Nezávislosť získal vďaka gume. Slávu jeho impériu však priniesla krása ženského tela.
Jednou zo základných podmienok úspechu v podnikaní je schopnosť vidieť dopredu. Matematik Pirelli postavil základy talianskeho gumárenského priemyslu v čase, keď autá ešte neexistovali.
Matematik a revolucionár Giovanni Battista Pirelli sa narodil roku 1848 vo Varenne, ktorá vtedy patrila do habsburského kráľovstva Lombardsko-Benátsko. Po absolvovaní základnej školy v neďalekom Come začal mladý Pirelli študovať matematiku na univerzitách v Pávii a Miláne.
Práve tam sa zoznámil s revolučne naladenými ľuďmi na čele s Giuseppem Garibaldim. Pridal sa k červenokošeľovým dobrovoľníkom v boji proti Rakúšanom a po vyhlásení talianskej nezávislosti sa stal v roku 1861 senátorom.
Od káblov až po pneumatiky
Mladý matematik absolvoval na prelome sedemdesiatych rokov cestu okolo Švajčiarska a Nemecka. Na základe toho sa rozhodol investovať do gumárenského priemyslu, ktorý bol v tom čase v Taliansku málo rozvinutý.
V roku 1872 otvoril v Miláne malú továreň s 35 zamestnancami. Spočiatku sa zameral na výrobu telefónnych a elektrických káblov najmä pre novú taliansku armádu. O desať rokov neskôr otvára v Miláne pobočku Edisonovej elektrickej spoločnosti.
Pirelli veľmi rýchlo zistil, že v oblasti dopravy sa nachádza široké uplatnenie. Najskôr začal vyrábať pneumatiky pre bicykle, no po čase presedlal na nový dopravný prostriedok – autá. Krátko po príchode nového storočia otvoril ako prvý taliansky priemyselník zahraničnú pobočku v Barcelone. Ani prvá svetová vojna jeho podnikaniu neuškodila, skôr naopak.
Keď v roku 1932 Pirelli umieral, zanechal svojim potomkom impérium relatívne nezávislé od hospodárstva talianskeho štátu. V súčasnosti je jeho spoločnosť piatym najväčším výrobcom pneumatík na svete.
Symbol Milána
V päťdesiatych rokoch sa Alberto Pirelli rozhodol vybudovať na mieste, kde stála pôvodná továreň z 19. storočia, mrakodrap. Výstavba Grattacielo Pirelli, alebo skrátene nazvaného Pirellone, sa začala v roku 1956 a skončila sa o dva roky neskôr. So svojou výškou 127,1 metra sa stal nielen symbolom spoločnosti, ale aj Milána. Budovu mediálne „preslávila“ tragická udalosť z apríla 2002, keď do nej narazilo malé švajčiarske lietadlo. Okrem pilota zahynuli aj dvaja právnici a šesťdesiat ďalších zamestnancov bolo zranených. Hoci spočiatku sa vzhľadom na podobnosť s útokom na newyorské dvojičky celkom logicky predpokladal terorizmus, vyšetrovanie dospelo k záveru, že najskôr išlo o zvláštnu formu samovraždy, pretože pilot mal problémy s políciou.
Pirelliho kalendár
V roku 1964 prišla londýnska pobočka jeho spoločnosti s nápadom poslať ako vianočný darček svojim klientom špeciálny kalendár, ktorý nafotil dvorný fotograf skupiny Beatles Robert Freeman. Spoločnosť v nasledujúcich rokoch zapojila do projektu popredných fotografov z celého sveta a jeho vydanie obmedzila len na vybrané celebrity.
Kalendár mal prestávku v rokoch 1975 – 1983 v dôsledku ropnej krízy. Na jeho stránkach nájdeme popredné svetové modelky, ale aj herečky. Za jedno z najkrajších vydaní sa považuje séria z roku 1995 od Richarda Avedona, ktorý modelky ako Christy Turlington, Naomi Campbell, zmenil na víly predstavujúce jednotlivé ročné obdobia.
![]() |