V povodí rieky Mekong vedci našli nové živočíchy. Niekedy aj na miestnych trhoch a v reštauráciách.
MADRID. Za posledných desať rokov našli v povodí rieky Mekong v juhovýchodnej Ázii niekoľko tisíc nových druhov fauny a flóry. Viac než päťsto tvoria rastliny, približne rovnaké množstvo stavovcov, najmä rýb, obojživelníky, ale aj cicavce. Vo svojej správe to uvádza Svetový fond na ochranu prírody. Zároveň vyzýva vlády krajín v oblasti na ochranu biodiverzity.
Ohrozený región
Povodie rieky Mekong, ktorá preteká Čínou, Vietnamom, Barmou, Thajskom, Kambodžou a Laosom, je ohrozený región s veľkou prírodnou rozmanitosťou (na ilustračnej snímke TASR), na ktorý „ľudia vyvíjajú tlak“, zdôrazňuje fond. „Takmer každá nová terénna štúdia prichádza s novými druhmi, ale dokumentovať ich znamená preteky s časom,“ upozornil Raoul Bain z Amerického múzea prírodných vied v New Yorku. Fond odporúča, aby hospodársky rozvoj a ochrana životného prostredia išli ruka v ruke v boji proti chudobe v oblasti.
Zvláštne nálezy
Niektoré z nových druhov objavili na nečakaných miestach. Napríklad o laoskej skalnej kryse sa domnievali, že vyhynula už pred 11 miliónmi rokov. Nakoniec ju identifikovali na jednom z miestnych trhov s potravinami. Istého štrkáča zasa uvideli, ako sa plazí v reštaurácii.
„Mekong zaujíma miesto na mape priorít na záchranu,“ vyhlásil Stuart Chapman, riaditeľ programu pre rieku Mekong pri WWF. „Nevieme, koľko toho zostáva ešte objaviť. Svet si až teraz uvedomuje to, o čom miestni vedia už stovky rokov,“ dodal.