DAMASK. Izrael zničil dnes počas vzdušného náletu v pásme Gazy hlavný bezpečnostný komplex Hamasu a pripravil sa na možnú inváziu na toto územie.
Izraelské letecké útoky na palestínske pásmo Gazy pokračovali aj v noci zo soboty na nedeľu. Jeden z nich zasiahol vojenský objekt blízko pri hraničnom priechode Rafah medzi Pásmom Gazy a Egyptom, cieľom ďalšieho bola mešita v Gaze, kde sa údajne ukrývali teroristi. Celkovo podnikla izraelská armáda v noci podľa izraelského verejnoprávneho rozhlasu asi 20 náletov.
Počet obetí izraelských leteckých útokov na palestínske pásmo Gazy sa zvýšil na 271, ďalších 620 ľudí bolo zranených. V nedeľu ráno o tom informoval šéf zdravotnej záchrannej služby v pásme Gazy Muavíjá Hasanín. Z celkového počtu 271 obetí prišlo šesť ľudí o život pri nedeľňajších útokoch, ostatní zahynuli v sobotu.
Líder Hamásu vyzval na povstanie proti Izraelu
Exilový líder hnutia Hamás Chálid Mišál vyzval v sobotu Palestínčanov, aby povstalo proti Izraelu. Súčasťou boja majú byť podľa Mišála aj samovražedné atentáty.
"Vyzvali sme na vojenskú intifádu proti nepriateľovi. Odpor bude pokračovať prostredníctvom samovražedných misií." povedal Mišál pre televíznu stanicu al-Džazíra. Izrael zaútočil v sobotu na vybrané ciele v pásme Gazy. Jeden z najkrvavejších dní desaťročia trvajúceho konfliktu na Blízkom východe si vyžiadal najmenej 210 životov. Izrael zdôvodňuje zásah snahou zastaviť raketové útoky militantov z Pásma Gazy.
Militantné islamistické hnutie Hamás ovládlo pásmo Gazy v lete minulého roku, keď z oblasti vytlačilo sily lojálne palestínskemu prezidentovi Mahmúdovi Abbásovi. Izrael, Spojené štáty a EÚ považujú za legitímneho predstaviteľa Palestínčanov Abbása a jeho samosprávu, ktorá sídli na Západnom brehu.
Bezpečnostná rada vyzvala na zastavenie násilia
Bezpečnostná rada (BR) OSN dnes po štvorhodinovom mimoriadnom zasadnutí vyzvala na okamžité zastavenie násilia v pásme Gazy, informovala agentúra Reuters.
"Členovia Bezpečnostnej rady vyslovili vážne znepokojenie nad eskaláciou násilia v Gaze a vyzvali na okamžité zastavenie každého násilia," uvádza sa vo vyhlásení BR s tým, že obe strany majú zastaviť vojenské aktivity.
Izrael posilňuje hranice
Izraelská armáda v sobotu vo večerných hodinách posilnila počet svojich pozemných a obrnených jednotiek v blízkosti hraníc s Gazou. Informoval o tom izraelský rozhlas na svojej webovej stránke.
Podľa mediálnych informácií sa izraelské jednotky pripravujú na možné nasadenie pozemných síl, ktoré v sobotu nevylúčil ani izraelský minister obrany Ehud Barak.
Počas sobotňajších izraelských leteckých útokov, ktoré patrili medzi najťažšie za uplynulé desaťročia, zahynulo v pásme Gazy najmenej 230 Palestínčanov. Približne 750 ľudí zároveň utrpelo sčasti ťažké zranenia.
Izraelská pechota je pripravená
K izraelským leteckým útokom na palestínske pásmo Gazy by sa mohla čoskoro pripojiť aj pozemná ofenzíva izraelskej armády. V nedeľu to povedal izraelský minister obrany Ehud Barak.
"Sme pripravení na všetko. Ak bude potrebné za účelom obrany nášho obyvateľstva nasadiť pozemné sily, urobíme to," citoval ministra jeho hovorca. Podľa niektorých izraelských médií dokonca už izraelská armáda pri hraniciach s pásmom Gazy zhromažďuje pozemné jednotky.
Hamás nepovoľuje prevoz zranených do Egypta
Palestínske teroristické hnutie Hamás, ktoré ovláda pásmo Gazy, zabraňuje v prevoze zranených do Egypta. V nedeľu ráno to vyhlásil egyptský minister zahraničných vecí Ahmed Abul Ghajt. Pri izraelských leteckých náletoch na pásmo Gazy prišlo o život podľa doterajších informácií od soboty najmenej 271 ľudí a ďalších 620 bolo zranených.
