LONDÝN. Ak by Ježiš Kristus dnes žil, určite by bol proti súčasným vojnovým štváčom, okupantom, teroristom a násilníkom po celom svete, povedal vo štvrtkovom vianočnom príhovore divákom britskej televízie Channel Four iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád. Na úvod svojej reči pogratuloval Britom a kresťanom k narodeninám Ježiša Krista.
Celý príhovor iránskeho prezidenta - kliknite
Ahmadínedžád obvinil zo zodpovednosti za problémy súčasnej spoločnosti odmietnutie náboženstva a predpovedal, že Kristus sa vráti "s jedným z detí váženého zvestovateľa islamu a privedie svet k láske, bratstvu a spravodlivosti". Na záver svojho prejavu povedal: "Modlím sa, aby bol nový rok pre ľudstvo rokom šťastia, prosperity, mieru a bratstva. Prajem vám veľa úspechu a šťastia."
Channel Four od roku 1993 dodržiava tradíciu prominentných hostí, ktorí prednášajú vianočný prejav. V minulosti sa v tejto úlohe predstavil Jesse Jackson, Brigitte Bardotová, či kreslená seriálová postavička Marge Simpsonová. Rozhodnutie angažovať Ahmadínedžáda sa však stretlo s ostrou kritikou, odsúdilo to okrem iných aj britské ministerstvo zahraničných vecí, podľa ktorého to mohlo spôsobiť pohoršenie.
"Prezident Ahmadínedžád počas svojho úradovania mal viacero antisemitských vyjadrení. Britské médiá majú slobodu robiť vlastné redakčné rozhodnutia, ale toto pozvanie spôsobí pohoršenie a zmätok nielen doma, ale aj medzi spriatelenými krajinami v zahraničí," povedala ešte pred prejavom hovorkyňa britskej diplomacie. Kritikou na toto rozhodnutie už predtým zareagovali židovské skupiny a izraelský veľvyslanec v Londýne.
Televízia svoje rozhodnutie napriek kritike obhajovala. "Pohľad prezidenta Ahmadínedžáda ako lídra jedného z najsilnejších štátov na Blízkom východe je extrémne vplyvný. V čase, keď sa približujeme ku kritickej dobe v oblasti medzinárodných vzťahov, ponúkame našim divákom možnosť spoznať iný pohľad na svet," povedala šéfredaktorka spravodajstva Channel Four Dorothy Byrnová.