GAZA. Izraelskí vojaci zvádzali dnes boje s ozbrojencami radikálneho hnutia Hamas na predmestiach mesta Gaza. Stalo sa tak po tom, ako izraelská armáda v sobotu večer po ôsmich dňoch intenzívneho bombardovania odštartovala pozemnú ofenzívu v pásme Gazy.
Neustále pritom rastie počet obetí z radov palestínskych civilistov a militantov. Ofenzíva v Gaze si od 27. decembra vyžiadala životy už takmer 500 Palestínčanov, podľa odhadov OSN tvoria najmenej štvrtinu z tohto počtu civilisti.
Najnovšie boje si podľa palestínskych zdrojov vyžiadali vyše 30 prevažne civilných obetí. Izrael od začiatku pozemnej ofenzívy hlási 30 zranených vojakov.
Štyria ľudia zahynuli počas pokračujúcej palestínskej raketovej paľby na južný Izrael, ktorá podľa Tel Avivu vyprovokovala útok na Gazu.
Výzvy medzinárodného spoločenstva na okamžité ukončenie bojov zatiaľ stroskotávajú na nezhodách okolo podmienok uzavretia prímeria. Podľa predstaviteľov židovského štátu môže ofenzíva potrvať ešte mnoho dní.
Najmenej päť Palestínčanov zahynulo a ďalších 40 utrpelo zranenia, keď paľba z izraelských tankov zasiahla hlavnú nákupnú zónu v meste Gaza. Izraelská tanková strela zasiahla dom v meste Bajt Lahíja, pričom zahynulo 12 ľudí, vrátane minimálne dvoch ozbrojencov a štyroch členov jednej rodiny.
Jeden 22-ročný Palestínčan prišiel o život počas zrážok medzi izraelskými vojakmi a demonštrantami, ktorí v predjordánskom meste Kalkílíja protestovali proti ofenzíve v Gaze, oznámili palestínske zdravotnícke zdroje.
Hamas sa bojí aj Fatahu. Zatýka jeho členov
Vláda militantného hnutia Hamás v Pásme Gazy zavrela desiatky členov konkurenčnej palestínskej skupiny Fatah do domáceho väzenia v obave, že by súčasnú pozemnú inváziu izraelskej armády mohli využiť na opätovné prevzatie moci nad oblasťou.
Izraelský denník Jerusalem Post cituje predstaviteľov Fatahu v Ramalláhu, podľa ktorých ozbrojenci z Hamás napadli od začiatku izraelských operácií viacero aktivistov Fatahu, najmenej 75 postrelili do nohy, ďalším zlomili ruky.
Aktivistu Fatahu z utečeneckého tábora Džabalíja Wisama Abúho Džalhúma postrelili do nohy za to, že údajne vyjadroval radosť z bombardovania cieľov Hamásu izraelskou armádou. "Hamás je veľmi nervózny, pretože cíti, že jeho koniec sa blíži. Začal brutálnu kampaň proti členom Fatahu v Pásme Gazy," cituje denník vplyvného funkcionára Fatahu.
Predstaviteľ Hamásu v Gaze tieto kroky obhajoval tým, že dostali informácie, podľa ktorých palestínsky prezident Mahmúd Abbás vyzýva svojich stúpencov, aby začali podkopávať pozíciu Hamásu.
"Všetkých ich zabijeme, ak sa bude snažiť pomôcť Izraelu zvrhnúť našu vládu. Obesíme Mahmúda Abbása a (bývalého bezpečnostného šéfa Fatahu) Muhammad Dahlana na verejnom námestí, ak sa pokúsia vstúpiť do Pásma Gazy v izraelských tankoch," vyhlásil.
Doplnil, že bezpečnostné zložky začali veľkú "preventívnu" kampaň zameranú na zmarenie snáh Fatahu "šíriť anarchiu a chaos". Potvrdil, že viacero spolupracovníkov Fatahu bolo v posledných dňoch postrelených do nohy militantmi z Hamásu, aby "nemohli pomáhať Izraelu".
Izrael nabúral vysielanie
V čase, keď jednotky bojovali s islamistami, vojna sa preniesla aj na vysielacie vlny - Izrael nabúral vysielania rozhlasu a televízie militantov.
"Vedenie Hamásu, tvoj čas sa skončil," tvrdila jedna správa odvysielaná prostredníctvom televízie Al-Aksá. Ešte predtým vysielanie rozhlasu prerušil mužský hlas hovoriaci po arabsky s izraelským prízvukom.
"Lídri Hamásu sa schovávajú v tuneloch a nechávajú vás priamo pred izraelskými obrannými jednotkami. Lídri Hamásu vám klamú a schovávajú sa v nemocniciach. Vypúšťanie rakiet ohrozuje civilistov," odkázal hlas Gazanom.
Izrael nechce otvoriť ďalší front
Izrael, ktorý vedie masívnu ofenzívu proti hnutiu Hamás v Pásme Gazy, "nemá záujem" na otvorení nového frontu na severe, uviedol v nedeľu izraelský premiér Ehud Olmert hovoriac o šiitskom militantnom hnutí Hizballáh v Libanone.
