GAZA. Izraelský nálet v južnej časti pásma Gazy dnes zabil tri palestínske deti vo veku osem až 12 rokov, ktoré sa hrali na ulici. Informovali o tom miestne zdravotnícke zdroje.
Útok v blízkosti mesta Chán Júnis bol jedným z viac ako 30 náletov, ktoré Izrael dnes uskutočnil v Gaze. Ofenzíva proti radikálnemu palestínskemu hnutiu Hamas trvá už sedem dní. Počet obetí stúpol na 421.
Palestínski islamisti prisahali pomstu Izraelu za zabitie popredného lídra Hamasu a jeho rodiny. Ako uviedli, všetky možnosti vrátane samovražedných útokov sú teraz otvorené v rámci "úderov na všetky sionistické ciele".
Libanonský politik Saád Harírí dnes medzitým vyslovil očakávanie, že francúzsky prezident Nicolas Sarkozy na budúci týždeň využije svoju cestu na Blízky východ na pokus ukončiť krízu v Gaze.
Líder protisýrskej libanonskej parlamentnej väčšiny Harírí sa dnes stretol so Sarkozym v Paríži. Francúzsky prezident podnikne v pondelok a utorok cestu do Egypta, Izraela, Sýrie a Libanonu a stretne sa s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom.
Harírí uviedol, že Sarkozy "bude rokovať s každým, aby sa pokúsil zastaviť to, čo sa deje v Gaze". Izrael tento týždeň odmietol francúzske výzvy na prestávku v útokoch na ciele Hamasu v pásme Gazy v záujme humanitárnej pomoci a prevozu zranených.
Livniová opäť odmietla vyhlásenie prímeria v Pásme Gazy
Izraelská ministerka zahraničia Cipi Livniová vo štvrtok po rokovaní s francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym opäť odmietla výzvy na okamžité prímerie v Pásme Gazy. Izrael sa podľa nej v pravý čas sám rozhodne, kedy zastaví ofenzívu proti hnutiu Hamás.
"Rozhodnutie, či to už stačilo, bude výsledkom nášho každodenného hodnotenia," vyhlásila. Livniová tiež odmietla francúzsky návrh na 48-hodinové prímerie, ktoré by umožnilo dodanie humanitárnej pomoci do Pásma Gazy. Izrael podľa nej podmieňuje prímerie zastavením raketových útokov zo strany palestínskych militantov.
Izrael povolí odchod cudzincov z pásma Gazy
Izrael povolí odchod stoviek cudzincov z pásma Gazy. Na základe správy nemenovanej humanitárnej organizácie to oznámili palestínske zdroje. Približne 400 cudzincov by malo oblasť konfliktu opustiť v priebehu piatka. Podľa pozorovateľov môže ísť o signál, že sa Izrael pripravuje na začiatok pozemných vojenských operácií.
Humanitárna agentúra údajne dostala správu o pripravovanom odchode cudzincov priamo od Izraela, Tel Aviv však pravdivosť informácie oficiálne nepotvrdil. Väčšina občanov cudzích krajín, ktorí žijú v pásme Gazy, sú manželskí partneri miestnych Palestínčanov, alebo deti z takýchto manželstiev.
Vo štvrtok viac ako 50 útokov
Izraelské lietadlá a námorné sily uskutočnili vo štvrtok viac ako 50 útokov, Hamás reagoval vystrelením väčšieho počtu rakiet na izraelské územie. Ako uviedla hovorkyňa izraelskej armády, nočné bombardovanie sa sústredilo na 15 terčov, vrátane raketových odpaľovacích miest a zbrojné sklady. Podľa svedkov niekoľko ľudí bolo zranených, informácie o mŕtvych sa však zatiaľ neobjavili.
Izraelské letectvo vo štvrtok zasiahlo raketou dom Nizara Rajána v utečeneckom tábore Džabalíja, pri ktorom zahynul spolu so svojimi 4 ženami, 10 z jeho detí a dvoma susedmi. Informovali o tom svedkovia a zdravotnícke zdroje. Raján, ktorý medzi lídrami Hamásu patril k najradikálnejším, je najvyššie postavenou osobou zabitou izraelskými silami od smrti Abdíla Azíza al-Rantissího v roku 2004. Predstaviteľ Hamásu Ismail Radwán vyhlásil, že Izrael tieto útoky oľutuje. "Hoci ich úmyslom je zlomiť našu vôľu, nepodarí sa im to," povedal v televízii. "Tento zbabelý nepriateľ si musí byť vedomý toho, že bude ľutovať zločiny proti nášmu ľudu."
Pri štvrtkových náletoch boli podľa hovorkyne izraelskej armády zasiahnuté aj budovy parlamentu a ministerstva spravodlivosti, raketové odpaľovacie miesta, tunely na pašovanie zbraní alebo zásob na územie a zbrojné sklady. Zásah dostala aj mešita v tábore Džabalíja, kde kázal Raján, ktorý izraelská armáda označila za "semenisko teroru" a skladovací priestor pre rakety a iné zbrane. Zničené boli stovky domov, podľa OSN až 25 percent obetí sú civilisti a v pásme chýbajú potraviny, benzín, ako aj zdravotnícky materiál.
Izraelské ministerstvo obrany informovalo, že "okolo 400 ľudí s dvojitým občianstvom" žijúcich v Pásme Gazy bude môcť v piatok z oblasti odcestovať po tom, ako ich krajiny o túto možnosť požiadali. Najväčší počet je z Ruska, ďalej zo Spojených štátov, Nórska, Turecka, Moldavska, Ukrajiny a Bieloruska, z pásma sa dostanú cez hraničný priechod v Ereze.
Izraelská polícia je v pohotovosti vo východnom Jeruzaleme, kde Hamás vyzval v piatok na "deň hnevu." Masové pochody sa očakávajú aj na Západnom brehu po moslimských modlitbách a začnú sa v jeruzalemskej mešite al-Aksá a všetkých mešitách na Západnom brehu. Armáda uzavrela aj Západný breh od polnoci na 48 hodín, pričom na pohyb na územie alebo z neho bude zakázaný s výnimkou mimoriadnych prípadov.