SARAJEVO. Stovka obyvateľov Bosny a Hercegoviny dnes v hlavnom meste na znak opovrhnutia kolektívne hádzala topánky na podobizne miestnych politikov a taktiež vysokého predstaviteľa medzinárodného spoločenstva v krajine, slovenského diplomata Miroslava Lajčáka.
Akciu, zjavne inšpirovanú irackým novinárom, ktorý v decembri hodil svoje topánky do amerického prezidenta Georga Busha, zorganizovali mimovládne organizácie a miestne občianske združenia.
"Takto im ukážme, že občania od nich tento rok očakávajú viac zodpovednosti," uvádzalo sa podľa agentúry AFP v internetovej výzve k akcii. Podľa výzvy bola akcia len varovanie, ktorá keď nebude vypočutá, prídu ostrejšie protesty.
Protest vznikol z iniciatívy skupiny z internetovej stránky Facebook nazvanej "S topánkami proti tyranii - edícia BH" (Bosna a Hercegovina). Zakladateľom skupiny na Facebooku, ktorý zorganizoval nezvyčajný happening, je Damir Tokič. Vyjadril sa, že pôvodne mal v pláne urobiť to, čo iracký novinár.
"Avšak vzhľadom na ľudskoprávnu situáciu v Bosne a Hercegovine by som pravdepodobne skončil so zlomenými rukami a nohami a nikto by o tom nepočul," dodal.
Terčom kritiky boli moslimskí ale aj chorvátski a srbskí predstavitelia Bosny a Hercegoviny, ktorá je od vojny v rokoch 1992 až 1995 rozdelená na moslimsko-chorvátsku Federáciu Bosny a Hercegoviny a Republiku srbskú. Účastnici hádzali obnosené topánky, ktoré im dodali organizátori, ale niektorí aj svoju vlastnú obuv, napísala AFP.
Hádzanie topánok je v moslimskom svete prejavom najvyššieho opovrhnutia. Irackého novinára, ktorý hodil topánky po Bushovi, čaká súd. V Bosne a Hercegovine tvoria moslimovia približne 40 percent obyvateľstva.
Lajčak sa stal vysokým predstaviteľom medzinárodného spoločenstva v Bosne a Hercegovine v lete 2007. Niektoré vnútropolitické reformy, ktoré zo svojho postu presadzoval, vzbudili v krajine odpor.
Len malá akcia, domáce média si ju nevšimli
Sobotňajší protest v Sarajeve, počas ktorého demonštranti hádzali topánky na portréty domácich politikov a podobizeň slovenského diplomata Miroslava Lajčáka, bol len malou akciou internetovej iniciatívy, blízkej sociálnodemokratickej opozícii.
TASR o tom dnes informoval Milan Nič z Úradu vysokého predstaviteľa medzinárodného spoločenstva v Bosne (OHR).
Podľa jeho slov išlo o jednu zo série podobných protestných akcií, ktorá nevyvolala žiadnu pozornosť bosnianskych médií.
"Išlo o úplne bežnú recesiu, svojrázny protest, akých je na Balkáne vždy neúrekom," uviedol Nič. Zdôraznil pritom, že OHR vydal oficiálne vyhlásenie len pre slovenské médiá, v ktorých sa na rozdiel od Bosny správa o sobotňajšom proteste objavila.
Organizátori chcú odvolanie lídrov
Organizátori iniciatívy sú - ako uviedol - blízki lídrovi Sociálnodemokratickej strany BaH Zlatkovi Lagumdžijovi.
Ich cieľom je vyvinúť tlak na Lajčáka, ako vysokého predstaviteľa medzinárodného spoločenstva a osobitného vyslanca EÚ v Bosne a Hercegovine, aby pri riešení politickej krízy použil svoje mimoriadne právomoci a odvolal súčasných bosnianskych lídrov.
"Myslíme si, že je to už prekonané riešenie. Spôsobilo by to zasa iné protesty a na uliciach by bolo niekoľkonásobne viac ľudí," vysvetlil Milan Nič pre TASR.
Lajčák namiesto riešenia nanúteného medzinárodným spoločenstvom podporuje domácu dohodu súčasných lídrov o kľúčových problémoch. Opozícia presadzuje odvolanie súčasných lídrov a vypísanie predčasných volieb.
Topánky hádzali aj minulý týždeň
Nespokojnosť účastníkov protestu sa zamerala najmä na premiéra Republiky srbskej Milorada Dodika. Podobné zhromaždenie spojené s hádzaním topánok organizovala skupina už pred týždňom, v sobotu však medzi podobizne domácich politikov pridala aj portrét Lajčáka.
Slovenský diplomat sa dnes vracia do Sarajeva po ukončení dovolenky a úradovať začne v pondelok.