NEW YORK/BRATISLAVA Vo víkendovej prílohe denníka New York World sa 21. decembra 1913 po prvý raz objavila krížovka. K tejto udalosti došlo pred 95 rokmi.
Autorom prvej krížovky bol žurnalista Arthur Wynne. Mal za úlohu pripraviť víkendovú prílohu novín, určenú na pobavenie čitateľov. Príloha obsahovala hádanky, vtipy, kvízy a testy, mozaikové obrázky a obrázky vytvárané spájaním bodiek označených číslom. Na Vianoce v roku 1913 ho šéfredaktor požiadal, aby vymyslel pre čitateľov niečo nové.
Wynne porozmýšľal a vytvoril akúsi hádankovú skladačku - obrazec zo štvorčekov, do ktorých sa podľa určitého pravidla mali vpisovať slová. Zrodila sa krížovka. Nebol to však úplne nový nápad, podobné doplňovačky sa často objavovali v knihách pre deti. Wynne však vytvoril prvú krížovku určenú dospelým a iste netušil, že rozbehne svetové šialenstvo. Wynne experimentoval s rôznymi tvarmi, pokúšal sa vytvoriť aj oblúkové a okrúhle krížovky. Napokon sa ustálil ich pravouhlý tvar.
Krížovky sa stali populárnymi a začali sa objavovať v každej prílohe New York World. Mnohí čitatelia sami vymýšľali nové a posielali ich do redakcie. Krížovky uverejňované v novinách boli často chybné pre nepresnú tlač. Wynne sa ich rozhodol zrušiť, ale spustila sa vlna odporu čitateľov, ktorí si žiadali obľúbenú kratochvíľu a krížovka sa vrátila do prílohy.
Nový spôsob využitia krížoviek priniesli dvaja mladí absolventi školy pre žurnalistov Dick Simon and Lincoln Schuster, ktorí hľadali niečo vhodné na publikovanie. Z krížoviek pripravili úspešnú knihu nadšene prijatú verejnosťou.
V Československu viedol krížovkársky slovenský kútik v českom časopise Důvtip už roku 1927 profesor Július Marschalko. Tento priekopník slovenskej krížovky v roku 1941 pôsobil v novom krížovkársko-hádankárskom časopise Krížom-krážom. V roku 1955 začal vychádzať časopis Krížovkár a hádankár, neskôr zmenený na Lišiaka.
V súčasnosti sa krížovky tvoria aj pomocou počítačov, čím sa stráca ich pestrosť a nápaditosť. Našťastie ešte stále existujú nadšenci, autori krížoviek tvoriaci kvalitné diela, ktoré využívajú bohatosť slovenského jazyka a precvičujú pamäť.