PARÍŽ. Najmenej 60 novinárov zahynulo vo svete v priebehu tohto roka pri výkone svojho povolania. Oznámila to dnes medzinárodná organizácia Reportéri bez hraníc (RSF).
Oproti roku 2007 tak počet zabitých žurnalistov klesol o 26. Je to výsledok najmä zníženia počtu násilných úmrtí zástupcov médií v Iraku.
Tento rok došlo k 673 zatknutiam, 29 únosom a 929 prípadom fyzického napadnutia alebo zastrašovania novinárov, uviedla organizácia sídliaca v Paríži vo výročnom prehľade slobody tlače.
Najnebezpečnejšou krajinou pre žurnalistov zostal aj naďalej Irak, kde prišlo o život 15 zástupcov médií. Nasledujú Pakistan (sedem mŕtvych) a Filipíny (šesť).
V Afrike klesol počet obetí medzi novinármi z minuloročných 12 na tri. Novinárska organizácia to pripisuje skutočnosti, že mnoho žurnalistov tam prestalo pracovať alebo odišlo do exilu. Spravodajské médiá sa zároveň postupne vytrácajú z vojnových zón, akou je Somálsko.
V minulom roku zabili 86 novinárov, 887 zadržali a 1511 zbili.
Pokles počtu novinárov zabitých alebo zadržaných v tomto roku neznamená globálne zlepšenie situácie slobody tlače, uviedlo novinárske združenie.
V čase aktuálneho vývoja tlačených a elektronických médií a presadzovania sa blogov ako celosvetovo rozšíreného fenoménu sa "bezohľadné aktivity čoraz viac zameriavajú na internet".
V tomto roku došlo prvýkrát k zabitiu človeka, ktorý pôsobil ako občiansky žurnalista pre internetový blog. Čínskeho obchodníka ubila miestna polícia 7. januára na smrť, keď filmoval zásah proti demonštrantom v meste Tchien-men v provincii Chu-pej.
Podľa Reportérov bez hraníc sa vo svete nachádza vo väzení 59 blogerov. On-line cenzúra je zavedená v 37 krajinách, najmä v Sýrii, Číne a Iráne. V Mjanmarsku došlo k odsúdeniu dvoch blogerov na "neuveriteľných" 59, resp. 20 rokov.
Organizácia upozornila, že do počtu obetí zarátala len jasné prepojenia medzi násilím a novinárskou prácou.
Internet: http://www.rsf.org/article.php3?id_article=29797