"Nie je to pravda," uviedol hovorca ministerstva zahraničných vecí Sean McCormack pre novinárov po tom, ako mal komentovať vyhlásenie zdrojov z prostredia kirgizskej vlády, že by sa základňa Manas mala čoskoro zavrieť. "Náš chargé d'affaires potvrdil fakt, že kirgizská vláda s kanceláriou prezidenta k takému kroku nepristúpila," povedal McCormack. "Ďalší predstaviteľ veľvyslanectva si na ministerstve zahraničných vecí tiež overil, že k tomu skutočne nedochádza," uviedol. "Nie som si istý, ako to celé začalo a kto začal s takýmito rečami, ale nie je to pravda," dodal McCormack.
V stredu kirgizské vládne zdroje informovali tlačovú agentúru AFP, že Kirgizsko sa pripravuje na zatvorenie kľúčovej americkej vojenskej základne. "Pripravujeme papiere potrebné k uzavretiu základne," vyhlásil vtedy nemenovaný zdroj z prostredia administratívy prezidenta Kurmanbeka Bakijeva. Ten už dávnejšie vyjadril svoj zámer zavrieť základňu v Manase neďaleko hlavného mesta Biškek v rozhovore zverejnenom tlačovou agentúrou Kabar, keď uviedol, že západné vojenské operácie v Afganistane sa končia. "Keďže už neprebiehajú žiadne armádne operácie v Afganistane, je nepochybne možné hovoriť o ukončení aktivít na základni Manas," vyhlásil Bakijev.
Základňa v Manase je už dlhšie tŕňom v oku Ruska, ktoré to považuje za symbol amerického vplyvu v stredoázijskom regióne. Kremeľ už od postavenia základne po teroristických útokov z 11. septembra 2001 tlačí na jej zatvorenie. V Kirgizsku sa na podporu tohto kroku odohrali už viaceré pouličné demonštrácie. Základňa je domovom 1200 zahraničných pracovníkov armády, predovšetkým zo Spojených štátov. V roku 2005 boli USA nútené zavrieť ešte väčšiu základňu ako je tá kirgizská v susednom Uzbekistane pre stupňujúce sa napätie zo strany tamojšej armády.