Egypt, ktorý je okrem Izraela jedinou krajinou susediacou s pásmom Gazy, v nedeľu ráno otvoril svoje hraničné priechody s pásmom, aby okrem iného umožnil prevoz zranených Palestínčanov do svojich nemocníc, no sanitky ostali čakať na egyptskej strane prázdne. "Opýtajte sa tých, ktorí ovládajú pásmo Gazy, prečo to tak je. Čakáme na zranených, oni ich však nepúšťajú," vyhlásil šéf egyptskej diplomacie.
Hamas sa mohol vyhnúť izraelským útokom
Hamas sa mohol vyhnúť izraelským útokom na pásmo Gazy, povedal dnes palestínsky prezident Mahmúd Abbás v Káhire. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters. Abbás uviedol, že hovorili s Hamasom a prosili ich, aby neskončili prímerie s Izraelom a pokračovali v ňom. "Mohli sme sa vyhnúť tomu, čo sa stalo," dodal palestínsky prezident.
Na dnešnom rokovaní s egyptským prezidentom Husním Mubarakom obaja politici zvažovali možnosti na skončenie útokov a pomoc ľuďom v pásme Gazy, uviedla DPA.
Egypt už v sobotu ponúkol, že bude sprostredkovateľom medzi Izraelom a radikálnym palestínskym hnutím Hamas, ktoré kontroluje pásmo Gazy. V sobotu večer sa Abbás stretol s jordánskym kráľom Abdalláhom II. Obaja predstavitelia očakávajú "neodkladné zastavenie izraelských útokov", uviedli jordánske zdroje.
Hlavné udalosti od leta 2005, keď sa skončila evakuácia osadníkov
2005 23. augusta - Izrael ukončil evakuáciu všetkých 21 židovských osád v Gaze a štyroch sídlisk na západnom brehu Jordánu. Posledný izraelský vojak opustil Gazu
12. septembra - Po 38 rokoch sa tak skončila izraelská okupácia pásma Gazy, ktoré obsadili vo vojne v roku 1967.
15. novembra - Izrael a Palestínčania sa prostredníctvom amerického sprostredkovania dohodli na otvorení prechodov medzi Gazou a židovským štátom.
25. novembra - otvorili prechod Rafáh medzi Egyptom a Gazou.
2006 25. januára - Parlamentné voľby v palestínskej autonómii (západný breh Jordánu a pásmo Gazy) prekvapivo vyhralo radikálne hnutie Hamas pred dovtedy vládnucim umierneným Fatahom. Vláda Hamasu na čele s Ismáílom Haníjom zložila prísahu 29. marca.
9. júna - ozbrojená zložka Hamasu vypovedala šestnásťmesačné prímerie v útokoch na Izrael po tom, čo izraelské sily zabili v pásme Gazy desať ľudí.
25. júna - Palestínske komando zaútočilo na izraelské vojenské stanovisko v blízkosti Gazy, dvoch vojakov zabilo a unieslo desiatnika Gilada Šalita.
16. decembra - prezident palestínskej samosprávy Mahmúd Abbás ohlásil rozhodnutie vypísať predčasné prezidentské a parlamentné voľby. Rozhodnutie vyvolalo násilnosti medzi stúpencami Hamasu a Abbásovým hnutím Fatah.
2007 8. februára - exilový vodca Hamasu Chálid Mišál a prezident Mahmúd Abbás podpísali dohodu o budúcej vláde národnej dohody a o ukončení násilia medzi obidvoma stranami. Vláda na čele s Ismáílom Haníjom získala dôveru parlamentu 17. marca.
7. júna - Vypukli nové boje medzi ozbrojenými zložkami vládnych strán Hamas a Fatah najmä v pásme Gazy. Obe strany sa vzájomne obviňovali z pokusu o štátny prevrat.
14. júna - Radikálne hnutie Hamas prakticky ovládlo pásmo Gazy, keď dobylo hlavnú baštu hnutia Fatah prezidenta Abbása.
19. septembra - Izraelský bezpečnostný kabinet vyhlásil pásmo Gazy kontrolované hnutím Hamas za "nepriateľský celok".
2008 17. januára - Izrael pre trvajúce raketové ostreľovanie svojho územia
uzavrel hraničné prechody do Gazy a zahájil ich blokádu.
1. marca - Izraelská armáda dva dni okupovala územie na severe pásma Gazy. Operácia si vyžiadala desiatky životov a spôsobila značné škody.
17. júna - Izrael a hnutie Hamas sa po niekoľkomesačných nepriamych rokovaniach dohodli na prímerí pre pásmo Gazy. Izrael následne zmiernil blokádu Gazy.
18. decembra - Palestínske radikálne hnutie Hamas vypovedalo prímerie v Gaze, ktoré s Izraelem dohodlo.
27. decembra - Izraelské letecké sily spustili v pásme Gazy operáciu Liate olovo (Cast lead)
(čtk)