BRATISLAVA. Budúci americký prezident Barack Obama vzbudzuje medzi európskymi politikmi veľké očakávania, nie je však ani v jeho schopnostiach, aby ich úplne naplnil, povedal vo štvrtok John Hulsman, odborník na medzinárodné vzťahy z Nemeckej rady pre zahraničné záležitosti.
Základným pilierom Obamovej politiky bude podľa neho multipolarizmus, od Európy teda bude očakávať väčšie zapojenie v sporných medzinárodných otázkach.
"Nenaplní všetky očakávanie, jedno je však isté - bude s Európanmi hovoriť jazykom, ktorý sa im páči. Od Európy ale bude požadovať viac, keďže sa drží multipolarizmu. Európa sa tým dostane do ťažkej pozície," vyhlásil Hulsman. "Doba kritiky americkej politiky je za nami, teraz je lopta na európskej strane," poznamenal Hulsman na tlačovej konferencii pri príležitosti 15. výročia vzniku Slovenskej atlantickej komisie v Bratislave.
Odpoveď starého kontintentu nebude jednotná, tvrdí Hulsman. Ukazuje to aj príklad Afganistanu, kde Američania vyzývajú na väčšie zapojenie európskych armád. "Francúzi sú za, Nemci proti. V Nemecku síce Obamovi tlieskali, keď tam pred voľbami rečnil, americkú požiadavku však odmietli," povedal pre spravodajskú agentúru SITA Hulsman.
Veľa bude podľa jeho slov záležať od menších krajín, ako sú Slovensko, Česko, či Holandsko. "Vo všeobecnosti platí, že európske krajiny budú ochotné spolupracovať v niektorých oblastiach, v iných zas nie. Bude to prípad od prípadu," dodal.
Hulsman zároveň vyzdvihol potrebu spolupráce medzi Európou a Spojenými štátmi. Odmietol, že by v súčasnom multipolárnom svete, kde sa začínajú vzmáhať nové veľmoci ako Brazília, India, či Irán, nemala euroatlantická spolupráca zmysel. "Transatlantické dohody v súčasnom svete na vyriešenie všetkých problémov nestačia, ale bez nich sa nevyrieši nič," povedal Hulsman.