HAAG. "Ak ich nebudú súdiť a ani ich nemôžu vrátiť do ich domovských krajín, potom je to v prvom rade a predovšetkým zodpovednosť krajiny, ktorá ich zatkla a uväznila, teda Spojených štátov," povedal hovorca.
Budúci americký prezident Barack Obama sľubuje, že kontroverzný zajatecký tábor na Guantáname dá po svojom nástupe k moci zavrieť. Vzniká tak otázka, čo bude s asi 250 zajatcami, ktorí sú v tábore teraz umiestnení. Niektorých z nich už Spojené štáty nepovažujú za ohrozenie svojej národnej bezpečnosti, do krajiny ich pôvodu ich však nemôžu vydať, lebo im tam hrozí trest smrti alebo mučenie.
Washington v utorok privítal pozitívne signály zo strany Portugalska a Nemecka, naznačujúce, že tieto dve krajiny by mohli zajatcov z Guantánama prijať. Francúzsko, ktoré až do konca roka predsedá Európskej únii, však Lisabon a Berlín nepriamo kritizovalo, keď vyhlásilo, že EÚ by k tejto otázke mala zaujať spoločné stanovisko.