DHÁKA. V Bangladéši sa v pondelok konali parlamentné voľby, ktoré znamenajú koniec dvojročného výnimočného stavu v tejto ázijskej krajine. Voľby, prvé od roku 2001, sa konali za prísnych bezpečnostných opatrení a zúčastnilo sa na nich asi 70 percent z okolo 81 miliónov voličov.
Hlasovanie o riadne zvolenej vláde, ktorá nahradí dočasný kabinet podporovaný armádou, prebehlo pokojne a bez vážnejších násilných incidentov medzi stúpencami politických strán alebo útokov islamských extrémistov. Konečné výsledky sa očakávajú po polnoci miestneho času (v pondelok po 19. hodine SEČ).
Napriek snahe dočasného režimu o zmeny v politickom systéme považovaného za hlboko skorumpovaný sú hlavnými kandidátmi bývalé bangladéšske premiérky, ktoré striedavo vládli od roku 1991 a ktorých vzájomné spory krajinu politicky ochromili.
Liga Awami (Ľudová liga) na čele s Hasínou Wadžídovou a Bangladéšska nacionalistická strana (BNP) pod vedením Chálidy Zíovej sľúbili voličom lacnejšie potraviny, tvrdý postup proti islamským militantom a boj proti korupcii. Víťaz pondelňajších volieb, či už jednotlivá politická strana alebo koalícia, potrebuje jednoduchú väčšinu v 300-člennom Národnom zhromaždení.
Na voľby, v ktorých asi tretina voličov volila prvýkrát, dohliadalo okolo 50 tisíc vojakov, 600 tisíc policajtov bolo nasadených pre prípad zásahu, ak by došlo k narušeniu hlasovania v 35 tisíc volebných miestnostiach. Voľby monitorovalo okolo 200 tisíc pozorovateľov, vrátane 2500 zahraničných. Krátko pred volebným dňom zabavila polícia výbušniny, granáty a bomby, celkovo je však volebná kampaň ako aj hlasovanie hodnotené v krajine so 144 miliónmi obyvateľov ako pokojná.
Armádou podporovaná vláda prevzala moc v januári 2007 po mesiacoch politických nepokojov, pri ktorých zahynulo asi 35 ľudí. Na situáciu reagoval prezident Jadžuddín Ahmad vyhlásením výnimočného stavu, ktorý zrušil pred niekoľkými dňami 17. decembra.