HAVANA, SANTIAGO. Bez veľkej pompy si Kuba vo štvrtok pripomenula 50. výročie revolúcie, ktorej výsledkom bolo zvrhnutie vlády diktátora Fulgencia Batistu a nastolenie režimu vedeného Fidelom Castrom.
Osemdesiatvaročný vodca revolúcie sa však na oslavách osobne nezúčastnil. Bývalý prezident sa k okrúhlemu jubileu vyjadril prostredníctvom článku na titulnej strane komunistických novín Granma. Revolúciu označil za víťazstvo ľudu. "Gratulujem nášmu hrdinskému ľudu k 50. výročiu triumfu," napísal Castro. Jeho meno však svietilo z množstva plagátov a transparentov rozvešaných po celej Kube.
Na verejnosti sa Fidel Castro neobjavil od leta 2006, keď ho postihli vážne zdravotné problémy. V auguste tohto roku odovzdal moc do rúk svojho 77-ročného brata Raúla, ktorý sa oficiálne stal prezidentom vo februári 2008.
Oficiálny slávnostný akt sa konal na malom námestí v juhokubánskom meste Santiago de Cuba, kde Fidel Castro 1. januára 1959 oznámil víťazstvom nad diktátorom Batistom, ktorý z krajiny ušiel deň predtým. Raúl Castro na ňu prišiel v olivovozelenej armádnej uniforme, ktorú mu odovzdal jeho brat vlani vo februári.
V prejave pred 3000 hosťami Raúl obsiahlo citoval z vystúpení svojho brata. Predpovedal, že revolúcia prežije ďalších 50 rokov, no bude to neustály zápas. Varoval, že "táto revolúcia sa môže zničiť sama" a ak sa to stane, "bude to naše vlastné zlyhanie".
Na oslavách sa nezúčastnili žiadni zahraniční lídri. Bolívijský prezident Evo Morales, ktorý chcel pôvodne prísť, poslal pozdrav z metropoly La Paz a Fidelovi Castrovi v ňom vyjadril svoj "rešpekt a obdiv".
Neprišiel ani venezuelský prezident Hugo Chávez, ktorý po nástupe k moci začal budovať úzke vzťahy s Kubou. V Caracase vyhlásil, že kubánska vlajka bude mať trvalé miesto pred hrobkou juhoamerického revolucionára Simona Bolívara.
Prezidenti Číny a Ruska Chu Ťin-tchao a Dmitrij Medvedev poslali pozdravné posolstvá.
Oficiálne oslavy mali byť pôvodne veľkolepejšie, ale ich rozsah sa zredukoval po tom, čo Kubu vlani zasiahli tri hurikány a spôsobili škody za desať miliárd dolárov.
Kuba je v zložitej situácii aj vďaka 46-ročnému americkému obchodnému embargu.
Novozvolený prezident USA Barack Obama, ktorý 20. januára nahradí Georgea W. Busha, naznačil otvorenosť k dialógu s kubánskym vedením a ochotu zmierniť niektoré zo sankcií.