ZÁHREB. Chorvátsky prezident Stjepan Mesič dnes vyhlásil, že vzťahy jeho krajiny so Slovinskom už nie sú problém Záhrebu, ale Európskej únie. Reagoval tým na avizované slovinské veto prístupových rokovaní Chorvátska s EÚ v dôsledku sporu o spoločnú hranicu. Varoval zároveň, že rozhodnutie Ľubľany ovplyvní bilaterálne hospodárske i iné vzťahy.
Záhreb by v piatok mal začať ďalšie kolo prístupových rokovaní s Bruselom, ktoré by mali byť ukončené do konca budúceho roka. Ľubľana však v stredu oznámila, že bude blokovať 11 z 15 rokovacích kapitol, z nich sedem kvôli pohraničnému sporu.
Slovinský premiér Borut Pahor rozhodnutie odôvodnil údajnou snahou Chorvátska o získanie výhod v pohraničnom spore v rámci rokovaní s EÚ. Chorvátsky minister zahraničných vecí Gordan Jandrokovič dnes z toho istého obvinil Slovinsko.
Chorvátsky premiér Ivo Sanader v stredu večer označil postup Slovinska za "bezpríkladný" v histórii EÚ s tým, že Ľubľana porušuje jej princípy súdržnosti, spoločenstva a dobrých susedských vzťahov. Sanader zdôraznil, že Záhreb nebude ustupovať. "Členstvo v EÚ si nebudeme kupovať štátnym územím," dodal.
Spravodajca Európskeho parlamentu pre Chorvátsko Hannes Swoboda žiadal čo najskoršie stretnutie oboch premiérov. Plán rokovaní s Chorvátskom je podľa neho vážne ohrozený a ak sa najneskôr v januári nenájde riešenie, bude nemožné ich ukončiť v roku 2009.
Medzi Slovinskom a Chorvátskom pretrvávajú už od roku 1991 nezhody okolo morskej hranice a predmetom sporov sú aj štyri pohraničné dediny a jeden pahorok. Záhreb pre prístupové rozhovory k dispozícii mapy s hranicami spochybňované Ľubľanou, ktorá žiada jednoznačné záruky, že chorvátska strana týmito mapami nemieni vopred určovať hranicu.
Záhrebské noviny Jutarnji list dnes uviedli, že mnohí Chorváti chcú bojkotovať slovinské výrobky a niektorí sa už nepôjdu do susednej krajiny lyžovať. Záhrebský profesor práva navrhol, aby Chorvátsko na základe Stabilizačnej a asociačnej dohody (SAA) zrušilo s úniou dohodnuté otvorenie trhu nehnuteľností pre Slovinsko. Podľa ľubľanských novín Finance sa slovinské podniky obávajú zníženia odbytu na dôležitom chorvátskom trhu až o 30 percent.
Chorvátske médiá však tiež poukázali na podobnú situáciu pred vstupom Slovinska do EÚ, ktoré bolo pod veľkým tlakom Talianska na otvorenie trhu s pozemkami, kvôli čomu dokonca muselo zmeniť ústavu. "Slovinci prijali všetko, aby uspokojili Rím. Slovinskí politici boli kritizovaní, že zradili národné záujmy. A čo sa stalo? Slovinsko so vstupom do EÚ nestratilo nič z národnej hrdosti a identity... práve naopak," uviedol v komentári Jutarnji list.
Zdroj: Hina, STA, DPA, APA