"Izrael nemá žiadny záujem na otvorení iných frontov, ako ten na juhu," povedal Olmert na začiatku zasadania vlády. "Ani východného, ani severného," vysvetlil. "Avšak musíme byľ obozretní. Preto som nariadil ministerstvu obrany, aby bolo v mimoriadnej pohotovosti a pripravené na akýkoľvek vývoj situácie v prípade, ak toto bude niekto považovať za svoju príležitosť na získanie výhody nad Izraelom, ktorý sa sústreďuje na južný front," dodal.
Svojimi poznámky naznačoval, že ide o militantné hnutie Hizballáh v Libanone, proti ktorému Izrael viedol ofenzívu v roku 2006, iba pár týždňov pred poslednou veľkou ofenzívou do Pásma Gazy.
OSN neprijala rezolúciu, lebo neodsúdili rakety
Pokus Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN) vydať spoločné vyhlásenie k situácii v Pásme Gazy, kde izraelské jednotky začali pozemnú inváziu zamerané proti islamistickému hnutiu Hamás, v sobotu večer zlyhal na nevôli Spojených štátov amerických a Veľkej Británie.
Na líbyjskom návrhu rezolúcie sa im nepáčilo, že sa v nej nespomínali prebiehajú raketové útoky militantov na izraelské územie. Práve tie majú byť dôvodom na izraelské operácie, ktoré sa začali minulú sobotu bombardovaním Pásma Gazy. Návrh vyhlásenia vyjadroval "vážne obavy" z pozemnej invázie a vyzýval obe strany na prímerie.
Zástupca amerického vyslanca Alejandro Wolff po stretnutí novinárom povedal, že pre Washington je dôležité, aby sa región "nevrátil k status quo", ktoré umožňovalo Hamásu odpaľovať rakety na Izrael. "Snahy, o ktoré sa pokúšame na medzinárodnej úrovni, majú zabezpečiť udržateľné a trvalé prímerie, ktoré budú všetci rešpektovať. A to znamená žiadne ďalšie rakety. A znamená to aj koniec pašovania zbraní," vyhlásil Wolff.
Washington, ktorý je najbližším izraelským medzinárodným spojencom, v BR OSN pravidelne bojkotuje rezolúcie, ktoré sú podľa neho až príliš kritické voči židovskému štátu.
Izrael zabil ďalšieho lídra Hamasu
Popredný vojenský predstaviteľ palestínskeho radikálneho hnutia Hamas prišiel v sobotu o život pri izraelskom leteckom útoku v pásme Gazy. Jeden z hlavných vodcov ozbrojeného krídla Hamasu Abú Zakaria al-Džamál zahynul pri nočnom nálete izraelského letectva.
Väčšina z hlavných lídrov Hamasu sa od začiatku izraelskej ofenzívy ukrýva na neznámych miestach v snahe zachrániť sa pred cielenými útokmi zo strany Izraela. Vo štvrtok bol pri bombardovaní zabitý popredný politický predstaviteľ radikálov Nizar Rajján.
Od soboty minulého týždňa, keď začali zdrvujúce letecké útoky v Gaze, zahynulo podľa palestínskych zdrojov najmenej 429 miestnych obyvateľov a ďalších 2000 utrpelo zranenia. Podľa humanitárnej agentúry OSN tvoria viac ako štvrtinu z obetí civilisti.
Izrael odštartoval nálety proti pozíciám Hamasu po sérii raketových útokov militantov na izraelské civilné ciele v pohraničí. Egyptskí predstavitelia už začali sondážne rozhovory s Hamasom o možnosti zastavenia bojov, uzavretie prímeria je však zatiaľ stále v nedohľadne.
V Gaze chýbajú potraviny aj voda, nemocnice sú preplnené
Najmenej 80 percent populácie Pásma Gazy závisí od humanitárnej pomoci, pričom tento počet neustále stúpa so stále väčším nedostatkom základných potravín. V piatok o tom informoval Svetový potravinový program (WFP).
Po siedmich dňoch izraelského bombardovania chýba v oblasti aj pitná voda, keďže najmenej sedem studní bolo zničených. Poškodené sú aj hlavné vodovodné potrubia a kanalizácia, takže splašky tečú priamo po uliciach.
"Súčasná situácia je otrasná," vyhlásila predstaviteľka WFP v regióne Christine van Nieuwenhuysová. V celom Pásme Gazy funguje len asi 20 pekární a cena chleba stúpla za posledný týždeň až trojnásobne. Zásoby plynu tiež dochádzajú.
Nemocnice nie sú schopné zvládnuť počet pacientov, keďže izraelské útoky zranili vyše 2100 ľudí. Prácu lekárov a vykonávanie zákrokov komplikujú aj neustále výpadky elektrickej energie. Nemocniciam začínajú chýbať základné lieky, najmä anestetiká.
Humanitárny koordinátor OSN pre palestínske územia Max Gaylard situáciu popísal ako kritickú. "Je to viac než humanitárna kríza," vyhlásil s tým, že "školy sú zatvorené, ľudia v strachu zostávajú doma, nemocnice sú absolútne preplnené, prehlbuje sa potravinová kríza a každých asi 20 minút prichádza letecký útok".