MOGADIŠO. Stovky etiópskych vojakov sa začali postupne sťahovať z hlavného mesta Somálska Mogadišo, uviedli očití svedkovia. Existujú obavy, že ich odchod umožní islamistickým rebelom získať ešte väčšiu kontrolu nad krajinou.
Etiópia poskytovala podporu slabej somálskej vláde dva roky, ale v minulosti uviedla, že koncom roka 2008 svoje jednotky stiahne. Presný čas ich odchodu nebol určený hlavne pre obavy z bezvládia, ktoré by mohlo nastať. Tisíce etiópskych vojakov však má odchádzať po etapách.
Etiópčania boli do akcie povolaní v roku 2006, aby pomohli vláde podporovanej OSN a zbavili rebelov moci. To sa im zo začiatku darilo, ale povstalci sa čoskoro preskupili a zahájili ofenzívu v štýle irackých rebelov, ktorá trvá dodnes.
Začiatkom tohto týždňa odstúpil somálsky prezident Abdulláhí Júsuf Ahmed s tým, že stratil kontrolu nad krajinou a po štyroch rokoch vo funkcii nemôže ďalej vykonávať svoje povinnosti.
Mnoho Somálcov vnímalo etiópske jednotky ako okupantov, čo islamisti využívali na verbovanie miestnych do svojich radov, hoci mnoho ľudí sa podvolilo zo strachu pred prísnou formou islamu, ktorú rebeli presadzujú.
Somálsko sa v anarchii a násilí zmieta už dve desaťročia. Výsledkom sú tisíce zabitých civilistov a stovky tisíc utečencov.
Najsilnejšia rebelská skupina, al-Šabáb, získala v posledných mesiacoch kontrolu nad mnohými novými územiami. Washington ju obviňuje aj z toho, že poskytuje útočisko teroristom napojeným na al-Káidu, ktorí v roku 1998 vyhodili do vzduchu americké ambasády v Keni a Tanzánii.
Júsufova rezignácia môže znamenať ešte väčší chaos zo zvýšeného počtu útokov rôznych islamistických skupín bojujúcich proti sebe. Vláda kontroluje len časti Mogadiša a mesto Baidoa, kde sídli parlament.
Zdroj: Associated Press
2 kol