na Zem.

Britské letectvo odfotilo najväčšiu ľadovú kryhu na svete

Kryha sa v roku 2017 odtrhla od antarktického ľadovca Larsen-C.

Rozhovory medzi Úniou a Britániou budú pokračovať, rozdiely zostávajú

Pobrexitové obchodné rozhovory medzi Európskou úniou a Britániou budú po krátkom prerušení pokračovať v nedeľu.

Ursula von der Leyenová.