PRAHA. Masové nútené vysídľovanie civilistov, násilie a neuspokojené zdravotné potreby v Konžskej demokratickej republike (KDR), Somálsku, Iraku, Sudáne či v Pakistane sú spolu s dianím v Mjanmarsku a Zimbabwe príkladom najhorších humanitárnych kríz vo svete.
Ocitli na zozname, ktorý tento rok už po jedenásty raz vydala medzinárodná humanitárna organizácia Lekári bez hraníc (MSF). Zoznam zahŕňa aj šíriace sa kombinované ochorenie vírusom HIV a tuberkulózou a problém detskej podvýživy, ktorá súvisí s úmrtím až päť miliónov detí ročne.
"Zverejnením tohto zoznamu chceme obrátiť pozornosť na často prehliadané utrpenie miliónov ľudí, ktorí sú uväznení uprostred konfliktov a vojen, alebo sú postihnutí zdravotníckou krízou a ich naliehavé zdravotné potreby sú ignorované," uviedol prezident medzinárodného výboru MSF Christophe Fournier.
Mnohé krajiny na tohtoročnom zozname sú príkladom neustále sa zmenšujúceho priestoru pre nestrannú humanitárnu pomoc. Lekári bez hraníc a ďalšie organizácie v súčasnosti pracujú v nebezpečnejších podmienkach ako kedysi. Vo vysoko spolitizovaných a násilných konfliktoch, ako napríklad v Somálsku, Pakistane, Sudáne či Iraku, sú napriek svojej nezávislosti a neutralite limitovaní v možnostiach reagovať na potreby obyvateľov.
Desať najväčších humanitárnych kríz v roku 2008 podľa MSF:
SOMÁLSKO: Humanitárna katastrofa sa naďalej zhoršuje.
MJANMARSKO: Napriek záujmu po cyklóne Nargis naliehavé zdravotné potreby obyvateľov zostávajú mimo medzinárodnej pozornosti.
KDR: Civilisti zajatí uprostred vojny na východe krajiny.
ZIMBABWE: Zdravotnícka kríza postihuje krajinu spolu s tým, ako sa rozširuje násilie a pokračuje ekonomický kolaps.
PODVÝŽIVA: Milióny podvyživených detí stále zostávajú bez liečby.
ETIÓPIA: Kritická situácia a potreba pomoci v regióne Somale.
PAKISTAN: Civilisti zabíjaní a nútení utekať z domovov v konflikte na severozápade krajiny.
SUDÁN: Koniec konfliktu v Sudáne je v nedohľadne.
IRAK: Irackí civilisti naliehavo potrebujú pomoc.
KOINFEKCIA HIV a TBC: Boj na dvoch frontoch.
MSF zverejňujú tento rebríček 11 rokov. Pôvodne bol zameraný na mediálne najviac prehliadané krízy, tento rok sa sústredil na krízy najvážnejšie. Podrobnosti uvedie organizácia na svojej internetovej stránke začiatkom januára 2009.