Praha 20. decembra (TASR) - Poslanecká snemovňa, dolná komora českého parlamentu, v piatok odhlasovala zrušenie poplatkov u lekára. Nepopulárne opatrenie zaviedla v rámci finančnej reformy vláda premiéra Mirka Topolánka s cieľom zamedziť plytvaniu v zdravotníctve.
Ľavicová opozícia (ČSSD) s podporou niekoľkých koaličných poslancov hlasovala v pomere 97:92 hlasov za zrušenie poplatkov, zavedených v januári. Štyria poslanci sa hlasovania zdržali.
Topolánkova vláda zaviedla poplatky vo výške 30 Kč (34,10 Sk) za návštevu lekára a každý predpísaný liek, 60 Kč (68,20 Sk) za deň, resp. noc pobytu v nemocnici a 90 Kč (102,30 Sk) za ošetrenie na pohotovosti.
Zrušenie poplatkov vyžaduje schválenie hornou komorou parlamentu. Očakáva sa, že Senát rozhodnutie Snemovne zvráti. Budúcnosť poplatkov v zdravotníctve tak zrejme bude predmetom ďalších rokovaní.
Topolánkova trojstranná stredo-pravicová vládna koalícia, ktorá od 1. januára 2009 preberie rotujúce predsedníctvo Európskej únie, má v dolnej komore parlamentu menšinu.
Vláda môže v 200-člennej Snemovni počítať s 96 hlasmi, zatiaľ čo ľavicová opozícia má k dispozícii 97 hlasov. Zvyšných sedem poslancov je nezávislých.
Zavedenie poplatkov za zdravotnú starostlivosť bolo nepopulárne aj v ďalších krajinách strednej Európy, kde si ľudia počas komunistickej éry zvykli na bezplatné zdravotníctvo. Pokusy o podobné reformy skončili neúspešne na Slovensku a v Maďarsku.
Niektoré iné krajiny bývalého východného bloku ako Bulharsko, Lotyšsko a Estónsko však po páde komunizmu v roku 1989 priame poplatky v zdravotníctve úspešne zaviedli, pripomína agentúra DPA s odvolaním sa na slovenský think-tank Health Policy Institue (HPI).